Yatağan’da sağlıklı yaşam için yürüyüş

Yatağan ilçesinde, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenlendi.

Burak Alper Kuş
Yatağan’da sağlıklı yaşam için yürüyüş

Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel hareketliliğin sağlık açısından önemini vurgulamak amacıyla ilan ettiği 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Yatağan Sağlık Müdürlüğü tarafından bir yürüyüş yapıldı.

Bozüyük Mahallesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşe Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ermiş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Engin Ocak, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler ellerinde obeziteye savaş açan “Bir gün değil her gün yürü budur sağlığın formülü”, “Şişmanlık kaderiniz değil”, “Tuzu azaltın tadınız kaçmasın”, “Attığınız her adım sağlığa yatırım”, “Yürüyen merdivenler değil yürüyen ayaklar” ve “Günde 10.000 adım atın” yazılı pankartlar taşıdılar.

Bozüyük Aile Hekimliği önünden başlayan yürüyüş mahalle meydanına kadar sürdü.

Yatağan Sağlık Müdürü Ayşen Eroğlu, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle fiziksel aktiviteye ve harekete dikkat çekmek üzere sağlık çalışanları olarak bir yürüyüş tertiplediklerini belirterek, "Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir iki durak önce inip yürüyebilir ve ya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Fiziksel aktivitenin sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın beş günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapmalıdır. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır" dedi.

Yürüyüş, mahalle meydanında çektirilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER