“Sosyal imam”, tiyatroyla cemaatin hayatlarını değiştiriyor

Yatağan ilçesinde imam hatip olarak görev yapan Üzeyir Yıldırım, cami cemaatiyle gerçekleştirdiği sosyal etkinliklerle dikkatleri çekiyor. Yıldırım’ın, son olarak kendisinin yazıp yönettiği ve oynadığı “Bizim köyün halleri” adlı oyunda, eskiden uyuşturucu madde bağımlısıyken Üzeyir hocayla tanışmasıyla kötü alışkanlıklarını terk eden cemaat üyesi, kendi hayatını oynuyor.

“Sosyal imam”, tiyatroyla cemaatin hayatlarını değiştiriyor

Yatağan ilçesindeki Yeni Mahalle Camisi’nde imam hatip olarak görev yapan Üzeyir Yıldırım, cami cemaatiyle birlikte gerçekleştirdiği etkinliklerle, ilçede “sosyal imam” olarak anılıyor. Cami cemaatinin yanı sıra ilçedeki tüm vatandaşlarla kurduğu sıkı diyalog sayesinde sevilen bir imam haline gelen Yıldırım, son olarak hazırladığı tiyatro oyununu sahneleyerek dikkatleri üzerine çekiyor.

Cami cemaatinin destekleriyle etkinlikler düzenleyen Yıldırım, cemaat üyelerinden oluşturduğu tiyatro ekibiyle, kadına şiddeti, kötü alışkanlıkları ve batıl inançları tiyatro diliyle izleyicilerine anlatıyor. Yıldırım’ın ekibinde yer alan Uğur Sunman ise, cami cemaatine katılmadan önceki hayatında uyuşturucu kullandığı ve kötü alışkanlıkları olduğu dönemde yaşadıklarını, oynadığı oyunla sahneliyor.

Mesleğinde 36’ncı yılını yaşıyor

1983 yılında Gümüşhane’de imam hatip olarak göreve başladığını ve sonrasında Yatağan Merkez Cami’de görev yaptığını anlatan Yıldırım, buradaki 25 yıllık görevinin ardından şu an Yeni Mahalle Camisi’nde imam hatip olarak görev yaptığını söyledi.

Yıldırım, Yeni Mahalle Camisi’nin cemaatinin kendisi için ayrı bir yere sahip olduğunu ve vaktinin büyük bir çoğunluğunu cami cemaatiyle birlikte geçirdiğini belirterek, “Cemaatle bizim gerçekleştirdiğimiz birtakım güzellikler var. Cemaatin yanında gençlik kollarımız da var. Bu arkadaşlarımız Kur’an-ı Kerim’i ve müezzinliği öğrendiler. Genç kardeşlerimiz artık bizim yanımızdan ayrılmıyorlar. Cemaatimizle zaman zaman faaliyetlerimiz oluyor. Mesela her ikindi zamanında taziye ve geçmiş olsun ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Her hafta bir gün hatim indiririz. Cami cemaatimizle birlikte ramazan ayında iftar sofrası kuruyoruz. Her yatsı namazından sonra Kur’an-ı Kerim’i bilmeyenler eğitim veriyoruz” diye konuştu.

İlk oyununu kırsal mahallede sahneledi

Mevcut sosyal etkinlikleri genişletmek için çalışmalar yaptığını aktaran Yıldırım, “Tiyatroyu çok seviyorum. 5 yıl önce bir yerde çok güzel bir oyun izledim, çok da anlamam ama heves ettim. Bir oyun yazdım fakat o zamanki kadromuzla istediğim gibi bir oyun olmadı. En son yeni bir oyun yazdım ve gençlik kollarımızdaki arkadaşlarımızla beraber 7 aydır bu oyun üzerinde çalışıyoruz. Elhamdülillah da bunu başarmış durumdayız. İlk kez Yatağan ilçesinin Turgut Mahallesi’nde oyunumuzu sahneledik” dedi.

“Halkla ve cemaatle bütünleşmemiz lazım”

İlçede sahneleyecekleri oyunlarını önümüzdeki günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde sahneleyeceklerini ve il müftüsünün talimatıyla il genelinde de sahne alacaklarını vurgulayarak, “Bizler, imam olarak ezanı okuyalım, namazı kıldıralım anlayışının dışına çıkmamız lazım. Halkla ve cemaatle bütünleşmemiz lazım. Bunların dışında sosyal faaliyetlerimiz olmalıdır. Bu genç kardeşlerimiz artık bizleri bırakmıyor, namazlara geliyorlar, Kur’an-ı Kerim okuyorlar ve müezzinlik yapıyorlar. Daha ne yapsınlar” diye konuştu.

Hayatı, cami ve Üzeyir hocayla değişti

Tiyatronun oyuncularından Uğur Sunman da, 10 yıl önce Yatağan’a gelerek bir mermer ocağında işçi olarak çalıştığını söyledi.

Sunman, hayatının cami ve Üzeyir hocayı tanımasıyla değiştiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Daha önceleri uyuşturucu bağımlısıydım ama kurtulmak istiyordum. Aileme ve akrabalarıma gittim. Kimileri kınadı, kimileri dışladı, kimileri ise yardımcı olmak istediler ama olamadılar. O günlerde bir arayış içerisindeydim. Umudumu kaybetmedim ve camileri gezmeye başladım. Hocalardan, yani Allah’a yakın olan insanlardan medet umdum. O günlerde, Üzeyir hocamız beni fark etti ve bana yardımcı oldu. Bana güzel sözler söyledi, güzel sözlere çok ihtiyacım vardı. Bizi camiye aldı, Kur’an-ı Kerim’i, namaz kılmayı, müezzinliği öğretti. Sabahları kahvaltı veriyorduk, ramazanlarda ise iftarlar veriyorduk. Benim için cami sadece namaz kılınan, cumalarda hutbe dinlenilen bir yer değil sosyal bir yer oldu. Bu arayışım bu cami ve Üzeyir hocayla birlikte hayatıma bir renk kattı. Artık uyuşturucu maddelerin hepsinden kurtuldum.”

Tiyatronun da etkisiyle kötü alışkanlıklarından tamamen kurtuldu

Oyunda kötü alışkanlıkları olan birinin sahnelediğini hatırlatan Sunman, “Üzeyir hocamız, tiyatro sahnelemek istediğini bizlere söyledi. Hepimiz çok sevindik. Acaba başarılı olur muyuz derken ilk kez sahne aldık. Bugün de sahne alacağız. Bunun bize çok büyük etkisi oldu. Benim kurtulmam da caminin ve hocamızın çok büyük bir etkisi var. Çok mutluyum, inşallah hayatım böyle devam eder” dedi.

Oyundaki parodiler, gerçek hayattan alındı

İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi ise, başarılı çalışmalarından dolayı Üzeyir Yıldırım’ı kutladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sosyal içerikli din hizmetleri kapsamında toplumun her kesimine ulaşma gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Çetmi, “Sadece hutbelerde ve vaazlarda değil, toplumumuzu ilgilendiren sosyal konuları, Üzeyir hoca ve arkadaşlarının 7 aylık çalışmaları neticesinde tiyatro diliyle farkındalık oluşturmak amacıyla özellikle toplumumuzda gündemde olan kadına şiddet, bağımlılık ve toplumdaki batıl inançlar doğrultusunda halkımıza farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir çalışma yapılmaktadır. Ekibimiz, gerçek hayat hikayelerinden alıntı yaparak bu oyunu hazırladılar. İnşallah bu oyunumuzu tüm ilçelerimizde toplumumuzla buluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda, bu çalışmalara öncülük eden Yeni Mahallesi Camisi İmam Hatibi Üzeyir Yıldırım olmak üzere, tiyatroda rol alan arkadaşlarımıza, bizlere desteğini esirgemeyen kaymakamımıza, il müftümüze, basınımıza ve çok kıymetli Yatağan halkımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68