Girgin’den, Muğla sağlığının tasarruf tedbirlerine takıldığını iddia etti

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin turizm sezonunun yoğunluğunun yaşandığı şu günlerde uzun süredir tamamlanamadığını iddia ettiği Bodrum ve Yatağan devlet hastaneleri ile geçici görevlendirmelerle çözülemeyen uzman ve pratisyen doktor sorununu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Girgin’den, Muğla sağlığının tasarruf tedbirlerine takıldığını iddia etti

Dünyanın ve Türkiye’nin göz bebeği olan ve sadece 9 günlük bayram tatilinde 6 milyon turist ağırlayan Muğla’nın sağlık hizmetleri bakımından yeteri desteği alamadığını ileri süren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’daki devlet hastanelerinin bazılarının ihtiyaçlara cevap veremediğini iddia etti.

Ülke turizminin en önemli noktalarından biri olan Bodrum’da donanım ve yatak sayısı bakımından ihtiyaca yanıt verebilen bir hastane olmadığını altını çizen Girgin, “Yatağan ilçemizde yapılmakta olan fakat teslim süresine yaklaşılmasına rağmen daha tamamlanamayan Devlet hastanemizin inşaatı ne yazık ki çok yavaş ilerlemektedir. Teslim süresine çok kısa süre kalan hastanemiz görünen o ki planlanan sürede tamamlanamayacak ve bir mağduriyet ortaya çıkacak. İşte o yüzden şimdiden yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. İnşaat bu hızda devam ederse kesinlikle teslim süresi çok uzayacaktır. Bizler yaşanacak her türlü gecikme ve aksamadan dolayı vatandaşlarımızın mağdur olmaması için denetim görevimizi sonunda kadar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Girgin, Muğla’daki hastanelerin acil servislerinde yeterli sayıda pratisyen hekim ve polikliniklerde uzman doktorların bulunmadığını öne sürerek, “Turizmin en yoğun yaşandığı bu aylarda özellikle Yatağan, Köyceğiz, Datça ve Ortaca Devlet Hastanelerinde uzman ve pratisyen hekim eksikliği had safhaya ulaşmıştır. Bu sıkıntı Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesinden ve Milas Devlet Hastanesinden geçici görevlendirmelerle çözülmeye çalışılıyor. Hizmetin geçici görevlendirmeyle verilmeye çalışılması hem personeli yıpratıyor hem de hastalar beklenen hizmeti alamıyor sürekli değişen doktorlar nedeniyle hastalar takipsiz kalıyor. Örnek olarak; Milas Devlet Hastanesinden Yatağan Devlet Hastanesine ortopedi, genel cerrahi, kulak burun boğaz ve göz uzmanları, Datça Devlet Hastanesine pratisyen hekim, Köyceğiz Devlet Hastanesine ise çocuk uzmanı geçici görevle gönderiliyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesinden ise Datça Devlet Hastanesine genel cerrah, Köyceğiz Devlet Hastanesine ise psikiyatrist, kardiyolog, radyolog ve göz uzmanları gönderiliyor” diyerek aşağıdaki soruları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yöneltti;

1- Dünyaca ünlü bir turizm merkezi olan Bodrum ilçemizde yıllardır tamamlanamayan ve son süreçte inşaatı durdurulan Bodrum devlet hastanesi ne zaman tamamlanacak?

2- Nüfusu her geçen gün artan Yatağan ilçemizde bir türlü tamamlanamayan ve son süreçte inşaatı durdurulan Yatağan devlet hastanesi ne zaman tamamlanacak?

3- Muğla’da artan yerleşik nüfusa ek, artan yaz nüfusuna oranla, Devlet hastanelerimizin pratisyen ve uzman doktor eksikliklerini gidererek, takviye personel ile sağlık hizmetlerini desteklemeyi düşünüyor musunuz?

“Sağlıktan tasarruf olmaz”

Girgin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dünyanın göz bebeği Muğlamızda yaşanan durum içler acısı. Bodrum diyoruz, dünyayı ağırlıyoruz diyoruz, bir hastaneyi tamamlayamadık. Yatağan’daki hastane hala bitmedi. Neymiş tasarruf tedbirleriymiş. Sen yazlık saraya 30 milyon ek ödenek ayıracaksın, iki ilçe hastanesi konu olunca tasarruf tedbirleri adı altında inşaatları durduracaksın. Her yerde pratisyen eksik, uzman doktor eksik. Geçici görevlendirmelerle bu işi çözemezsin. Sen yazlık saraya yok orası şöyle olmadı, burası böyle olmadı deyip bu fakir milletin cebinden 30 milyon ek ödenek ayıracaksın, iki ilçe hastanesi konu olunca tasarruf tedbirleri adı altında inşaatları durduracaksın. Muğla’dan Muğlalıdan vergi toplamayı nasıl iyi biliyorsan o hastaneleri de öyle bitireceksin, acile de hastaneye de gerekli ve yeterli doktoru göndereceksin. Bizim amacım bu işlerin hızlanması vatandaşın aksayan veya yavaş ilerleyen süreçler nedeniyle mağduriyet yaşamamasıdır. Bizler milletvekilleri olarak takipçisi olacağız tabi ki herkes üstüne düşeni yapacak” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56