Kamış Çayı’ndaki balıklar “oksijen yetersizliğinden” ölmüş

Yatağan ilçesinde meydana gelen balık ölümlerinin ardından alınan numunelerin bazılarının sonuçları belli oldu.

Kamış Çayı’ndaki balıklar “oksijen yetersizliğinden” ölmüş
 Geçtiğimiz günlerde balık tutmak üzere Kamış Çayı’na giden bir vatandaş, suyun renginin siyaha döndüğünü gördü. Suya yaklaşan vatandaş, çok sayıda balığın kıyıya vurduğunu görerek durumu yetkililere bildirdi.

Bunun üzerine Kamış Çayı’na giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, büyük çoğunluğu sazandan oluşan ölü balıklar ve sudan numune aldı.

Yatağan Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler ise incelemelerde bulunarak yasal işlem başlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından balık ve sudan oluşan numuneleri, analiz için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdi.

Burada yapılan analizlerin sonuçlarının ise belli olduğu öğrenildi.

Buna göre, balıkta yapılan ağır metal analizinde analize tabi tutulan metaller yönünden zehirlenmeye neden olabilecek bulaşan tespit edilmezken, sudaki tablo da balıktaki gibi çıktı. Analizden çıkan sonuca göre, çaydaki balıkların oksijen yetersizliğinden dolayı öldüğü belirlenirken, suyun renginin siyahlaşmasının sebebi henüz belirlenemedi.

Öte yandan, diğer ilgili kurumlar tarafından yapılan analizlerin devam ettiği ve çayı kirletenin bu analizler sonucunda belli olacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68