Özel Okulların Öğretmen Alım Süreci Başlıyor

Yer değiştirmek isteyenler, yeni okul arayışında olanlar çalışmak için nasıl okulları tercih etmeliler?

Özel okulların sayısı git gide artıyor.

Ancak son dönemde sayının artmasının yanında da el değiştiren okulların, kapanan okulların da olduğunu duymaktayız. Süreç böyle iken öğretmenlerin iş başvurusu yaparken bazı detaylara daha dikkatli bakması gerekmektedir.

Nasıl okulları tercih etmeliyiz?

•Okulun kurucusunun eğitimci olması, değilse de eğitime bakış açısı ilk detaylardan bir tanesi. Okulun eğitim felsefesine bakmalıyız. Çünkü kurumun öğretmeni olduğunuzda bu eğitim felsefesini siz sürdürecek ve taşıyacaksınız.

•Yasal haklarınız ve görevlerinizi bilmeniz. Öğretmen ne gibi haklara sahiptir, bir olayda nasıl davranmalıdır? Hangi çözüm yoluna başvurmalıdırlar? Öğretmenin yasa, kanun ve yönetmelik bilmesi çok önemlidir.

•Kurumdaki yöneticiniz/idari amiriniz/okul müdürünüz adı her ne olursa olsun içinde liderlik özelliği olan, takım ruhuna önem veren, öğretmenini etik değerler içinde çalıştıran kişi olmasına dikkat etmelisiniz. Öğretmenin yaşadığı her türlü olayda eğitimci olarak yanında olabilecek lider ruhlu yöneticiler olması çok önemli. Çünkü, “En iyi müdür en iyi öğretmeni, en iyi öğretmen en iyi öğrenciyi yetiştirir.” İş konusunda işe başvuran siz olsanız da çalışacağınız yöneticiniz ve takım arkadaşlarınız da önemli. Vizyon sahibi, liderlik özelliklere sahip yöneticilerle çalışma imkânım oldu. Bu öğretmeni her zaman iyiye ve başarıya taşıyor. Okul müdürünüz gerçek bir lider ise o okula koşarak gitmenize öğrencilerinizden sonra en güzel sebeplerinizden biri oluyor.

•Okulun eğitim sistemi, sistem içerisindeki çalışmalarda öğretmenin yaratıcılığına ne kadar izin verdiği, ezber sisteminin dışında düşünen, sorgulayan, problem çözen bireyler yetiştirip yetiştirmediğine bakmalıyız.

•İşe alım sürecinde ve yaptığınız görüşmelerde açık ve net olmanız her zaman sizden yana avantajdır. Hiçbir kurumun mükemmel olmadığı gibi hiçbir öğretmen de mükemmel değildir. Sonuçta insanız mükemmele yakın olabiliriz ancak tam anlamıyla mükemmel olamayız. Ancak karşı tarafa bir öğretmen olarak nasıl çalışmanın/hangi şartlarda çalışmanın sizi mutlu edeceğini, öğretmen olarak kurumdan beklentilerinizi açıkça söylemek her iki taraf için de olumlu olacaktır. Seçilen sizlerin olduğunuz düşüncesi sizin de nitelikli okulu aradığınızı unutturmasın. Öğretmenine yatırım yapan bir okulu tercih etmelisiniz. Bünyesindeki öğretmenlerine güncel eğitimler veren, eğitimde son gelişmeleri aktarabilen veya buna olanak sağlayan okullar tercih etmelisiniz. Çünkü iyi eğitim kurumları öğretmenine yaptığı yatırımı eğitime yaptığı yatırım olarak görür. Çevremizde kaliteli okullara bakın bünyesindeki öğretmenlerinin baskın olduğu alanlarını belirleyerek çeşitli kurullar, ARGE gibi(vb.) ekipler oluşturarak kendi kaynaklarını yazmasından tutun da proje üretimine kadar bir sürü alanda daha nitelikli ve özgün çalışmalar yapmaktadır. Bence iyi bir eğitim kurumunun da kendi kaynak kitapları olmalıdır. Farklılaştırılmış eğitime hitap eden, her seviyedeki öğrenciyi bir üste taşıyacak olan çalışmaları içeren kaynaklar.

Tüm bunların yanı sıra siz siz olun eğitime gönül vermiş, işinde eğitimi amaç edinen okullarda çalışın. Çünkü çalışacağınız nitelikli okullar sayesinde nitelikli öğretmenler olabilmeniz bu konuda size daha hızlı yol aldıracaktır.

Yolunuz açık olsun.

YORUM EKLE