Yatağan'da 47 yıl sonra CHP'li olmayan ilk başkan, 3. kuşak Toksöz

Mustafa Toksöz, Cumhur İttifakı'nın AK Partili Yatağan Belediye Başkanı. Dedelerinden Ahmet Toksöz, 1944 - 1946 yıllarında Yatağan'ın ilk Belediye Başkanı olmuş. Amcası Ünal Toksöz de, 1968'de yine Adalet Partisi'nden seçilmiş. Mustafa Toksöz, 1972'den bu yana CHP'li başkanlar tarafından yönetilen Yatağan'da tam 47 yıl sonra belediye başkanı oldu. Toksöz'e göre, seçilmesinde, geçmişte atalarının yaptığı hizmetlerin de etkisi var. Yatağan'da hizmet verilmediğini, yolu olmayan köylerin olduğunu söylüyor. Asfalt fabrikası kurmak, fakültenin açılmasının hemen ardından öğrenci yurtları yapmak, şehrin kangren yarası olarak bilinen İnönü Bulvarı'nı cazibe merkezi haline getirmek, Yatağan'ı sanayi şehrinden turizm şehri statüsüne taşımak başlıca hedeflerinden. Toksöz'ün sporla ilgili çarpıcı açıklamaları da oldu, BAL'da mücadele eden Yatağanspor'u profesyonel liglere taşımak istediğini söyledi, "Akhisar'ın yaptığını biz neden yapmayalım?" dedi.

Yatağan'da 47 yıl sonra CHP'li olmayan ilk başkan, 3. kuşak Toksöz

Yatağan'ın AK Partili Belediye Başkanı Makine Mühendisi Mustafa Toksöz'le, ilçenin sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuk.

-Size göre, Yatağanlılar neden sizi seçti?

Toksöz: Hizmet geleceğine inandıkları için bizi tercih ettiler, inandılar. Onların güvenini boşa çıkarmayacağız. Yılların birikimi var. İnsanlar particilik mi, hizmet mi noktasında hizmeti tercih etti. Milas ve Bodrum gibi CHP'nin güçlü olduğu ilçelerin tam ortasındayız. Yapacağımız hizmetlerle örnek olabiliriz.

-Yeni bir belediye başkanı olarak size göre ilçenin en önemli sorunları nelerdir?

Toksöz: Artık mahalle statüsünde olan köylerde yol yok, altyapı yok, düğün salonları, çocuklar için sosyal tesisler, parklar yok. Merkezde de altyapı, temizlik ev bakım düzgün yapılmamış, bazı mahallelere hizmet gitmemiş. Her yer toz toprak içinde. Çok büyük hizmet eksiği var. Düşünebiliyor musunuz, asma tahta köprü ile ulaşımın sağlandığı köyler var.

-Ne yapacaksınız peki?

Toksöz: İlk önce yol sorunu çözmek için asfalt fabrikası kuracağız. Böylece ilçenin en ücra köylerinin bile yol sorununu çözeceğiz. Geçmişte günü kurtarmak için hizmet yapılmış, biz kalıcı ve çözüm olan hizmetler üreteceğiz.

-İlçe merkezinde İnönü Bulvarı sorunu var.

Toksöz: Bulvarı cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Karayolları ile ortak proje yapacağız. İsteyen ilçede durmadan geçiş yapacak, isteyen vakit geçirmek için aracını parkedip ilçemizi görüp gezebilecek. Otogar kavşağına da battı – çıktı yaparak ilçenin en önemli sorunlarından olan İnönü Bulvarı sorununu bu şekilde çözeceğiz. Bu proje adeta prestij projesi olacak ve Yatağan'ı değiştirecek. Zaman zaman konuşulsa da çevre yolu projemiz yok. Çevre yolu Yatağan'ı öldürür.

-Şehrin ekonomisi de durgun. Bu konudaki ilk çalışmalarınız nasıl olacak?

Toksöz: Fakülte binası bitmek üzere. Yaklaşık 2 bin öğrenci ilçede okuyacak. Bu yıla yetişmez ama, öğrenci yurtlarının yapılmasını sağlayacağız. Öğrencilerin ilçemizde vakit geçirebileceği alanlar ve mekanlar oluşturacağız. Yurtlar yapılıncaya kadar alternatif çözümler bulacağız. Yeni hastane yanına bazı kamu kurumları için de binalar yaparak bölgeyi canlandıracağız, mesire alanları yaparak yaşanabilir duruma getireceğiz.

-Turizm konusunda projeniz var mı, varsa nelerdir?

Toksöz: Stratonikeia ve Lagina antik kentleri ilçemizde. Stratonikeia, Efes'ten sonra ikinci büyük antik kent. Her iki antik kente de ABD'den ayin yapmak için gelmek isteyenler var. Türkiye'de 12 ay kazı yapılan 2 antik kent de Yatağan'da. Antik kentler sayesinde Yatağan'ı sanayi şehri statüsünden turizm kenti statüsüne taşıyacağız. Bu sayede hem turizmden kazanacağız, hem de İller Bankası'ndan daha fazla pay alacağız. Şu anda İller Bankası'ndan aldığımız para sadece maaş ödemelerini karşılıyor. Hizmet için yeni kaynaklar bulacağız.

-Yatağanspor'un durumu ne olacak ya da Yatağan'da spor?

Toksöz: Yatağanspor BAL'da mücadele ediyor. Göreve geldiğimizde çok kötü durumdaydı. Seçimlerden önce destek olmaya başladık. Daha iyi yerlere gelmesi için destek devam edecek. Yeni stat ve spor tesisleri projelerimiz var. Hem altyapıdan futbolcu yetiştirmek hem de Yatağanspor'u profesyonel liglere taşımak istiyoruz. Akhisar'ın başardığını biz neden başarmayalım. Bunun için sporun içinden gelen insanlardan yönetim oluşmasını sağlayacağız. Belediye Başkanıyım diye her yere başkan olmam. Yatağanspor başkanı olmayacağım, destek olacağım. İlçenin Yatağanspor'dan başka sosyal faaliyeti yok.

-Bildiğim kadarıyla Toksöz ailesinden üçüncü kuşak başkansınız...

Toksöz: Dedemin amcaoğlu Ahmet Toksöz, Yatağan'ın ilk belediye olduğu yıl 1944'te ilk belediye başkanı seçilmiş, 1946'da uzman doktor olunca bırakmış. Ardından amcam Ünal Toksöz 1968'de Adalet Partisi'nde seçilmiş ve 1972'ye kadar görev yapmış. O zamandan bugüne kadar Yatağan'ı hep CHP'li Başkanlar yönetti, şimdi de bana kısmet oldu. Bugün insanların bana inanmasında atalarımın yaptığı hizmetlerin de etkisi olduğunu düşünüyorum. İyi miras bıraktılar bu konuda. Ben de onlar gibi, hizmet anlamında iyi miras bırakmak istiyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim egeli
İbrahim egeli - 4 yıl Önce

İnşAllah başarılı olur

Sezgin Kurt
Sezgin Kurt - 4 yıl Önce

Hayırlı olsun başarılar dilerim

SIRADAKİ HABER