Tescilli bez bebekler, becerikli kadınların elinde hayat buluyor

Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’nde, ahşap gövde üzerine makine kullanmadan elde hazırlanan yöresel giysilerin giydirildiği tescilli “Muğla bez bebeği” yöre kadınlarının geçim umudu oldu.

Tescilli bez bebekler, becerikli kadınların elinde hayat buluyor
 Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Muğla’nın yöresel farklılıklarını ortaya çıkarmak ve tanıtmak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında hazırlanan “Muğla bez bebeği” projesi, Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’nde hayat buldu.

Kırsal mahallede yaşayan ve büyük bir çoğunluğunu ev hanımlarının oluşturduğu kursiyerlerin katıldığı kursta, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenen “Muğla bez bebeği”nin yapımı öğretiliyor. Kurslarda yapımı öğretilen yöresel giysiler giydirilmiş bebekler, kursun ardından kadınların ailelerine ekonomik katkı sağlamak için satılacak.

Dizi ve film çekimleri nedeniyle yerli turistlerin ve tarihi doğal dokunun korunması nedeniyle de yabancı turistlerin ilgisini çeken Bozüyük’te, bölge ekonomisinin kalkınması için Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından mahalleye yerleştirilen stantlarda, kursiyerlerin hazırladığı “Muğla bez bebekleri” yer alacak.

Kursun usta öğreticisi tekstil ve moda tasarımı işiyle uğraşan Hasan Şimşek, muhabirimize yaptığı açıklamada, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteklediği projede elde edilen bez bebeklerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillendiğini söyledi.

Tescillenen bebeklerin üretilmesi ve satılması için en uygun yerlerden birinin, doğal yapısını koruması nedeniyle Bozüyük olduğunu kaydeden Şimşek, kursun Bozüyük’teki kadınlara önemli bir istihdam sağlayacağını belirtti.

Bez bebeklerin ahşap gövde üzerine kadınların tek tek elleriyle işledikleri, makine kullanmadan hazırladıkları folklorik şalvar, kanaviçe motifleri, iç elbiseleri, eteklerinin giydirildiğini anlatan Şimşek, son olarak bebeklerin bindallı, cepken, altın kolye, fes, lira ve çiçeklerle süslenmesiyle hazır edildiğini söyledi.

Bez bebeğe, “bez efe” geliyor

Şimşek, Bozüyük’te yaptıkları bebeklerin diğer bölgelerde yapılan bez bebeklerden farklı olduğunu kaydederek, “Bu bebeklerin en önemli özelliği koyduğumuz yerde sabit bir şekilde ayakta durmalarıdır. Diğer bez bebekler dayanaksız duramadığı için evin içerisinde bile kaybolabiliyordu. Bakanlık tarafından artık bunlar ‘Muğla bez bebeği’ olarak tescillendi. Bez bebeklerimiz, kadınlarımız tarafından hazır edildi. Bu kadınlarımızın yanına bir de ‘bez efe’lerimizi de yaparak projemizi tamamlayacağız” diye konuştu.

Bebekler, becerikli kadınlarının elinde hayat buluyor

Bozüyük Mahalle Muhtarı Vahdet Beçin de, mahalledeki kadınların hobilerini uygulayabileceği ve aile ekonomisine katkı sağlayabileceği kursların girişimler sonucunda mahallelerinde açıldığını söyledi.

Kadınların kursta birbirleriyle olan samimiyetlerinin de arttığını ve bu samimiyetlerini esnaflıklarına da yansıtmalarını dileyen Beçin, “Bozüyük, mahallede çekilen dizi, film ve doğal güzellikleriyle birçok kişinin ziyaret ettiği yer. Bu yüzden, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölge ekonomisine katkı sağlaması için mahalleye yerleştirilen stantları, kursta yapılan bez bebeklerle doldurmamız gerekiyor. Bu yüzden bu projenin mahallemizde olmasını çok istedik. Kursiyer kadınlarımız çok becerikli olduğu için güzel eserlerin ortaya çıkacağına inanmaktayım” dedi.

“Bez bebek kursuyla başka duygular yaşıyoruz”

Kursiyerlerden ev hanımı olan Şükran Karaman, evdeki işlerinin bitmesinin ardından oluşan boş zamanda canının sıkıldığını ve bu sıkıntıyı gidermek, aynı zamanda da gelir elde etmek için bez bebek kursuna katıldığını kaydederek, şöyle konuştu:
“Bütçemize katkı olsun diyerek bu kursa katıldım. Güzel bir çalışma oluyor. Yaptıkça daha güzel şeyler ortaya çıkıyor. Bu zamana kadar benzer birçok kursa katıldım ama bez bebek kursuyla başka duygular yaşıyoruz. O yüzden her bebek değişik çıkıyor. Daha sonra burada yaptığımız bez bebekleri mahallemizdeki stantlarda satacağız.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER