Tütün deposundan dünya şampiyonasına

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bencik Mahallesi’nde imkansızlıklar nedeniyle atıl vaziyetteki eski tütün deposunda çalışmalarını sürdüren Bencik Okçuluk Takımı, Avrupa şampiyonasının ardından dünya şampiyonasına da sporcu göndermenin hazırlığını yapıyor.

Tütün deposundan dünya şampiyonasına
 İlçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Bencik Mahallesi Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi Ejder Sözen tarafından 6 yıl önce kurulan okçuluk takımı, kurulduğu günkü hedeflerinin de ötesine geçerek adını dünyaya duyurmayı amaçlıyor.

Sözen yönetiminde çalışmalarını sürdüren takımın sporcularından 15 yaşındaki Songül Lök, başarılı performansla milli takıma seçilerek mart ayında Fransa’da düzenlenen Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonasına katılmış, takım halinde dördüncü olarak Türkiye’yi temsil etmişti.

Spor tesisi bulunmadığı için ulusal ve uluslararası müsabakalara mahalledeki atıl vaziyetteki eski tütün deposunda hazırlanan okçuluk takımının bir diğer sporcusu 16 yaşındaki Emircan Haney ise mayıs ve temmuz aylarında düzenlenen Türkiye şampiyonalarını kazanarak milli takıma seçilmeyi başardı. Haney, sporda başarılı olma yolunun imkanlardan geçmediğini ispatlamak için ekim ayında Arjantin’de düzenlenecek Dünya Yıldızlar-Gençler Okçuluk Şampiyonası’na katılacak.

Türk okçuluğunda Bencik adının yer almasının kendisinin 2010 yılında Bencik’e atanması ve 2011 yılında okçuluk takımını kurmasına bağlayan Antrenör Ejder Sözen, muhabirimize yaptığı açıklamada, o günden beri çalışmalarını atıl vaziyetteki eski tütün deposunda sürdürdüklerini söyledi.

Sözen, takımı kurduğu dönemde büyük hedefleri olmadığını ve sadece bir var olma mücadelesi verdiklerini belirterek, ilk hedeflerinin ulusal yarışmalarda derece elde etmek olduğunu anlattı. Kısa süre içerisinde katıldıkları yarışmalardan 4-5 madalyayla dönmelerinin ardından genişleme ve hedef büyütme kararı aldığını kaydeden Sözen, “2011 yılından 2017 yılına kadarki 6 yıllık süreçte her yarışmada yeni hedefler koyduk. Bu hedeflerimiz, çocuklarımın büyümesi ve kategorilerinin yıldızlar olmasıyla beraber ‘biz neden burada milli sporcu yetiştirmeyelim’ dedik. Hedef olarak kendimize, bir gün Türkiye mili takımına sporcu vermek olarak söylemiştik” dedi.

Tütün deposunu, milli takıma sporcu yetiştiren okula çevirdi

Geçen 6 yılın ardından takımın büyük bir çoğunluğunun yıldızlar kategorisinde milli takıma seçildiğini belirten Sözen, “İlk olarak geçtiğimiz kış sonu Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonasına Songül’ü gönderdik. Songül orada Türkiye’yi temsil etti ve takım halinde Avrupa dördüncülüğüne imza attılar. Onun bir son olmadığını ve bir başlangıç olduğunu söylemiştik. Bunu kendimiz de biliyorduk ve hep o doğrultuda çalıştık. Bugüne kadar 91 madalya biriktirdik. Şuanda 15 kupamız ve bizim adımıza kayıtlı 20 Türkiye rekorumuz var” diye konuştu.

Hepsi milli takıma seçilebilecek kapasitede

Sözen, milli takıma sporcu kazandırmaları hedeflerine ulaşmalarıyla yeni hedeflerini uluslararası yarışmalarda madalya kazanma olarak güncellediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Songül’ün açtığı milli takım kapısından diğer sporcularımın hepsinin geçebilecek kapasitede olduğunu biliyordum. Çocuklarla yeni hedef koyarak ve onlara bu inancı aşılayarak ilerlemeye çalıştık. Emircan, bu yaz döneminde iki aşamalı milli takım seçmelerinde, hem mayıs ayında hem de temmuz ayında yapılan Türkiye şampiyonasında iki birincilik elde ederek milli takıma seçilmeye hak kazandı. Önümüzdeki ekim ayında Arjantin’in Rosario kentinde yapılacak Dünya Yıldızlar-Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.”

Milli takım kapısını Songül Lök açtı

Ablasının rahatsızlığı nedeniyle 2011 yılında Ejder Sözen ve okçuluk sporuyla tanışan Songül Lök, takımın uluslararası yarışmalara katılan ilk sporcusu olma unvanını taşıyor.

Lök, Sözen’in tavsiyesi üzerine okçuluğa başladığını ve hayatının en güzel kararını okçuluğa başlayarak verdiğini aktararak, “Antrenmanlarda kendimi geliştirerek yarışmalara katılmaya başladım. 6 yıl boyunca katıldığım yarışmalarda 15 madalya ve 4 Türkiye rekoru elde ettim. Geçtiğimiz mart ayında Fransa’da yapılan Salon Okçuluk Avrupa Şampiyonası’nda milli takım formasını giydim. Avrupa şampiyonasında takım olarak Avrupa dördüncülüğü elde ettik” diye konuştu.

Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda tanıştığı sporculara Yatağan’ın Bencik Mahallesi’nden geldiğini söylediğinde yaşadıkları şaşkınlığın yüzlerine vurduğunu anlatan Lök, “Yatağan gibi küçük bir yerin küçük bir mahallesinden milli bir sporcu çıkacağına inanmamıştık. Ama Ejder ağabeyin hırsı ve azmimizle bunu başardık. Benden sonra Emircan da milli takıma girdi. İleriki yarışmalarda tekrar milli takıma girip İstiklal Marşımızı okutmak istiyorum” dedi.

Takımın ilk sporcusu dünya kupasında

Bencik Okçuluk Takımı’nın ilk sporcusu Emircan Haney ise, kuzeninin okçulukla uğraşması nedeniyle okçuluğa küçüklüğünden beri ilgi duyduğunu anlattı.

Mahallelerine atanan aile hekimi Ejder Sözen’in de okçulukla uğraştığını öğrendiğinde ilk fırsatta yanına gittiğini ve tanıştığını anlatan Haney, “Kışları atıl durumdaki eski tütün deposunda, yazları ise bahçesinde çalışmalara başladık. Okçuluktaki dördüncü ayımda, Muğla’da Okçuluk Türkiye Şampiyonası oldu. Orada Türkiye ikincisi olunca biraz daha bu spora asıldım ve kendime bir hedef koydum. O hedefime de milli takıma seçilerek ulaştım. Ekim ayında Arjantin’de düzenlenecek Yıldızlar-Gençler Dünya Şampiyonası’nda milli formayı terletip, İstiklal Marşımızı okutup, bayrağımızı göklerde dalgalandırmak istiyorum” diye konuştu.

Haney, katıldıkları müsabakalara rakiplerinin kendilerinden daha iyi şartlarda hazırlandığını ve imkanlarının kendilerinden daha iyi olduğunu savunarak, “ Çoğu kez imkansızlıklar yaşadık. Ekipmanlarımız çok pahalı. Ejder ağabeyin desteği ve kendi imkanlarımızla ekipman kurduk kendimize ve çalışmalara başladık. Atıl durumdaki eski bir tütün deposundan dünya şampiyonasına gitmeyi hayal etmiştik, gerçek oldu. Benim gibi bütün arkadaşlarım da dünya şampiyonalarına gitmeyi hedefliyor. Onların da gideceğine inanıyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68