Muğla’da ilk defa biyonik kulak uygulaması gerçekleştirildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına koklear implant (biyonik kulak) uygulaması yapıldı.

Muğla’da ilk defa biyonik kulak uygulaması gerçekleştirildi

İlerleyici iç kulak tipi işitme kaybı başlayan 20 yaşında üniversite öğrencisi hastanın her iki kulağında çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybı şikayeti vardı. Bu uygulama ile sağır ve dilsiz olmaya aday çocuklar işitme ve konuşma özründen kurtulabilecek ve işitme duyusunu tamamen kaybeden erişkinler de yeniden işitebilecekler. Ülkemizde yeni doğan her bin bebekten iki ile üçünde işitme kaybı saptanmaktadır. Ayrıca işitebilirken herhangi bir nedenle işitme yeteneğini tamamen kaybeden binlerce hasta bulunmaktadır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Harun Üçüncü, çocuklarda işitme kaybının yenidoğan döneminde saptanması ve en kısa sürede işitme cihazı kullanılması durumunda, implant uygulaması için aday hale getirilebileceğini ve bir yaşından sonra ise koklear implant uygulanması ile çocukların işitme engelli olmayan yaşıtlarıyla aynı okullara gidebilecek seviyeye gelebileceğini vurguladı. İşitme kayıplı hastalarda uygun tedavi seçenekleri ile işitme rehabilitasyonunu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Odyoloji kliniğinde başarıyla yürütülmektedir.

Hastanede, 2018 yılında ilk kez kemiğe monte edilen işitme cihazı uygulaması yapılırken, bu yıl da yapılan koklear implant ameliyatı ile daha ileri tedavi yöntemlerini hastalara sunmakta olduğunu bildirdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68