Stratonikeia Antik Kenti yeni taş hastanesine kavuşuyor

Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazılarda çıkarılan tahrip olmuş taş eserler için daha önce çadır altında kurulan "taş hastanesi” için yeni bina yapılıyor.

Stratonikeia Antik Kenti yeni taş hastanesine kavuşuyor

Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi'ndeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı ve kurtarma çalışmaları yürütülüyor. Bunun yanı sıra kentte Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletleri dönemlerine ait Selçuklu Hamamı, Şaban Ağa Camisi ve Bılla Evi'ndeki restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kentteki çalışmalar sırasında karşılaşılan tahrip olmuş taş eserler, getirildikleri "taş hastanesi"nde aslına uygun şekilde düzenleniyor.

Bugüne kadar Kazı Başkanlığı binası bahçesinde kurulan çadırın altında hizmet veren taş hastanesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı kapsamında Yatağan Kaymakamlığı başkanlığında Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nda hayata geçirilen yaklaşık 2,5 milyon liralık projeyle bina haline getiriliyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, yaptığı açıklamada, arkeolog, konservatör, restoratör gibi konusunda uzman isimlerden oluşan heyetin, yoğun mesai harcayarak çalıştığı alana "taş hastanesi" adını verdiklerini belirtti.

Helenistik dönemden bugüne kesintisiz yaşamın sürdüğü kentteki mimari taş eserleri, kazı çalışmalarının ardından taş hastanesine getirdiklerini anlatan Söğüt, burada eserin zarar gören kısımlarını sağlamlaştırdıklarını söyledi.

Yapılacak olan binada zarar gören sütunları ayağa kaldıracak olan büyük bir vincin olacağının altını çizen Söğüt, “Yaklaşık 160 metrekare alan üzerine çelik konstrüksiyon iskeletli temelsiz gerçekleştirilen inşaat çalışmamız son sürat devam ediyor. Buranın ihalesi 2019 yılının sonunda gerçekleştirilmişti. Nisan ayında çalışmanın tamamlanarak bize teslim edilmesi planlanıyor” dedi.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ise, “Buradaki çalışma, Güney Ege Kalkınma Ajansı kapsamında kaymakamlığımız, kazı başkanlığımız ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile birlikte, kaymakamlığımız başkanlığında finansmanını geçtiğimiz sene sağladığımız yaklaşık 2,5 milyon lira değerindeki projemizin bir ayağıdır. Burası, eser deposu ve restorasyon atölyesi yapımı işi sürüyor. Şuan çalışmalar devam etmekte, inşallah önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bunun yanı sıra Lagina Kutsal Alanı’nda da çalışmalar söz konusu” diye konuştu.

Çiçek, taş hastanesinin tamamlanmasıyla Stratonikeia’da daha verimli çalışmalar gerçekleşeceğinin altını çizerek, “Burada çelik konstrüksiyon üzerine inşallah binamızı bitireceğiz. Müteahhitten aldığımız bilgilere göre çok az bir kısmı kaldı, inşallah önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak. Bu sayede kazılardan çıkan eserlerimizin tamirat işleri ve temizliği bu atölyede gerçekleştirilecek. Bu sayede çok fazla eserin onarım vesaire işleri gerçekleştirilmiş olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68