Yatağan’ın Sesi Soluğu Mehmet Topçuoğlu

Yaradan seçici davranarak yöremizde en güzel sesi Mehmet’e vermiş. Kardeşlerinin de sesi güzeldir. Ortaokulda aynı dönemde okuduk

Yatağan’ın Sesi Soluğu Mehmet Topçuoğlu
 . Müzikte başarılı olan Topçuoğlu Kardeşler, şarkı okumaya başladılar mı herkes onları pür dikkat dinlerdi. Kulakları çınlasın müzik öğretmenimiz Ahmet Akşit, Dede Efendi’nin “Yine Bir Gülnihal” adlı eserini öğretmişti. Bu şarkıyı çok severim. Bugünlerde bile aklıma geldikçe mırıldanırım. Estergon Kalesi ve Çoban Yıldızı adlı türküleri Ahmet Bey, bizleri öğreterek ezberletmişti. Sağ olsun. Mehmet’in sınıfı bizden ayrıydı. Okul arkadaşımız, daha sonra ki yıllarda Müzik konusunda atılımlar yaparak kendini geliştirdi. Yeteneği sayesinde “Topçuoğlu” soyadını markalaştırdı. Birçok eseri derleyerek yorumladı. Sesiyle, sazıyla ve sözüyle zirveye yavaş , yavaş emin adımlarla çıkmayı becerdi, başardı. Kendisiyle gurur duyuyoruz. 22 Yıl önce oğlumun sünnet düğününü Mehmet Arkadaşım yapmıştı. Aranılan ve sevilen bir kardeşimizdir. Söyleşiyi Belen Kahvesi’nde yaptık.

 

Turgay Mutlu: Mehmet Arkadaşım, Rahmetli Tahir Usta’nın eseri olan “Ormancı” türküsünün öyküsü, bu kahvede acı ama bir gerçek bir olayın vuku bulmasıyla başladı. Söyleşiyi böyle bir yerde yapmamız manidar da olsa bu türküyü iddia ediyorum, ülkemizde ve yöremizde en güzel yorumlayan ve okuyan sensin arkadaş. İltifat olarak da kabul edebilirsin. Sen okuyunca tüylerim diken diken oluyor. Sesine sağlık... Mehmetim kendinden söz eder misin? Nerde, kaç yılında dünyaya geldin?

Mehmet Topçuoğlu: Önce Ustam’a rahmet okuyarak başlayayım. Toprağı bol olsun. Onun birçok eserini derledim, yorumladım. 27.11.1957 Tarihinde Yatağan’da dünyaya gelmişim. Babamın adı İsmail, Anamın adı Pembe’dir. Anam, Yavaşçıoğlu sülalesindendir. Babamlar, Çine—Camızağıl Türkmen Boyundan gelmedir. Topçuoğlu sülalesi olarak biliniriz, anılırız.

T.M: Okul yıllarını sırasıyla anlatır mısın?

M.T: İlkokulu Şahinler Köyü’nde okudum. Öğretmenim 1. ve 2. Sınıfta İrfan Özcan, 3-4-5. sınıfta Fehmi Özsoy’du. İyi bir öğrencilik hayatım oldu. Çocukluğumu iyi yaşadım.

Ortaokulu Yatağan’da okudum. Ortaokul sonrası, İzmir Otelcilik Okulu’nda 3 yıl okudum.

T.M: Evlilik ve askerlik dönemlerini anlatır mısın?

M.T: Askere gitmezden önce 17.10.1976 yılında kendi köyümden evlendim. Eşim Şahanoğulları’ndandır. Şahinler Köyü’nü kuranlardır. Tavas bölgesinden gelen Türkmen boyundandırlar. Yağız ve Yeliz isminde iki evladım var. Askerliğimi önce acemi birlik olarak Sivas’ta, daha sonra usta olarak Trabzon’da tamamladım. Askerlik Dairesi Başkanlığı’nda yaptım.

T.M: Askerlikten sonraki yaşamını anlatır mısın?

M.T: Terhis olur olmaz Yatağan Tesis Gurup Müdürlüğü’nde işe başladım. Daha sonra İşletme Müdürlüğü’nde 27 yıl çalışarak emekli oldum.

T.M: Müziğe olan tutkun nasıl başladı? Ustan kimdi? Etkilendiğin kişiler kimdir?

M.T: Ortaokul dönemi Ahmet Akşit Öğretmenimizin kurduğu saz ekibinde darbuka çaldım. İlk müzik yaşantım böyle başladı. Ahmet Hocamın emeğini unutamam. Kendisini saygıyla anıyorum. Ekipte Yukarı Yayla Köyü’nden Cemil adlı sınıf arkadaşım vardı. Cemil, bağlama çalardı. Meraklıydım. Onu uzaktan uzağa ilgiyle izlerdim. Sanki her şey ezberimde kayıtlıydı. Yeteneğime güveniyordum. Cemil çalıyor, bende bunu beceririm, başarırım diye kendi kendime hırslanıyordum. Uygun anı bekliyordum. Bir gün mola anında onun bağlamasını aldım. Alış o alış. Hiç hatasız rahmetli (Nur içinde uyusun) Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı eserini çaldım. Kendim de şaşkınlık içeresindeydim.

T.M: Hangi enstrümanları çalıyorsun?

M.T: Bağlamanın her türlüsünü çalarım. Cümbüş, Ud, Klavye Org ve çok az keman çalabilirim. Ayrıca ritim sazların hepsini çalarım.

T.M: Nota biliyor musun? Bestelerini doğaçlama mı yapıyorsun?

M.T: Nota bilmeme rağmen bestelerimi doğaçlama yapıyorum. Daha doğrusu az nota biliyorum. Okulunu okumadım ama bastığım sesin ne olduğunu bilirim.

T.M: Yeni bestelerin var mı?

M.T: Şu an 17 eserlik repertuar hazır. Bunların 9 tanesi Özgül Tezbaşaran’a aittir. Bir tanesi, Ruhi Hatunoğlu’na ,bir tanesi Karadenizli değerli edebiyatçı M. Nihat Malkoç’a ait olup , kalanı bana aittir. Tüm eserlerin bestesi kendime ait… Yakında C.D si çıkacak, piyasaya sunulacak. Sevenlerime ve hayranlarıma buradan senin vasıtanla duyurayım. Müjdemi vereyim. Türk Sanat Muzikisi ve fantezi formunda yapılmış eserlerdir.

T.M: Önceden kaç eserin var? Sırasıyla sayar mısın?

M.T: Sırasıyla sayayım; Kerimoğlu, Çökertme , Sevemedim Karagözlüm ,Ege’nin Yıldızları 1,Ege’nin Yıldızları 2 ve Ege’den Seçmeler adlı C.D’lerim var. Ege’den Seçmeler isimli albümdeki 10 eser şu an T.R.T ‘nin denetim kurulundan geçmiş ve T.R.T Radyolarında çalınıp söylenmektedir.

T.M : Esinlendiğin  ve etkilendiğin kişileri soruyorum? Yöremizdekileri sayar mısın?

M.T : Topçuoğlu Sülalesi olarak müziğe yatkınız. Tahir Erdinç Usta’yı dedemden çok dinledim. Kimsenin evinde radyo, pikap yokken bizim evde vardı. Gençliğinde kaval çalıp düğünlere giden babamın, müziğe olan tutkusundan dolayı radyomuz ve pikabımız vardı. Doğal olarak ilk önce babamdan esinlendim. Milas Müzisyenlerinden Kemancı Bekir, abisi Hakkı, Cavit İyidil, Foto Dayı ( Erdal’ın ve Makbule Kaya’nın babası) ve diğerlerinden çok etkilendim. Köklük Köyü’nden Abdullah Türk’ten etkilendim. Ayrıca Anacığımdan esinlendiğim yönler vardır. Anam, çok güzel ağıt yakar:

 

  HARIMLARIN LALASI LALASI

  GAYBAMI OLMUŞ ÇİFTE GUZULAMIN ANASI

  

  HARIMLARIN GABASI GABASI

  GELMEMİŞMİ YAVRUMUN BUBASI BIBASI

 

  AL DAĞLA EZİLESİ DAĞLA

  HİÇ BİTMEZ ÇİLESİ DAĞLA

  BENİM DERDİM PEK ÇOMUŞ

  DİNMEZ GÖZÜMÜN YAŞI DAĞLA

 

  AL DAĞLA GUŞLU DAĞLA

  BENİM YARUM UYMUŞ MU DAĞLA

 

  AL DAĞLARIN MEŞESİ MEŞESİ

  YAVRUM BENİM CİĞERİMİN KÖŞESİ KÖŞESİ

 

T.M: Şimdiye kadar kaç öğrenci yetiştirdin?

M.T: Yedi öğrenci yetiştirdim. Yedisi de şu an piyasada ekmeklerini kazanıyor. Onlarla gurur duyuyorum. Allah razı olsun deseler yeter . Ne mutlu bana, benden sonra eserlerimin ve yöre müziğimizin gelecek kuşaklara taşınması birinci hedefimdi. Amacıma ulaştığımı düşünüyorum.

T.M : Müzik dünyası çok geniş ve bir o kadar da karmaşık. Tahir Usta’nın bestelerini başkaları sahipleniyor. Telif hakkı işlemiyor. Bu konuda ne düşünüyorsun?

M.T : Çok haklısın. Müzik sektöründe maalesef denetim yok. Ustamızın eserlerini sahip çıkan da yoktu. Tahir Usta’nın ve yöremizin birçok eserini derleyip yorumladım. Ormancı başta olmak üzere diğer eserleri hem görsel hem de yazılı olarak kayıtlı korumayı aldık.

T.M : Hangi etkinliklere katıldın?

M.T : Yöremizde bir çok etkinliğe katıldım. 5 kez Yatağan Kültür Festivali’nde sahne aldım. Dışarıda Muğlalılar Derneklerinin gecelerine katıldım. T.R.T ve Ulusal yayın yapan kanallarda birçok kez programlara katıldım. Kültür Bakanlığı Sanatçısı sınavlarına girdim ve kazandım. Yatağan bölgesinde Türk Halk Müziği Kültür Bakanlığı Sanatçısıyım.

T.M : Derlemelerini notere tescil ettirdiğini biliyoruz. Hangi türküleri tescil ettirdiğini söyler misin?

M.T : Kurucuova’nın Çamları’nın hem notası hem de hikayesi, Alaşar ve Adem Kardeş türkülerinin hikayeleri tarafımdan derlenmiştir. Bu eserlerin tümü Tahir Usta’ya aittir.

T.M : Müzik yaşamında bir çok nişan, kına gecesi, düğün ve etkinliklerde sahne aldınız. Başınızdan geçen unutamadığın anıları soralım. İlginç olanını anlatır mısın?

M.T: Meslek hayatımın ilk yıllarında köklük Köyü’nden rahmetli kemancı Abdullah Türk Abi ile beraber ince saz ekibi oluşturduk onun yanı sıra da Orkestra Özgün adıyla bir orkestra kurduk belli bir süre çalıştıktan sonra ayrılmaya karar verdik. Ayrılmadan önce bazı olumsuzluklardan dolayı düğünler geç kaldığımız oluyordu. Bizlerden büyük olduğu için düğün sahipleri onunla muhatap olur, biz olaylara saygımız gereği müdahil olmazdık, bu durumlarda da Abdullah Abi derdi ki “Yolda lastiğimiz patladı ondan geç kaldık” , benim hep aklıma gelen şu olurdu , “ya düğün sahibi patlayan lastiğinizi görebilir miyim” derse diye kendimce hayıflanırdım, hani derler ya aklına gelen başına gelir gene bir gün geç kaldık. Mesken Köyü’ne düğüne gideceğiz benim eski dökük bir arabam vardı 77 model , araba da müzik aletleri var bekliyoruz Yatağan’da kemancı arkadaş gelmedi. Her seferinde düğün evine sabah namazında da varsan müzisyene (Çalgıcıya) “erken geldin demezler” diyen Abdullah Abi dedi ki “geç kaldık siz gidin ben bekleyip kemancı arkadaş geldiğinde alıp gelirim’’ deyince biz ekip arkadaşlarımla gittik. Mesken’e vardık tabi düğün sahibi “Geç kaldınız” diye çıkıştı bana. Ben de “Yolda lastiğiz patladı” yalanını koydum masaya. Tabii aklıma gelen başımıza geldi , “İndirin eşyaları” dedi adam, biz müzik aletlerini indirirken başımızdan ayrılmadı ama benim yüreğim güm güm atıyor adam stepne ye bakmış dedi ki “Stepneniz patlak değil neden yalan söylediniz?” Yanımdaki ekip arkadaşım baterist Tuncay hemen cevap verdi “Abdullah Abinin cenazesi var dayısı öldü cenaze kalktığında gelecek, siz üzülmeyin diye size söylemedik” deyince düğün sahibi “Tamam başınız sağ olsun” dedi sakinleşti. Biz düğüne başladık. 3 saat kadar sonra Abdullah Abi yanında kemancı arkadaşla beraber geldi. Bir de ne görelim ikisi de ayakta zor duruyorlar alkol almışlar. Düğün sahibine görünmeden hemen ekibin içine aldık . Düğün sahibi eğer sorsaydı “üzüntüden içmiş” deme fırsatımız olur muydu bilmiyorum, o da misafirlerinin telaşıyla o da fark etmedi ama ben işime verdiğim değerden dolayı çok korkmuştum erim erim erimiş Abdullah Abi’ye çok kızmıştım ama geri dönüşü de yoktu. Düğünü bitirmek zorundaydık bitirdik de.

T.M : Mehmet Arkadaş’ım bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum. Bu söyleşi, gelecekte kitap olarak da basımı yapılacaktır. Seninle gurur duyuyoruz. Seni seviyoruz. Sesini her daim duyalım. Son olarak söylemek istediklerini duyalım?

M.T : Arkadaş’ım çok sağ ol. Bu söyleşi benim içinde iyi oldu. Yatağan’da uzun yıllar hizmet ederek ekmek paramızı kazandık. Ayrıca halkın sevgisini nail olduk. Tüm Yatağan Halkını ve sevenlerime şükranlarımı sunarım. Onlara layık olabildiysem ne mutlu bana. Bu yörenin çocuğu olmaktan gurur duymuşumdur. Umarım gelecekte de birçok güzelliğe ve etkinliklere imzamızı atacağız. Bu dileklerimle herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Hoş çakalın…

 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz Toprak
Cengiz Toprak - 7 yıl Önce

mademki sesimiz soluğumuz muğla belediyeleri ne diye maganda sanatçıları festivallere çağırıyorlar mehmet topçuoğluna yer bile vermiyorlar.muğla belediyesi atatürk kültür merkezinde güneydoğulu maganda sanatçılara anma gcesi düzenliyorlar .

mehmet topçuoğlu
mehmet topçuoğlu - 7 yıl Önce

beni demeç gazetesi okuyucuları ile buluşturan değerli arkadaşım turgay mutlu ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum kalemine sağlık mehmet topçuoğlu

Hüseyin BİRİCİK
Hüseyin BİRİCİK - 7 yıl Önce

Kardeşim mehmet sen bu dünyada kişiliğinle dürüstlüğünle vede müzikte olan bilgi ve becerinle eşi bulunmaz bir kişisin. Seni seven kardeşin

Özgül TEZBAŞARAN
Özgül TEZBAŞARAN - 6 yıl Önce

Başarılarımız daim olsun canım kardeşim benim. .Saygı ve sevgilerin en güzeliyle. .

Tülin Ekici ADANA .
Tülin Ekici ADANA . - 5 yıl Önce

Tesadüf Usta yazar yorumcu çok kıymetli hanim efendi , SynÖZGÜL TEZBAŞARAN ın facesinde gezinirken dikkatimi çekti . İstek göndoerdım , kabuledildim . Tabiki Harika bir ses , büyük yorumcu . Aillecek bayıldık , Sonrası mâlum sıkı takıp ve gruba üye oldum . Onu çoooook seviyoruz . Bu konuda çok şanslıyım ? Yüreği ve yorumlaŕı güzel , kibar , tek kelime ile ADAM GİBİ ADAM . SEVGİLİ TOPÇUOĞLU İYİKİ VARSIN , İYIKİ HAYATIMIZI RENKLENDİRDİNİZ . SESINİZ DAİM OLSUNNNNN . MUĞLALI BÜYÜK ÜSDAT . SEVGİLERİN EN GÜZELİ İLEEE . MUTLULUK , EVİNİZDEN , HİÇ GİTMEYEN MİSAFİRİNİZ OLSUN. SAYGILARIMLAAAA .

mehmet topçuoğlu
mehmet topçuoğlu - 5 yıl Önce

çok teşekkürler tülin hanım sevgiler saygılar muğladan

mehmet topçuoğlu
mehmet topçuoğlu - 5 yıl Önce

hepinize çok teşekkür ediyorum cengiz kardeşim biz< onların yanında sanatçı değil çalgıcıyız üzülerek söylüyorum bunu sevgilerimle

mehmet topçuoğlu
mehmet topçuoğlu - 5 yıl Önce

sağolasın hüseyin kardeşim selamlar

SIRADAKİ HABER

banner68