Sağlıklı beslenme ve obeziteye dikkat çektiler

Yatağan Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen eğitimde, sağlıklı beslenme ve obezite hakkında bilgiler verildi.

Sağlıklı beslenme ve obeziteye dikkat çektiler

Yatağan Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Diyetisyen Merve Değirmenci tarafından ‘Sağlıklı Beslenme ve Obezite’ konulu eğitim gerçekleştirildi. Yatağan Halk Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen eğitimde ‘Sağlıklı beslenmenin önemi ve Obeziteden korunmanın yoları’ vurgulandı.

Halka yönelik gerçekleştirilen eğitimde, Değirmenci şöyle konuştu:
“Bireylerin çocukluktan itibaren ağırlık takipleri yapılmalı ve olması gereken ağırlık  düzeyleri korunmalıdır. Enerji yoğunluğu bakımından yüksek kalorili yiyecekler olan aşırı şekerli ve yağlı gıdalar tercih edilmemelidir. Tuz ve şeker tüketimi sınırlandırılmalıdır. Porsiyon kontrolünde ölçülü olunmalıdır. Besin tüketiminde tabaklarda çeşitliliğin sağlanarak farklı besin gruplarına yer verilmelidir. Posa içeriği yüksek yiyecekler  olan; sebze ve meyveler ile tam tahıl ürünlerinin tüketimi arttırılmalıdır. Yiyecekleri hızlı bir şekilde tüketmemekle beraber sofrada geçen süre de aşırı uzun olmamalıdır. Günlük yeterli sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Kızartma veya kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine daha sağlıklı olan haşlama, ızgara, fırında pişirme tarzı yöntemleri uygulanmalıdır.

Hazır gıda tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Bireyler fiziksel aktivitenin arttırılması yönünde gayret etmeli ve sağlıklı beslenmenin kısa süreli olarak değil, bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi sağlanmalıdır.”

Diyetisyen Merve Değirmenci tarafından, sağlıklı beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin Yatağan Sağlık Müdürlüğüne başvurarak ücretsiz bir şekilde diyetisyenlik hizmetinden faydalanabilecekleri belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90