Unutulmaya yüz tutmuş mesleğini, antik kentte yaşatmaya çalışıyor

Yatağan ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş bakırcılık mesleğiyle uğraşan Mehmet Çetiner zanaatını, 2 bin 500 yıllık “Gladyatörler Şehri” Stratonikeia Antik Kenti’nde sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Stratonikeia Antik Kenti’nde bakırcılık mesleğini sürdüren Mehmet Çetiner, cumhurbaşkanın ziyaretin ardından satışların arttığını söyledi.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleğini, antik kentte yaşatmaya çalışıyor

Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki "Gladyatörler Şehri" olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde bakır dövme ve işlemesi yapan 57 yaşındaki Mehmet Çetiner, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmak için çalışıyor.

Bakırcılığın yaygın olduğu Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde doğduğunu ve ilkokulu bitirdikten sonra usta çırak ilişkisiyle bakırcılığı öğrendiğini belirten Çetiner, geçimini bu meslekle sağladığını anlattı.

Çetiner, Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdiği sırada Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ile tanıştığını ve onun teşvikiyle bakırcılık mesleğini 2 bin 500 yıllık antik kentte sürdürmeye başladığını kaydederek, “Mesleğimizin git gide değerlendiğini görüyorum. Ama maalesef ardımızdan gelen genç nesil yok. Bu mesleği, antik kentte severek yapıyorum. Antik kentte bu mesleği yapmam beni dinlendiriyor. Burada bu işi yapmam nedeniyle para da kazanıyoruz, Allah bereket versin” dedi.

25 ile bin lira arasındaki ürünler, müşterilerin ilgisini çekiyor

Cezve, yumurta sahanı, kavurma sacı, güveç tenceresi, iskender tabağı, su ve ayran tası, sürahi, çaydanlık, ibrik, yemek tenceresi, çay tepsisi ve fincan takımı gibi ürünleri bakırdan üreten ve ürettiği ürünleri 25 ile bin lira arasında fiyatlarla müşterilerine sunan Çetiner, “Bu mesleği Muğla’da yapmanın önemli avantajları var. Etrafımızın turizm bölgesi olması nedeniyle her bölgeden her türlü insan Muğla’ya geliyor. Gençlik, eğer bu mesleği öğrenirse, iyi paralar kazanacağını düşünüyorum. Allah bereket versin, hayatımı bununla idame ettim. Bakırın artık moda olduğunu ve kullanım alanının giderek genişlediğini görüyorum. Bakırın sağlık ve lezzet açısından önemli olduğunu kullananlar söylüyor.  Ama ne yazık ki çıraklık ilişkileri günümüzde kalmadı. Bu mesleği meslek okullarına taşıyabilirsek genç neslin de bu mesleği öğrenebileceğini düşünüyorum. Ben, Muğla Halk Eğitimi Merkezi’nde usta öğreticilik yapıyorum. Aynı zamanda haftada üç gün Muğla Açık Cezaevi’nde kursiyerim olan mahkumlara bunları öğretiyorum. Yaklaşık 8 yıldır bununla uğraşıyorum, sırf bu meslek ölmesin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanının ziyareti, satışları arttırdı

Çetiner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2019 tarihinde kenti ziyaret ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanımız, Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti. Ziyareti sırasında, bizim çekiç sesimizi duyarak eşi ve kızıyla dükkanımıza girdi. Yaptığımız ürünlerin el ürünü olduğunu görerek çok mutlu oldu. Kullanmak için bizden bir takım bakır aldı. Sonrasında yeniden istedi ve gönderdik. İnşallah bir daha gelirse yeniden bakırlarımızdan vereceğim. Cumhurbaşkanımızın buraya gelmesinin ardından ziyaretçi sayısında artış yaşandı. Daha önceden tanıtımlar olmuştu ama cumhurbaşkanımızın ardından tarihi kente akın akın insanlar gelmeye başladı.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68