Dünya Yürüyüş Günü’nde 3 bin 500 yıllık kenti gezdiler

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, 28 öğrenci Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdi.

Dünya Yürüyüş Günü’nde 3 bin 500 yıllık kenti gezdiler

Yatağan Sağlık Müdürlüğü’nce “Harekete çocuklukta başla, sağlıklı yaşa” sloganıyla Stratonikeia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Madenler İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencilerinden oluşan 28 kişi, öğretmenleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri eşliğinde Stratonikeia Antik Kenti’nde yürüyüş gerçekleştirdi.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığı’nda görevli restaratör ve konservatör Cengiz Emlik eşliğinde kenti gezen öğrenciler, Emlik’ten kent hakkında bilgiler aldılar.

Yatağan Sağlık Müdürü Dr. Fırat Yazıcı, "3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü" olması münasebetiyle bir açıklama yaptı. Yazıcı, açıklamasında şunları ifade etti:

"Günümüzde fiziksel aktivite konusunda toplumun bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Bu hastalıklar için bir risk faktörü olan hareketsizlik de dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite spor kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir."

Bakanlık fiziksel aktivite eylem planı hazırladı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2019-2023 yılları arasında Fiziksel Aktivite Eylem Planı hazırladı. Eylem planında şu görüşlere yer verildi:

“Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika, 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz, yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez."

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68