Lagina, daha çok Paganistin ilgisini çekecek

Kazı başkanlığını 126 yıl önce bir Türk’ün yaptığı ilk kazı olma özelliğini taşıyan Muğla’nın Yatağan ilçesinde Lagina Kutsal Alanında 6 yıl aranın ardından yeniden başlayan kazılar, özellikle Pagan inancına sahip turistlerin daha çok ilgisini çekecek.

Lagina, daha çok Paganistin ilgisini çekecek
 Turgut Mahallesi’nde bulunan ve Pagan inanışının merkezi kabul edilen 3 bin yıllık Lagina Kutsal Alanı'nda arkeolojik kazılar, 6 yılın ardından yeniden başladı. Kazı başkanlığını 126 yıl önce bir Türk’ün yaptığı ilk kazı olma özelliğini taşıyan Lagina’da, Osman Hamdi Bey’in bıraktığı miras, Prof. Dr. Bilal Söğüt tarafından devam ettiriliyor.

Kazı çalışmalarına alanının çizimlerinin yapılmasıyla başlanırken, Pagan inanışına göre kutsal sayılan Tanrıça Hekate adına yapılan en büyük tapınağın gün yüzüne çıkartılması için çalışmaların aralıksız süreceği bildirildi.

Son bir yıl içerisinde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 100 bin Paganın yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Lagina’da yapılacak çalışmaların ardından alana daha çok Paganın ve turistin gelmesi bekleniyor.

Tatil ihtiyaçlarında farklılıklar yaşanabiliyor

Muhabirimize açıklamalarda bulunan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Muğla’nın Antalya’yla birlikte Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu vurguladı.

Çiçek, Muğla denilince akla deniz, kum ve güneşin geldiğini fakat zaman içerisinde tatil ihtiyaçlarında farklılıklar yaşanabileceğini savundu.

Özellikle iç kesimde yer alan Yatağan’ın kültürel ve tarihi zenginlikleriyle turizmde ön plana çıkan bir yer olduğunu belirten Çiçek, “Artık sadece deniz, güneş ve kum turizmi değil de böyle tarihi antik kentlerin de turizmi önem arz etmektedir. Antik kentlerin ve tarihi yerlerin gezisi, günbegün yerli turistler arasında da ilgi uyandırmaktadır. Bu kapsamda, Yatağan ilçemiz, Muğla için önemli bir noktada. Yatağan, Stratonikeia ve Lagina gibi önemli iki antik kente ev sahipliği yapmaktadır” diye konuştu.

Bir yılda 100 bin Paganisti ağırladı

Çiçek, Pagan inancının dini merkezi kabul edilen Lagina’daki ilk kazıların ilk Türk müzeci Osman Hamdi Bey tarafından yapılmasının burasını daha da önemli kıldığını ve son bir yılda özellikle Kuzey Avrupa’dan yaklaşık 100 bin Paganistin buraya geldiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Lagina Kutsal Alanı, altyapı çalışmalarıyla birlikte daha çok turist çekebilme adına tanıtım çalışmaları da yapılıyor. Buradaki kazı çalışmalarıyla artık burayı daha çok Pagan ve turistin ziyaret edeceğini düşünüyoruz. Biz de inşallah bu tanıtım çalışmalarına destek olacağız. Kafe, tuvalet ve ihtiyaç duyulan alanlarla ilgili burada çalışmalar gerçekleştirilecek. İnanıyorum ki, Lagina, Stratonikeia ile birlikte Yatağan, Muğla ve ülkemiz için önemli bir turizm destinasyonu noktası olacaktır.”

Eski ihtişamına kavuşacak

Lagina Kutsal Alanı Kazı Başkanı Bilal Söğüt ise, Lagina’nın yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki ve kazı başkanlığını da kendisinin yaptığı Stratonikeia Antik Kenti’nin dini merkezi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6 yılın ardından kazı çalışmalarının yeniden başladığını ve bu yıl yapılacak kazı, konservasyon ile restorasyon çalışmalarıyla Lagina Kutsal Alanı’nın eski ihtişamlı haline getirmeye çalışacaklarını belirten Söğüt, Lagina’nın önemine değindi.

Tanrıça Hekate adına yapılan en büyük tapına Lagina’da

Söğüt, Lagina’nın bölge için olduğu kadar antik dönemlerde de önemli bir merkez olduğunu ve Tanrıça Hekate adına yapılan en büyük tapınağın da burada yer aldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Buradaki çalışmalarımızı sistemli bir şekilde devam ettiriyoruz. Kutsal alan içerisinde, batı bölümünde 11 basamaktan oluşan bir oturma sırası var ki antik dönemlerde benzeri görülmemiştir. O açıdan da çok özgün. Kapıları görebiliyoruz, altarı neredeyse podyum seviyesine kadar ayakta, tapınağın tüm mekanları doğrudan görülebiliyor. Hatta Tanrıça Hekate’nin tapınağının haricinde üç tane daha küçük tapınakların olduğunu biliyoruz. O yüzden hem dini hem kültürel hem siyasi hem de bölge tarihi açısından önemli bir merkezlerden birisi.” 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56