PARMAK DAMGASI

 Halikarnas   Balıkçısı’nın  kitaplarını   kitabevlerinde   çoğu   zaman   bulamıyorsunuz. Ününü   duyduğum   ‘’Parmak  Damgası’’  adlı   bu  eserini    İzmir –Hatay  Semtindeki    bir  sahafta  buldum. Bilge   Umar’ın   ‘’Karya’’  adlı  eserini   iki   yıldır   arıyorum, bulamıyorum. Bu   satırları   okuyan   kitapsever   dostlarımız   bu  konuda   yardımcı   olurlarsa   sevinirim. Parmak   Damgası  çok   güzel  bir öykü   kitabı. Dizisi  de   çevrilen   bu  eserdeki   öykü   kahramanlarının   rol  dağılımı  başarılı  sanatçılardan  ve   karakterlerden  seçilmiş. Zühal   Olcay, Seniha  Öğretmen  rolüyle   epey   ilgi  görmüştü  1985  li  yıllarda.  Parmak  Damgası, uyarlamasıyla    yerli   yerine  oturmuş  güzel  bir   eser.
Balıkçı'nın öykülerini   manevi oğlu  Şadan Gökovalı,  derlerken Balıkçı'nın diğer üç kitabına girmemiş öyküleri seçtiğini belirtiyor   kitabın  başında.
 
Bir de kitabın ilk sayfasında şöyle bir yazı var:
 
"Anadolu Halikarnas Balıkçısıyla doğdu
O'nunla birlikte büyüdü
O'nunla birlikte ölmedi
fakat...
Can çekişiyor.
Sahiller betonla, denizler pislikle.
İonya'yı İonya, Karya'yı Karya
yapmaksa biz gençlere düşüyor.
Bir şey diyeceğim; şu hikâye edebiyatımızdaki en güzel aşk hikâyesi olabilir.
Kitabın   kısaca   özeti:
 
Seniha Öğretmen, köye geldiğinin ilk zamanlarında köylülerce pek beğenilmez. Yedibenli Huriye'nin çocuğunu okula kabul etmesi mesela, hiç hoş karşılanmaz ama çok iyi bir öğretmen olduğu anlaşılır ve zamanla köylülerce sevilir. Ardından Balıkçı Mahmut, öğretmene balık getirmeye başlar sürekli. "Parayla değil hoca abla," der, balıkları bırakıp sıvışır. Aşık olmuştur, etrafındakiler, "Birader, okumuş kadın alma, sen ona yetemezsin," derler, adam, "Hayır, başıma hiçbir şey kakmaz," der. ‘’Aşk lan işte  anlayın’’ der . Haber Seniha'ya uçar, Seniha kıpkırmızı olur, sonuçta  "Olur," der.
Hazırlıklar  başlar   ve  nikah  günü belirlenir. Mahmut   heyecanlanır. Fakat     bir  sorun  vardır.
 
 Mahmut'un okuması yazması yoktur, parmak basar. Seniha bir okkaya, bir Mahmut'a bakar ve kocasının parmak izinin yanına kendi parmağını basar. Ne kadar güzel bir hikâye, kısacık ama bir mutlu oluyor insan, deme gitsin. Sevda böyle bir şey.
Bu   güzel   öykü   kitabını   mutlaka   okuyunuz…İyi   okumalar   efendim.  
YORUM EKLE

banner68