Kanser ve Alzheimer’ın umudu: Zeytinyağı

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Eczacı Atilla Totoş, zeytinyağındaki oleuropein ve oleochantal moleküllerinin, anti kanserojen ve sinir hücrelerini onarmaları nedeniyle kanser ve Alzheimer hastalığının tedavilerinde umut verdiğini söyledi.

Burak Alper Kuş
Kanser ve Alzheimer’ın umudu: Zeytinyağı

İnsanlığın en çok zarar gördüğü hastalıkların başında gelen ve bu nedenle “kötü hastalık” olarak anılan kanser ile çağın önemli hastalıkları arasında kabul edilen Alzheimer’in tedavisiyle ilgili çalışmalar sürerken, bu iki hastalığın tedavisindeki en doğal yöntemin, özellikle Akdeniz iklim bölgesinde yaygın olan “mucizevi” etkiye sahip zeytinyağı olduğu ileri sürüldü.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Eczacı Atilla Totoş, Kur’an-ı Kerim’de de geçen zeytinin her derde deva olduğunu söyledi.

Zeytinyağının üstünlüğünün meyveden ediliyor olmasına bağlayan Totoş, yakın zamana kadar zeytinyağının bünyesinde barındırdığı oleik asit adlı yağ molekülünden dolayı “kıymetli yağ” değerlendirildiğini belirtti.

Totoş, zeytin ve zeytinyağı bakımından Türkiye’nin çok zengin bir ülke olduğunu ve zenginliğinin işlenmesi gerektiğini işaret ederek, “Zeytinyağında yüzde 78’lere kadar çıkan oleik asit, badem yağında yüzde 75, fındık yağında ise yüzde 77’ye kadar ulaşır. Demek ki zeytinde ve yapısında onu daha önemli kılan başka bir takım moleküller vardır. O moleküllere minör bileşenler denilir. Duyusal analizlerde de aromadan sorumlu moleküllerdir. Aynı zaman da şifa verici özellikler de bu moleküllerden gelir. Bu moleküllerin bilinen en yaygın adı polifenollerdir” diye konuştu.

Kanserli hücreye birkaç milisaniyede etki ediyor

Yapılan bilimsel çalışmalarda, hücre yenileyici madde olan oleuropeinin etkilerine dikkati çeken Totoş, “Oleuropein, çekirdek başta olmak üzere ağacın bütün dokularına dağılmıştır. Anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-viral etkiye sahiptir. Ancak bu etkilerden daha çarpıcı olan özelliği, anti-kanserojen olmasıdır. Ulaştığı dokudaki kanserli hücreyi birkaç milisaniye içinde tanıyıp hücre duvarını patlatarak etki eder” dedi.

Sinir hücrelerinin en önemli ilacı

Totoş, zeytin ve yağında yapılan çalışmalarda her gün yeni bilgilere ulaşıldığını kaydederek, şöyle konuştu:
“Zeytinyağının diğer bir zenginliği olan oleokantal, yapı olarak ibubrufene benzer. Analjezik, anti-enflamatuar etkiye sahipken asıl çarpıcı özelliği sinir hücrelerini onarması ve iletiyi mükemmelleştirmesidir. Onarım özelliği onu Alzheimer hastalığının tedavisinde umut molekül haline getirir. Şuana kadar zeytinyağında yağ molekülü olmayan bin 64 molekül tespit edilmiştir. Bu moleküller sayesinde, zeytinyağı mucizevi etkiye sahip oluyor. Bu ve benzeri bilgileri ülkemizde anlatan, anlatılmasını destekleyen, üretim metotlarını çalışan Zeytindostu Derneği’dir. Üreticilere ve tüketicilere bilinç ve cesaret vererek sektörel kalkınma, değişimi başlatan ve sürdüren Zeytindostu Derneği’dir.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56