İlçe Sağlık Müdürlüğü, diyabete dikkat çekti

Yatağan Sağlık Müdürlüğü, '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle diyabetin nedenleri ile diyabet tedavisine dikkat çekti.

İlçe Sağlık Müdürlüğü, diyabete dikkat çekti

Yatağan Sağlık Müdürlüğü, '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Şeker vücudun temel enerji kaynağıdır. Şeker iki yolla elde edilir;

1. Karbonhidrat içeren besinlerle alınabilir (dış kaynaklı),

2. Karaciğerde depolanmış halde bulunur, gerektiğinde kana verilir (iç kaynaklı).

Besinlerle alınan şeker, mideye, oradan bağırsaklara geçer ve emilerek kana karışır. Pankreasta üretilen insülin hormonu ise dolaşımda bulunan şeker düzeyini düzenler ve kanda şeker yükseldiğinde pankreastan salınarak kan şekerini normal düzeylere indirir.

Karbonhidratlar Vücudumuzda Nasıl Kullanılır?

Karbonhidratlı besinler sindirildikten sonra barsaklardan emilerek ŞEKER olarak kana geçer.

Şeker, karaciğer ve kaslarda GLİKOJEN olarak depolanır.

 Beyin şekeri depolamaz fakat sürekli olarak kullanır.

Midenin arkasında karın içine yerleşmiş bir organ olup vücut için önemli enzimleri ve hormonları üretir. İnsülin de bunlardan biridir.

Vücutta enerji dengesini kontrol eden bir hormondur. Görevi, kandaki şekerin hücre içine girmesini sağlamaktır. Hücre içine giren şeker, enerji kaynağı olarak kullanılır. Böylece kanda şekerin yükselmesi de önlenir.

Diyabetin belirtileri Diyabetin sık görülen başlıca klinik belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, kadınlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur.Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı bulunan vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gereklidir.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68