Rahim Ağzı Kanseri için farkındalık oluşturuyorlar

Yatağan Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Devlet Hastanesi’nde kurdukları stantla vatandaşları rahim ağzı kanseri hakkında bilgilendirdi.

Burak Alper Kuş
Rahim Ağzı Kanseri için farkındalık oluşturuyorlar

Yatağan Devlet Hastanesindeki stantta rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgi veren Yatağan Sağlık Müdürlüğü personelleri, kanser taramaları için 30-65 yaş arası kadınların mutlaka taramalarını yaptırması gerektiği ve bunun için kayıtlı oldukları aile hekimi ya da Mahmut Yanar İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapmaları önerildi.

Rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgiler veren İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Yazıcı, “Rahim ağzı kanseri ancak HPV veya Pap Smear testi yapılarak erken tanısı konulabilir, önlenebilir ve erken tedavi edilebilir. HPV testi,jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Her kadın rahim ağzı kanser taramasını yaptırmalıdır. Sigara kullanıyorsanız, adet arası ve cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalarınız oluyorsa, sürekli olarak sarı renkte veya kirli akıntınız varsa, Menopoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa bu testin önemi artmaktadır. Unutmayın HPV testi ile rahim ağzı kanseri 10-15 yıl öncesinden yakalanabilmektedir.5 yılda bir yaptırılan HPV testi rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde ve diğer sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak taramanızı yaptırabilirsiniz” diye konuştu.

Etkinliğe, Yatağan Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gökkuş da destek verdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56