Tarlasını talan eden yaban domuzları için hukuk mücadelesi başlattı

Yatağan ilçesindeki bir çiftçi, mısır ekili tarlasını talan eden yaban domuzlarının oluşturduğu zararın giderilmesi için Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Tarlasını talan eden yaban domuzları için hukuk mücadelesi başlattı

Yatağan ilçesinde çiftçilikle uğraşan emekli öğretmen Cavit Turgut, 2017 yılında ilçeye bağlı Nebiköy Mahallesi’nin Taşaltı Mevkisinde kiraladığı 17 dönümlük tarlada, tarımsal faaliyetlere başladı. 6 yıllığına kiraladığı tarlaya bu yıl silajlık mısır eken Turgut, yaban domuzlarının ürünlerine zarar vermemesi için arazinin çevresini elektrikli tellerle çevirdi. Tarlasına domuz geldiğinde müdahale edebilmek için bayram boyunca tarlada kalan Turgut, bayram sonrasında tarlasına geldiğinde büyük bir şok yaşadı. Turgut, mısırların büyük birçoğunun talan edildiğini fark ederek soluğu Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi’nde aldı.

Yaban domuzlarının ürünlerine verdiği zararın tespit edilmesini talep eden Turgut, burada yaptığı açıklamada, çalışmaların tamamlanmasının ardından domuzlardan davacı olacağını söyledi.

Turgut, Türkiye’nin giderek tüketen toplum haline geldiğini ve bu nedenle üretime katkı sağlamak için emekli olduğu günden bu yana çiftçilikle uğraştığını söyledi.

Üretime, 2007 yılında zeytincilikle başladığını belirten Turgut, o yıllarda da zeytinliğinin yaban domuzlarının saldırısına uğradığını hatırlatarak, “Şimdiye kadar emekler harcayarak bu mısırları yetiştirdim. 17 dönümlük yere yaklaşık 11 bin liralık masraf ettim. Bunun yanı sıra yaklaşık 800 lira mazot kullandım. Bunun kullanırken ben devlete vergi ödedim. Ama benim canımı ve malımı korumakla mükellef olan devlet, hayvan hakları diye domuzları sürülerle dolaşacak şekilde çoğaltınca biz üreticiler de bu hale geldik” dedi.

Turgut, kendisi gibi birçok çiftçinin yaban domuzlarının saldırısı nedeniyle mağduriyetler yaşadığını ve bunun ekonomilerine büyük zararlar verdiğinin altını çizerek, “Yatağan’da üretici olup da çoluğuyla çocuğuyla şu yaz gününde yatan yok. Herkes tarlasında yatıyor. Bize bayram zehir oldu. Yaklaşık 10 gündür tarlada yatıp kalktığım halde işte halimiz budur. Bu hayvan hakları diyenlere sesleniyorum, benim hakkım nerede? Yasal hakkımı başlattım. Sonuna kadar bu süreci takip edeceğim. İlk mücadelem, 3 senedir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bekliyor. Hep zaman aşımından dolayı kaybettim. O zamanlar nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyordum. Ama şimdi öğrendim. 12 yıldır süren mücadelemle ilgili dosyalar elimde. Onun için mücadelemi başlattım. Ben hakkımı istiyorum. Sadece emeğimin karşılığını istiyorum. Bana yazık değil mi?” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68