Üniversite kapılarını açıyor, Yatağan’da kira fiyatları uçuyor

Yatağan Meslek Yüksek Okulu, eğitim öğretim yılının başlamasına kısa süre kala neredeyse doluluk oranına ulaştı. Ek yerleştirmelerin tamamlanmasıyla yaklaşık 800 üniversite öğrencisine ev sahipliği yapacak Yatağan’da ise kira fiyatları asgari ücrete ulaştı.

Üniversite kapılarını açıyor, Yatağan’da kira fiyatları uçuyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulu, yeni hizmet binasının kapılarını 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılıyla birlikte açacak. Elektrik, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Adalet, Harita ve Kadastro, Tapu ve Kadastro ile Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı programlarında öğrenci kabul eden okulun doluluk oranına ulaştığı öğrenildi. Ek yerleştirmelerle, yeni eğitim öğretim yılına yaklaşık 800 öğrenciyle başlayacak okulu kazanan öğrenciler, kayıt işlemlerini yaptı.
Yılan hikayesine dönen ve yıllardır tamamlanamayan okulun tamamlanması ve yeni açılan bölümlerle Yatağan’da hareketliliğe sebep olacağı tahmin edilen okul, ilçedeki kira fiyatlarının da tavan yapmasına neden oldu.
Öğrencilerin kayıt işlemlerinin ardından yurt olanaklarının yetersizliği nedeniyle kiralık evlere yöneldiği Yatağan’da, ev kiralarının yaklaşık 2 bin liraya ulaşması, tepkilere neden oldu. Kiraların, özellikle öğrenci velililerinin, geçim sıkıntısıyla öğrenci okutmaktan vazgeçirecek noktaya ulaşması nedeniyle, öğrencileri kırsal mahallelerde ev aramaya yöneltti.
Öte yandan, Yatağan’da yaşayıp da evi olmayan vatandaşlar da yaşanan gelişmelere tepki göstererek yetkililerin bu konuda yaptırımlar uygulaması talebinden bulundular.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56