Yatağan İlçe Başkanları ile Referandum Röportajları…

Demeç Gazetesi olarak hazırlanan ve her parti için aynı sayıdaki sorularla, İlçemizde parti teşkilatları olan İlçe Başkanlarına sorularak, hepsinin görüşlerini kamuoyuna yansıtmak amacıyla, iktidar partisinden başlayarak her sayıda bir parti örgütünün görüşleri okuyucularımıza sunulacaktır… Bize röportaj veren İlçe Başkanlarımıza teşekkür eder, tüm çalışmalarında başarılar dileriz…

Yatağan İlçe Başkanları ile Referandum Röportajları…
1-) Sayın Yatağan MHP İlçe Başkanı Yüksel KOCABIYIK: Son Yerel Seçim ve son Milletvekili Genel Seçimlerinde partiniz tüm Yatağan’da yüzde kaç oy almıştı?
Yüksel Kocabıyık: “Son yerel seçimde partimiz MHP % 22, Genel Seçimde de % 32 oy almıştı…”
2-) Bu referandum hiçbir partinin aday seçimi değil, sadece “EVET” ve “HAYIR” tercihi yapılan bir oylama olacak… Bu referandumdan ilçemizde kaç EVET ve kaç HAYIR oyu çıkabileceğini tahmin ediyorsunuz?
Y.K : “Referandumda EVET ve HAYIR tercihlerinde çıkacak sonucun dengeli olacağı kanaati hakim olsa da, EVET tercihinin kazanacağı kesindir…”
3-) Referandum boyunca nasıl bir çalışma yapacaksınız? Görev vereceğiniz ekip listeleri, çalışma takvimi ve sloganlar teşkilatınızca hazırlandı mı?
Y.K. : “Genel Merkezimizin bize göndereceği takvime göre çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz…”
4-) Referandum sırasında sandık ve seçmen güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirlerin alındığına inanıyor musunuz? Sizin bu konuda özel bir isteğiniz var mı?
Y.K. : “Sandık ve seçmen güvenliğini sağlamak devletimizin görevidir… Bizim de devletimize güvenimiz tamdır…”
5-) Sizce İlçemizde referanduma katılma oranı yüzde kaç dolayında olacaktır? Halkın sandığa gelmeme gibi bir lüksü olduğunu düşünüyor musunuz?
Y.K. : “İlçemizde referanduma katılım oranının yüksek olacağı kanaatindeyiz… Yatağan halkı demokrasiye devamlı katkı sunmuştur…”
6-) Bazı parti liderleri, bu kısmî Anayasa değişikliğinin bir ‘REJİM’ değişikliği olduğunu söylüyorlar… Bu konuda sizin görüşleriniz nedir?
Y.K. : “Bu referandum, ülkemizin yönetiminde bir “Sistem” değişikliğidir… Ülkemizin içinde bulunduğu durumu ve dünyadaki konjektürel gelişmeye bakıldığında, değişiklik kaçınılmaz hale gelmiştir…”
7-) Referandumda EVET veya HAYIR tercihi kazandığında, bunun siyasi sonuçları sizce neler olacaktır?
Y.K. : “Referandumda HAYIR tercihi kazandığında “Erken Seçim” kaçınılmazdır… EVET tercihi kazandığında ise, Meclis İç Tüzüğü değişiklikleri ile değişen Anayasa maddelerinin tamamlayıcı kanunları yapılacaktır…”
8-) Sizce “Partili Cumhurbaşkanı” olması, görevi sırasında bazı problemlerin çıkmasına sebep olabilir mi? Bunun yararlı ve zararlı yönleri sizce nelerdir?
Y.K. : “Mevcut sisteme bakıldığında, Cumhurbaşkanı’nın seçildiği partinin, iktidar partisi olduğu aşikardır… Geçmişte Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL ile Başbakan Mesut YILMAZ; Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL ile Başbakan Tansu ÇİLLER arasındaki çekişmeler halkımızın malumudur… 57. Hükümetin (DSP-MHP-ANAP) uzlaşarak seçtikleri Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER ile Başbakan Bülent ECEVİT arasında, Anayasa kitapçığı fırlatılmasından ‘2001 Ekonomik Krizi’ meydana gelmiştir… Mevcut sistemde çift başlılık her zaman sorun olmuştur… Güçlü Meclis, güçlü Cumhurbaşkanlığı da Türkiye’de bir ihtiyaç olmuştur…”
9-) Bu referandum sonucunda ortaya bir “Erken Seçim” ihtimali çıkabilir mi?
Y.K. : “HAYIR tercihinin çıkması halinde ‘Erken Seçimin’ olacağı kanaatindeyim…”
10-) Referandum kampanya çalışmaları sırasında, kadınların ve genç seçmenlerin bu sonuçlara ne derece etkisi olacaktır?
Y.K. : “Kadınların ve genç seçmenlerin referandum sonuçlarını etkileyecek potansiyelinin olduğu, herkesçe kaçınılmaz bir gerçektir…”
11-) Çalışmalarınız boyunca, parti büyüklerinizden İlçemizi ziyarete geleceklerin isimleri belli oldu mu? Bunlar salon toplantıları mı, yoksa meydan mitingleri mi yapacaklar?
Y.K. : “Çalışmalarımız salon toplantıları şeklinde olacaktır…”
12-) Referandum çalışmaları sırasında, partilerin eşit koşullarda propaganda yapabileceğine inanıyor musunuz? Sizin bu konuda bazı şikâyetleriniz var mı?
Y.K. : “Eşit koşullarda olmayacağı aşikârdırBizim çalışma sistemimiz hakkında bir sıkıntımız yoktur…”
13-) Bu referandumda, sizce hangi sonucun çıkması ülke yararına olacaktır?
Y.K. : “Bu referandumda EVET çıkmasının, ülkemiz yararına olacağı kanaatindeyim…”
14-) Partinizin kararına rağmen, üyelerinizden fireler olabileceğini düşünüyor musunuz? Son olarak, Yatağan halkına ve partililerinize bir mesajınız olacak mı?
Y.K. : “Ülkemiz içten terör örgütleri tarafından, dıştan da emperyalist güçler tarafından kuşatma altına alınmaya çalışılmıştır… Bu durumu fark eden Liderimiz Devlet BAHÇELİ, ‘önce vatan, önce milletim’ diyerek, ülkenin bekası için büyük bir sorumluluk yüklenerek, emperyalist güçlerin ülkemiz üzerinde oynamak istediği oyunlarını bozmuştur… Bunun üzerine emperyalist güçler içimizdeki işbirlikçi maşalarını kullanarak, Liderimiz için ‘AKP Yanaşması, Saray Bastonu’ gibi algılar oluşturmaya çalışmaktadır… Bizim davamız, ülkemizin bekası davasıdır!.. Ülkemizin içinde bulunduğu bu şartlar altında, iktidarda AKP değil, CHP olsa; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN değil, Deniz BAYKAL olsa, yine ülkemizin bekası için aynı desteği verirdik!.. Örnekleri geçmişte mevcuttur!.. SHP-DYP Koalisyon Hükümetine verdiğimiz güvenoyu da ortadadır!.. Önce ülkem, sonra partim, sonra biz felsefesi bizim için çok büyük önem arz etmektedir!.. Bu da böyle bilinmelidir!.. Saygılarımızla…”
Ben de bu röportajıma zaman ayırdığınız için, Gazetemiz Demeç adına çok teşekkür ederim…
                        

Sakin Koşar

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96