Kirli suya aldırış etmeden balık avlıyorlar

Muğla’nın Yatağan ilçesiyle Aydın’ın Çine ilçelerinin sınırında yer alan Adnan Menderes Barajı, sanayi tesisleri ve insan kaynaklı kirliliğe rağmen balık tutmayı sevenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Kirli suya aldırış etmeden balık avlıyorlar
 Silindirle sıkıştırılmış beton gövde sınıfında inşa edilen ve bu sınıfta Avrupa’nın en yüksek barajı unvanına sahip Adnan Menderes Barajı’ndaki kirlilik, barajı besleyen çayları kirleten sanayi tesisleri ve baraja gelen vatandaşların oluşturduğu kirlilik nedeniyle ciddi boyutlara ulaştı.

Barajı besleyen Kayırlı, Dipsiz, Kamış ve Bencik çayları üzerinde yer alan sanayi tesislerinin suya karıştırdığı atıklar nedeniyle barajdaki suyun bir bölümü siyah bir renk alırken, barajda piknik yapmak veya balık tutmak için gelenlerin çevreye attığı çöpler, suyun üstünde çöp birikintileri oluşmasına neden oldu.

Suyun berraklığını yitirdiği dönemde kirliliğe aldırış etmeden oltalarını suya atan vatandaşlar ise balık tuttuklarında büyük sevinç yaşıyor. Balık tuttukları yerin yanı başındaki çöp birikintilerini umursamayan vatandaşlar, tek zevklerinin baraja gelerek balık tutmak olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili muhabirimize açıklama yapan Muğla Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Murat Türköz, son günlerde barajı besleyen çaylarda çok sayıda balık ölümünün yaşandığını hatırlattı.

Yatağan’daki çaylar tarafından beslenen barajın Çine’nin tarım arazilerini suladığını belirten Türköz, “Zaman zaman yılın bu dönemlerinde benzer kirlilikler yaşanıyor. Bunu da zeytinyağı dönemine bağlıyoruz. Çünkü çevredeki zeytinyağı tesisleri ne yazık ki ‘karasu’ dediğimiz atık sularını çaylara boşaltıyor. Bu da suyun siyah bir renk almasına neden oluyor” dedi.

Türköz, barajın doluluk oranının düşmesiyle kirliliğin daha belirgin şekilde ortaya çıktığını kaydederek, “Zeytinyağı ve diğer hayvancılık tesisleri tarafından kirletilen sular, organik atık olduğu için sudaki canlılara direk etki etmiyor. Fakat suyun oksijensiz kalması nedeniyle balık ölümleri meydana geliyor. Çaydaki ve barajdaki durum bundan ibaret. Fakat barajdaki suyun insanlar tarafından kullanılması çok riskli. Hele ki buradaki suyun tarım arazilerini suladığını düşünürsek, tehlikenin boyutu giderek artıyor” diye konuştu.

Vatandaşların mümkün olduğunca kirliliğin daha az olduğu yerlere balık tutması tavsiyesinde bulunan Türköz, şöyle konuştu:

“Bir bölümü siyaha dönen barajın büyük bir bölümünde çöpler yüzüyor. Bu da kirli olan suyu biraz daha kirletiyor. Bu suda şuan oksijen yok. Yani ölü bir su. Ölü bir suda yaşayan canlılar da zamanla ölecektir. Bu suyun suladığı tarım arazileri de aynı şekilde büyük zararlar görebilir. Eğer herhangi bir önlem alınmazsa, barajda daha kötü görüntüler oluşabilir ve tarım arazileri verimsizleşebilir.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 08:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çed
Çed - 2 yıl Önce

Atık tesisi şart

SIRADAKİ HABER

banner56