MUSKİ’den vatandaşı mağdur eden uygulama! İki komşu daire, biri tonuna 4,44 lira ödüyor diğeri 8,29 lira ödüyor!

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Yapı Kayıt Belgesi alarak abone olmak isteyenlere dayattığı “Geçici Abonelik” ile vatandaşları yüksek su bedelleri ödemeye mecbur bırakıyor.

MUSKİ’den vatandaşı mağdur eden uygulama! İki komşu daire, biri tonuna 4,44 lira ödüyor diğeri 8,29 lira ödüyor!

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Yapı Kayıt Belgesi alarak su abonesi olmak isteyen vatandaşlara uyguladığı “Geçici Abonelik” ile vatandaşları normal hane kullanıcılarının neredeyse iki katı yüksek bedeller ödemeye mahkum ediyor.

İmar Barışı kapsamında belgesini alıp ilk defa abone olacak vatandaşların mağdur edildiği uygulamada, mevcut su aboneliği olan fakat yine de aykırılıkların giderilmesi için İmar Barışı’ndan belge alan vatandaşların ücretlendirmesinde değişiklik yapılmıyorken ilk defa abone olmak isteyenler karşılaştıkları rakamla şoka uğruyor.

18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 7143 sayı kanun içeriğine, 3196 sayılı İmar Kanununa geçici 16. Madde eklendi. Mücbir sebeplerle belediyeden Yapı Kullanma İzin Belgesi alamayan binalar için “Yapı Kayıt Belgesi” almak suretiyle, mağdur vatandaşların elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinden yararlanması sağlandı. “İmar Barışı” düzenlemesiyle yıllardır elektrik, su, doğalgaz abonesi olamayan vatandaşların yüzü gülmüştü. Fakat su abonesi olmak üzere MUSKİ’nin kapısını çalan vatandaşlar, Normal Abonelikte konutlar için tonuna 2,96 lira tüketim bedeli ve tonuna 1,48 lira atıksu bedeli ödemenin yerine tonuna 5,60 lira tüketim bedeli ve 2,96 lira atık su bedeli ödemeye mahkum edildi.

Vatandaşlar, tonuna 7,83 lira ödedikleri İnşaat Aboneliği ücretinden bile fazla olan bu ödemeye isyan ederken eski abonelerle İmar Barışı’ndan faydalanan abonelerin tüketim bedellerinin arasındaki uçurum kafaların karışmasına neden oldu.

MUSKİ’nin bu ilginç uygulaması üzerine Yatağan ilçesinde tepkiler çığ gibi büyürken vatandaşlar sorunun çözülmesi için MUSKİ’nin kapılarını aşındırıyor.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan güçlü
Adnan güçlü - 4 ay Önce

Muski yi ve gürün'ü kınıyorum.yapacakları hizmet yerin dibine batsın.sevilecek insan değil!hakkım zehir zıkkım olsun.ahirettede iki elim yakalarında olacaktır!

SIRADAKİ HABER

banner56