Stratonikeia’da, medeniyetlerin bütünleşmiş yapısı korunacak

Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ndeki birçok medeniyetin izleri, korunma amaçlı imar planıyla korunacak.

Burak Alper Kuş
Stratonikeia’da, medeniyetlerin bütünleşmiş yapısı korunacak

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ev sahipliği yapan ve bu özelliğiyle dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden olan “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nin doğal yapısı gelecek kuşaklara aktarmak için koruma çalışmalarına başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kazı Başkanlığı, Muğla Müzesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yatağan Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkının katılımıyla oluşturulan komisyonla Stratonikeia Antik Kenti’nin korunma amaçlı imar planı hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen kentte yaşayan medeniyetlerin bütünleşmiş yapısının korunması için yapılan imar planının kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kentin önemine vurgu yaptı.

Stratonikeia’nın bölgenin en önemli tarihi kentlerinden biri olduğunun altını çizen Söğüt, “Stratonikeia Antik Kenti’nin korunma amaçlı imar planlarının süreçlerini tamamlıyoruz. Buradaki planların tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle ve kontrolüyle yapılıyor. Stratonikeia çok özel bir kent ve buradaki yerleşimin hepsinin izlerini koruyan, insanlar geldiğinde bütünü görebilecekleri bir plan için çalışıyoruz. Şuan neredeyse üçüncü aşamaya geldik. Son aşamaya doğru yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Stratonikeia Antik Kenti Koruma Amaçlı İmar Planı’nın plan müellifi Şehir Plancısı Ahmet Kaya ise, Stratonikeia’nın gelecek kuşaklara aktarılması için sıkı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaya, antik kentin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve her medeniyetin kalıcı eserler bıraktığını kaydederek, “Birden fazla dönemin iç içe yaşadığı bir bölgedeyiz. Biz de koruma amaçlı imar planında farklı dönemleri bir arada yaşatan ve bundan sonraki kuşaklara da aktaracak bir plan çalışması yapıyoruz. Halkın katılımıyla çalışmaların bir kısmı tamamlandı. Plan kararlarının düzeltilmesi sürecinde de tekrar yeni bir çalışmayı hazırlayıp yeniden araziye gelip tüm katılımcılarla bir araya geleceğiz” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER