Aşırı terlemeye kesin çözüm Yücelen'de

Marmaris'te yaşayan Erdem Kurtuluş (17), ellerinde, koltuk altı ve ayaklarında terleme sorunuyla Muğla Özel Yücelen Hastanesi Göğüs Cerrahisi polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkiklerden sonra ameliyat olması gerektiğine karar verildi. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kılıç'ın yaptığı ameliyatla sağlık buldu, terlemeye son noktayı koydu.

Aşırı terlemeye kesin çözüm Yücelen'de

Aşırı terlemenin sosyal ve ruhsal yönden hayatın her alanında ciddi sorunlara neden olabileceğini belirten Özel Yücelen Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kılıç, “Ter bezlerinin gereğinden fazla çalışmasına ‘hiperhidroz’ adı veriliyor ve bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde en çok avuç içi, koltuk altı ve ayak tabanlarında terleme görülüyor. Terleme, vücudun normal sıcaklığını ayarlamak için uyguladığı doğal bir mekanizmadır. Normalde terlemek beden sağlığı açısından gerekliliktir. Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlar. Ancak insanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terleme aşırıdır. Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülmektedir” dedi.

Aşırı terlemenin sosyal hayatı kısıtlayan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Kılıç, tedavi edilmedi takdirde kişiyi depresyona sürükleyebileceği konusunda uyardı. Dr. Kılıç  şu bilgileri verdi: “Bizim özellikle rahatsızlık olarak yorumladığımız hastalarda; terleme, ‘ısı düzenleyici’ faktör olmaktan çıkıyor ve aşırı terlemeye dönüşüyor. Aşırı terleme insanı utandırır, saklanma ihtiyacı oluşturur. Diğer insanlardan uzaklaştırır. Karşı cinsle yan yana gelmek, toplum içine çıkmak istemezler. Kişi kendini dış dünyadan soyutlar, eve kapanır ve hatta depresyona girebilir. Hasta, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 3-4 defa çamaşır değiştiriyorum, toplum içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım mutlaka alınmalıdır ” diyerek açıklamasını bitirdi.

Hasta Erdem Kurtuluş ise “İnternet üzerinden araştırma yapıyordum, halam Muğla'da yapıldığını bir tanıdığımızdan öğrenmiş, hastaneye geldik, doktorumuzla görüştük, ellerimdeki terleme sorunum oldukça rahatsız ediciydi özellikle sınav dönemlerinde. Stresim iki kat artıyor, yaşam kalitem düşüyordu. Göğüs Cerrahı Dr. Ahmet Kılıç Bey ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Muğla'da da artık terlemeye bir çözüm var ” diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90