İki yaka, 13 yıl sonra yeniden buluştu

Yatağan'da 1919 yılında bölgeyi ele geçiren İtalyanlar tarafından yapılan ve 2005 yılında ağır tonajlı kamyonun geçişi sırasında zarar gören Demir Köprü, yapılan restorasyonun ardından hizmete sunuldu.

İki yaka, 13 yıl sonra yeniden buluştu
 Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescilli köprünün tadilat ve restorasyon izinlerinin alınmasının ardından Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yüklenici firmaya yaptırılan restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla, 99 yıllık Demir Köprü, çayın iki yakasını yeniden birleştirdi.
Çalışmaların tamamlanmasının ardından köprüyü inceleyen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, ağır tonajlı kamyonun geçişi sırasında yıkılan köprünün yapımı için yaklaşık 1,5 milyon lira değerinde yatırım yapıldığını söyledi.
Çiçek, o tarihlerde Yatağan’ı Milas ilçesine bağlayan yol üzerine kurulu olan köprünün aynı kaderi yeniden yaşamaması için 7 tonun üzerindeki araçların köprüden geçemeyeceğini belirterek, “İtalyanların işgali döneminde yapılan köprünün restorasyonu, 1,5 yıl gibi bir süre içerisinde Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılmış olup yeniden hizmete sunulmuştur. Fakat bundan sonra 7 tonun üzerindeki araçlar bu köprüyü kullanamayacaktır, bunun için de köprüye gabariler yerleştirilmiştir” diye konuştu.
Yüklenici firmayı tebrik eden Çiçek, “Bu yatırımın gerçekleştirilmesine emeği geçen herkese, özellikle AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin’in bu konuda gayreti oldu, Karayolları Genel Müdürlüğünün bürokratlarına teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık da, İtalyanlar tarafından raylı sistem üzerine kaynaksız olarak yapılan köprünün, Yatağan için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Öneminden dolayı Demir Köprü'nün Yatağan Belediyesinin logosunda yer aldığını kaydeden Işık, "Bu köprüyü sembol olarak seçmemizin sebebi, köprünün o zamanın şartlarında her iki taraftaki insanları birleştirici özelliği” dedi.
Işık, Demir Köprü ve çevresinin tekrar eski ihtişamlı haline dönmüş olmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, "2005’ten bu yana bu yol kullanılamıyordu. Yatağanlılar olarak köprünün yeniden yapılmış olması bizleri çok mutlu etmiştir. Bunun için çaba sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Karayolları ekipleriyle gerekli çalışmaları yaparak gerekli düzenlemeleri yapacağız ve burayı daha ilgi çekici bir yer haline getireceğiz” diye konuştu.
Köprünün 2005’te yıkılmasıyla büyük üzüntü duyduklarını anımsatan AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin ise, “Çünkü bizim çocukluğumuz ve çocukluğumuzdaki özel günler burada olurdu. Daha önceden burası mesire alanıydı. Yatağanlılar için burasının manevi bir anlamı vardır” dedi.
Tekin, köprünün önemine vurgu yaparak, “Buranın yapımında desteğini esirgemeyen Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere milletvekillerimiz, il başkanımız ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yapımı sırasında da gerekli hassasiyeti gösteren Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’e de ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER