Yarım koluna rağmen, tozlu yolları iki tekerle aşıyor

Yatağan ilçesinde doğuştan bir kolu yarım olarak dünyaya gelen 15 yaşındaki Şükrü Umut Akcan, dağ bisikletiyle yarım koluna rağmen engelli arazilerde sergilediği bisiklet performansıyla görenleri hayrete düşürüyor.

Yarım koluna rağmen, tozlu yolları iki tekerle aşıyor
 Kamyon şoförü bir baba ile ev hanımı bir annenin ikinci çocukları olarak dünyaya gözünü sağ dirseğinden aşağısı olmayarak açan 15 yaşındaki Şükrü Umut Akcan, ruhen bu engelini yenerek 1 yıl önce bisiklet sporuyla tanıştı. Akcan’ın o günden sonra hayallerini süsleyen tek şey, akşam yatarken bile yanı başından ayırmadığı bisikletiyle ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak oldu.

Akcan, arkadaşlarının tavsiyeleriyle tanıştığı bisikletle, yine arkadaşlarıyla birlikte kendi imkanlarıyla oluşturdukları parkurda, dağ bisikleti çalışmaları yapıyor. Cesaret isteyen dağ bisikleti sporunda iddialı olmak isteyen ve çalışmalarını aralıksız sürdüren Akcan, bu dalda uluslararası derece elde eden ilk Türk engelli olmak için sadece ailesinden destek alıyor.

Ula ilçesindeki Sosyal Bilimler Lisesi’nde yatılı okuyan Akcan, hafta sonları ailesinin yanına gelse de, günün büyük bir çoğunluğunu, gözü gibi baktığı ve yanı başından ayırmadığı bisikletiyle geçiriyor.

Akcan’ın, Aksaray’da düzenlenen “Dağ Bisikleti Yarışları”nda 8’inci olmayı başardıktan sonra hedeflerine ulaşma inancı daha da arttı. Genç sporcu, dağ bisikletinin yanı sıra, Paralimpik Oyunları’nda yer alan “yol bisikleti” sporunda da kendini geliştirmek istiyor ve bu sporda uluslararası anlamda ün yapmış bir sporcu olmayı hedefliyor.

Tek hayali ünlü bir sporcu olmak

Bisikletine tutkuyla bağlı olduğunu anlatan Akcan, muhabirimize yaptığı açıklamada, ailesinin ilk başlarda bisiklet sürmesine ön yargılı davrandığını fakat zamanla bunu kabullendiklerini söyledi.

Babasının bisiklete olan ilgisini fark ettiğini ve kendisine dağ bisikleti aldığını ifade eden Akcan, “bu bisikletle hayata yeniden bağlandım. Yatağan’a geldiğimde arkadaşlarımla belirlediğimiz parkurda antrenman yapıyoruz” dedi.

Bu sporda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Akcan, günün büyük bir kısmını antrenman yaparak geçirdiğini, antrenmanın ardından da bisikletini odasına aldığını belirtti.

Biriktirdiği parayla aksiyon kamera aldı

Yaptığı başarılı sürüşleri kaydedebilmek için aksiyon kamera aldığını aktaran Akcan, “Yaz tatilinde çay ocağında çalıştım ve buradan biriktirdiğim paralarla aksiyon kamera aldım. Kaskımın üstüne yerleştirdiğim bu kamerayla da antrenmanlarımı kaydediyorum. Hedefim, milli takıma seçilerek ülkemi parolimpik yarışlarında ve yurt dışında temsil etmek” diye konuştu.

“Oğlumuzu iyi yerlerde görmek istiyoruz”

Baba Zekeriya Akcan da, oğlunu bisiklet üzerinde mutlu görmenin kendisini sevindirdiğini kaydetti.

Oğlunun bisiklet sevgisine rağmen derslerinden de geri kalmadığını vurgulayan Akcan, şöyle konuştu:

“Allah’a çok şükür şuan çok iyi gidiyor. İlerisi için büyük hedefler düşünüyor. Oğlumuzu iyi yerlerde görmek istiyoruz. Ailesi olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Ama her şey maddiyat olduğu için bazen desteğimiz eksik kalıyor. Bu yüzden oğlumuzun başarılı bir sporcu olabilmesi için destek bekliyoruz.”

“Ben oğlumu engelli görmüyorum”

Oğullarının doğuştan engelli olmasından dolayı bu zamana kadar birçok engelle karşılaştığını anlatan anne Bahriye Akcan, bu durumu ailecek yendiklerini ifade etti.

Akcan, her zaman oğullarının arkasında durduklarını kaydederek, “Ben oğlumu engelli görmüyorum. Rabbimin vermiş olduğu bir hediye. Şükürler olsun bisikletini sürebiliyor ve sağlığı yerinde. Çocukları özürlü olup da gereken desteği göstermeyen ailelere, çocuklarına destek olmalarını tavsiye ederim. Bisiklet sürmek gibi düşüncesi de varsa, tabii ki arkasındayız” diye konuştu.

“İlk gördüğümde ağladım”

Oğlunu ilk kez bisiklet üzerinde gördüğünde çok duygulandığını ve o günün hayatının en güzel günlerinden biri olduğunu anlatan Akcan, şunları söyledi:

“Oğlum engelliydi ve nasıl sürecek diye düşündüm. Düşüp bir yerine bir şey olur diye çok korkmuştum. Sonra oğlum bisiklet sürmeye başlayınca, ben hem ağladım hem de sevindim. Çok şükür ayağında bir özür yok. Şükürler olsun Rabbime.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56