Tarihe tanıklık eden zeytin ağaçları, parkta sergilenecek

Yatağan ilçesinde istimlak edilen mahallenin çevresinde bulunan ve yaşları 2 bin yıla varan zeytin ağaçları, kömür sahasının yakınında olması nedeniyle zarar görebileceği ihtimali üzerine Yatağan Belediyesi tarafından hazırlanan yeni park alanına taşındı. Parka taşınan zeytin ağaçları, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ziyaretçilerine sergilenecek.

Tarihe tanıklık eden zeytin ağaçları, parkta sergilenecek
 Muğla-Aydın karayolu kenarında yapımı süren yeni park alanı için çalışmalarını sürdüren Yatağan Belediyesi, bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytinciliği bu parkta sergilemek amacıyla, bölgedeki en eski zeytin ağaçlarını parka taşımaya karar verdi.

Altındaki kömür rezervi nedeniyle yaklaşık 3 yıl önce istimlak edilen Yeşilbağcılar Mahallesi’nin çevresinde yapılan yaş tespiti çalışmaları sırasında, bölgedeki 11 ağacın yaşlarının bin 500 ile 2 bin olduğu belirlendi. Bunun ardından harekete geçen belediye ekipleri, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ ekiplerinin de desteğiyle, ağaçları bulunduğu yerden sökerek, yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki park sahasında getirdi ve ağaçları bundan sonra yaşamlarını sürdüreceği yeni topraklarına kavuşturdu.

Konuyla ilgili olarak muhabirimize yaptığı açıklamalarda bulunan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, yaşları 2 bine varan zeytin ağaçlarını, zarar görmemesi, korunması ve daha da uzun seneler boyunca vatandaşlara hizmet vermesi için oluşturulan park alanına dikildiğini söyledi.

Zeytin dalının barışı temsil ettiğine işaret eden Işık, zeytin ağaçlarının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “Bunların yabana gitmemesi, odun yapılmaması ve vatandaşlarımız için güzel bir görüntü oluşturması açısından güzel bir işlem olacağına inanıyorum. Bu kapsamda zeytinlerimizi oradan sökerek, buraya getirmekteyiz” şeklinde konuştu.

Zeytin ağaçlarının sökülmesi, taşınması ve park alanına dikilmesi sırasında emeği geçen başta Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Şubesi İşletme Müdürü Yüksel Akın olmak üzere herkese teşekkür eden Işık, şunları söyledi:

“Zor bir çalışma olmakta fakat iyi bir şekilde sürmektedir. Bu zeytinlerimizi korumaya kararlıyız. Bu parktan ziyade başka parklarda da bu yetişkin zeytinleri korumak, vatandaşlarımıza daha çok hizmet etmek ve Yatağan’da devam etmekte olan barışın sürmesi amacıyla, bu parkı zeytinlerle donatacağız. Özellikle bin 500 ve 2 bin yıllık ağaçlarımız var. Bu ağaçların buraya dikilmesi, vatandaşlarımızın da büyük beğenisini kazanmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68