MTO, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı

Muğla Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı basın açıklaması yayınladı.

MTO, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı

Muğla Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı yazılı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“14 Mart, hekimlerin kendilerinin özel sorunları kadar memleket sorunlarını da dert ettikleri, memleketin sorunlarıyla hekimlik sorunlarının birbirinden ayrılmaz bir bütün olduklarını fark ettikleri bir tarihin de yıldönümüdür.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın ancak özgür ve bağımsız bir ülkede gerçekleşebileceğini en iyi bilen meslek grubu olduğu için hekimlerin bilimsel öğretileri bu doğrultudadır. Türk Tabipleri Birliği sağlığın fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olduğunu hep akılda tutarak bu koşulların oluşturulmasını talep etmekte ve bu taleplerin karşılanması için mücadele etmektedir.

Yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek arttığı, sağlık harcamalarının ise halkın sağlığının korunması ve geliştirilmesi, sağlık emekçilerinin yaşam ve geçim koşullarının iyileştirilmesi için değil piyasanın ihtiyaçları için yapıldığı bir dönemdeyiz.

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve başta yoksullar olmak üzere toplumun tamamını etkiler hale geldiği bir dönemde işsizlikle boğuşan ve yoksulluk sınırının altında yaşam sürmekte olan yurttaşlar, sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunda SGK tarafından alınan katkı katılım paylarını ödemek zorunda bırakılmaktadırlar.

Diğer yandan üniversite hastaneleri başta olmak üzere kamu ve özel birçok hastane finansal sıkıntı yaşamakta ve faaliyetlerini sürdürmekte zorlanmaktadır.

Bugün için nitelikli ve komplike sağlık hizmetlerinin büyük kısmını veren üniversite hastanelerinde, “yeter artık, ilaç ve tıbbi malzeme borçlarımızı ödeyemiyoruz, birçok önemli ameliyatı da yapamayacak duruma geldik’’ haykırışlarını duymayan kalmadı. Bu durum sadece sağlık hizmetinin kalitesini ve gelişimini değil; bilimsel araştırmaları, tıp ve uzmanlık eğitimini de olumsuz etkilemektedir.

Koruyucu sağlık hizmetlerinden uzaklaşıldı

13 Aralık 2010 tarihinde tüm Türkiye’de uygulanmaya başlanan aile hekimliği sistemi bireysel ve toplumsal sağlık hizmetini birbirinden ayırarak birinci basamak sağlık hizmetlerini parçalı hale getirmiştir. Bölge tabanlı değil aile hekimine kayıtlı nüfusa dayalı sağlık hizmetinin verildiği, performans sistemi üzerinden sözleşmeli çalışmanın dayatıldığı, aile hekimlerinin polikliniklere hapsedildiği bu sistemde, koruyucu sağlık hizmetlerinden uzaklaşılmakta ve sorunlar her geçen gün artmaktadır.

Suların, toprağın, denizlerin, havanın kirlendiği, balıkların etinden mikroplastiklerin çıktığı, bebeklik çağından çıkar çıkmaz ergenlik yaşamaya başlayan, obez çocukların sayısının arttığı pek çok sorun çözülmeyi bekliyor. Bilgisizlik, ihmaller büyük kazalara, iş cinayetlerine neden olmaya devam ediyor. Aşı reddi sayıları ve buna bağlı olarak kızamık vakaları sayıları artıyor. Kısaca, yanlış politikalar sağlığın tüm bileşenlerine zarar veriyor.

Sağlıkta şiddet artmaya devam ediyor

Bugün ülkemizde sağlıksızlık üreten piyasacı sağlık politikaları, sağlıkta dönüşüm programı ve performans sistemi sağlıkta şiddet üretmiş ve sağlık hizmeti alanlarla sunanları karşı karşıya getirmiş, sağlıkta şiddeti arttırmıştır. Öyle ki her gün onlarca sağlık çalışanı şiddete uğramakta ve hatta sağlıkta şiddet can almaktadır. ilimizde de geçtiğimiz günlerde 2 hafta ara ile Datça ve Yatağan ilçelerinde 2 hekim arkadaşımız şiddete uğramıştır.

Türk Tabipleri Birliği uzun yıllardır sağlıkta şiddete yönelik büyük bir mücadelenin içerisindedir. “Sağlıkta Şiddet Yasası”nın Meclis’te yasalaşması için yoğun çabalar harcamış ve ne yazık ki çok sayıda meslektaşımızı sağlıkta şiddet nedeniyle kaybetmemize rağmen siyasal iktidar önerdiğimiz yasal düzenlemeyi yapmamıştır.

Bizler; iyi hekimlik değerlerimizle, mesleki haklarımız ve halkın eşit, parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadelemizi sürdürüyoruz. 14 Mart’ ın 100. Yıldönümünde mesleğimizi özgür, laik, demokratik bir ülkede; güvenli ve mutlu bir şekilde yapabilme umuduyla, 100 yıl önceki heyecanımızı koruyarak tüm meslektaşlarımızın ve sağlık emekçilerinin Tıp Bayramını kutluyoruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68