Yaşam kalitesini yükseltmek için Halk Sağlığı Haftası

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, 3-9 Eylül tarihlerinde kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı.

Yaşam kalitesini yükseltmek için Halk Sağlığı Haftası
 Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, 3-9 Eylül tarihlerinde kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı. Halk sağlığının önemine değinen Ceyhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Halk Sağlığı kısaca bize şunu anlatmak istiyor “Sağlık sorunlarını gerçekleşmeden engellemek, sonrasında tedavi etmekten daha az zahmetlidir ve daha az masraflıdır.

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftasını kutlamaktayız. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetleri ile toplum bilincini arttırarak, hastalık meydana gelmeden önlemek ve yaşam standardını yükseltmek, halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarıdır.

Sağlık Bakanlığımız ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuz bu hafta boyunca, sosyal medya, medya ve sahada çeşitli farkındalık etkinlikleri yapmış ve özellikle koruyucu sağlık hizmetleri konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmiştir.

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, hem yaşam kalitesini yükseltmek hem de hastalıkları oluşmadan önce önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri artırılarak sürdürülmektedir.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında; egzersizin önemi, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, hareketli yaşam, şişmanlık ve şişmanlığın oluşturduğu riskler, bunlarla ilgili doğru alışkanlıklar kazanılması nın sağlanması ve anne sütünün önemi hakkında toplum bilincinin oluşturulması amacıyla, Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü ve bağlı İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerimiz stand açtı ve konularla ilgili bilgilendirme yapılarak broşür dağıtımı gerçekleştirmişlerdir.

‘Halk Sağlığı Haftası’ etkinliklerinin sağlık ekiplerin dağıtmış olduğu broşürler, halkın yoğun ilgisini çekmiştir. Bu hafta içinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sağlık çalışanlarının her zaman halkımızın yanında ve hizmetinde olduğunun bir kez daha vurgulanması hedeflenmiştir.

Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları; etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren, uzun soluklu çalışmaları içerir. Bu uzun soluklu yolda birlikte ilerlediğimiz tüm vatandaşlarımıza sağlık dolu günler ve yaşam diliyorum.”

Berna KUŞ

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER