“Kansere deva olanı kanserojen hale dönüştürüyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Yatağan ilçesinde zeytinyağı tadım eğitim verildi. Burada konuşan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, burada yaptığı konuşmada, “Zeytinyağı kokuya çok hassas. Dikkat etmeyerek elimizde ki kansere deva olan zeytinyağını kanserojen hale dönüştürüyoruz” dedi.

“Kansere deva olanı kanserojen hale dönüştürüyoruz”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı(GEKA) işbirliğiyle, GEKA’nın 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi Veriyoruz” projesi kapsamında Yatağan ilçesinde zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Eğitim öncesinde konuşan Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, zeytin ve zeytinyağının önemine vurgu yaptı.

Yüksel, ilçede 1 milyon 650 bin civarında zeytin ağacı olduğunu ve bunların büyük bir çoğunluğunun memecik türü meyve verdiğini belirterek, “Bu son günlerde ki gelişmelerde 500 bin 450 bin civarında zeytin ağacı da iyi tarıma girdi ve iyi tarım olarak değerlendirilmeye başlandı.  Buna 451 çiftçi katıldı ve şuanda 28 bin 934 dekar alan oluştu. Dekardan 250 kilogram meyve elde edilse 451 çiftçi 7 bin 200 ton zeytin meyvesi elde edecek. 5’te bir yağ elde edilse bin 447 ton yağ elde etmiş olacağız. Bu iyi tarım ürünüdür” dedi.

Zeytini layıkıyla yetiştirip fabrikalarda zeytinyağı haline getirilmesiyle çiftçilerin ürünlerini 25 liradan, daha da iyileştirme ve şişelemeyle 60 liraya kadar satma imkanı yakalayacağını vurgulayan Yüksel, “Toplu olarak hareket etmemiz ve ilçe olarak hareket etmemiz gerekiyor. Burada asıl iş, zeytinyağı fabrikası sahiplerine düşüyor. Şuan ilçemizde ki zeytinyağı fabrikalarının hepsi modern ve son teknoloji ile yapılmış fabrikalar. Hepsinin üretimi süper derecede iyi zeytinyağı elde edebilecek durumda. Yalnız sıkıntımız şu ki zeytinyağı fabrikalarında hijyene dikkat edilmiyor. Çiftçilerimiz zeytinyağını götürdüklerinde zeytinyağı fabrikasına hücum ediyorlar. Bu hücum etmeleri sırasında tabi ki zeytinyağının kalitesi bozuluyor. Çünkü zeytinyağı kokuya çok hassas. Dikkat etmeyerek elimizde ki kansere deva olan zeytinyağını kanserojen hale dönüştürüyoruz. Yapılan tadım eğitiminin amacı da sizleri bu konuda bilgilendirmek. Zeytinyağı fabrikası sahiplerinin de sizlerin yönlendirmesini sağlamak” diye konuştu.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş ise, Yatağan’ın memecik zeytinine sahip olması nedeniyle çok şanslı olduğunu söyledi.

Sağlık etkisi yapan zeytinyağı ticaretinin dünyada yeni başladığını kaydeden Totoş, Türkiye’deki çeşitlerin Avrupa’daki çeşitlerden kalır yanı olmadığını fark ettiklerini ve bunu anlatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Muğla bu konuda çok özel. Hem valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, MUTSO ve borsa başkanları, bütün Muğla’ya ulaşabilme imkanı olan kişiler, idareciler, Muğla genelinde bunu gördüler ve destekliyorlar. Yatağan’a geldiğimizde yine Yatağan’da büyük bir şansımız var. Önce kaymakam bey bu konuda Muğla’da ki duyusal analiz laboratuvar açılışına kadar birçok davetimize icabet etti ve bu konuyla ilgileniyorlar ve bizi desteliyor. Bir şansımız daha var, ilçe müdürümüz İsmail Bey. Bu işe ilk başladığımız günden bu yana hem ziraat mühendisi olması açısından hem Yatağanlı olması açısından hem de zaten kendisi çiftçilik yapılıyor olmasından dolayı şanslıyız. Siz de değişmek isterseniz Yatağan ürünleri gelecekte çok farklı bir yere taşınabilir ve biz ulusal ya da uluslararası piyasada ki fiyatlardan daha iyi fiyatlamalar alabiliriz. Bununda örneklerini yakın zamanda 3- 5 kişi yaşamıştır. Nitelikli ürün olduğunda birim fiyat değişiyor. Bunu daha ileriye taşımaksa sizlerle mümkün. Siz kusursuz çalışırsanız ondan sonrası kusursuz olabilir. Binanın temeli çürükse asla gökdelen dikemezseniz.”

Konuşmaların ardından Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Dilşen Oktay, Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, Denetleme Kurulu üyeleri Ferudun Kaykı ve Cemal Savaşlı tarafından zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Eğitime, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katılırken, eğitimin ardından katılımcılara sertifika verildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER