ŞAMPİYON

Ülkemizde Türk Sineması adına güzel filmler yapılıyor. Şampiyon filmi de bunlardan biri. Film, vizyona girmezden önce at yarışıyla ilgili bir filmdir, gidip seyretmeye değmez diye de önyargılıydım. Gazete, dergi ve televizyonlarda izlenmesi gereken ve gerçek bir hayat öyküsünden kurgulandığına ilişkin tanıtımları gördüğümde, gidip görülmesi gereken bir film olsa gerek diye eşimle birlikte filmi üç gün önce Muğla’ da Rüya Sinemalarında seyrettim. İyi ki gidip görüp izlemişim. Şampiyon filmden çok etkilendim ve çok beğendim. Özellikle filmin senaryosunu, kurgusunu, kamerasını ve oyuncuları çok beğendim. Filmin oyuncu kadrosunda Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan, Ekin Koç ve Sibel Taşçıoğlu diğer oyunculara göre daha öne çıkan bir oyun sergilemişler. Hele Fikret Kuşkan’ın oyun gücüne bir kez daha hayran oldum. Kutluyorum.
Televizyonlardaki niteliksiz yapılan dizileri seyretmek yerine kaliteli sinema filmi izlemek daha hoş oluyor. Kaliteli ve hayata dair filmler ülkemizde yapıldıkça çok seviniyoruz. Gurur duyuyoruz. Özellikle bu tür seviyesi yüksek filmleri sinema sahnesinde seyretmek daha keyifli oluyor. Film uzun zamandır vizyonda olmasına rağmen salon tıklım tıklım doluydu. Türk Sineması adına çok sevindim.
Yaşamını atlara adamış, Türkiye Jokey Kulübünün başkanlığını da yapmış olan Özdemir Atman’ın yaşamından kesitlerin sunulduğu filmde, at yarışları spikeri Ali Kayakıt’ın yarış anlatımına yer verilmesi ile de nostalji yaratılmış. Gerçek hikayenin anlatıldığı ‘’ Şampiyon’’, Bold Pilot’ı, jokeyi Halis Karataş’ı ve yarış camiasına damga vurmuş isimleri tanımak istiyorsanız bu filmi gidip izleyiniz.
Filmde, Bold Pilot’un taylık dönemine, yarışlara hazırlanışına ve koşularına yer verilirken Halis Karataş ( Ekin Koç) ve Begüm Atman’ın (Farah Zeynep Abdullah) dillere destan aşkları da hikaye ediliyor. Halis’ in, Begüm’ü ilk gördüğünde aşık olması ve sonrasında onun kalbini kazanmak için verdiği mücadele içinde var olan acı olaylar iyi anlatılmış. Filmin bu sahnesinde gözyaşı döktüm, içim yandı, hüzünlendim. Halis Karataş, Sivas’ın bir köyünden ekmeğini kazanmak için İstanbul’a gider. İyi at bindiği için hipodrom da iş bulur. Özdemir Atman’ın yanında işe başlar. Çiftlikte, Bold Pilot ve atın bakımını yapan Begüm ile tanışır. Bu tanışma, hem Halis Karataş’ın, hem Begüm Atman’ın, hem de Bold Pilot’un yaşamını değiştirir. Bu muhteşem üçlü arasında gelişen sevgi bağı, onları şampiyonluğa ve dillere destan aşka götürür. Türkiye at yarışları tarihinin 1994—1997 yılları arasındaki dönemine damgasını vuran Türk atı Bold Pilot, 1996 yılında koşulan ‘’Gazi Koşusunu’’ jokeyi Halis Karataş ile muhteşem bir derece yaparak kazanmış ve rekoru hala kırılamamıştır. Bold Pilot, Gazi Koşusu’nu kazandıktan sonra ülkemizde düzenlenen Dünyanın en iyi atlarının yarıştığı Enternasyonel Boğaziçi koşusunu da, sağ ayağında problem olmasına rağmen kazanarak şampiyon olmuştur.
Begüm Atman’ın yakalandığı amansız hastalık ve Bold Pilot’un sakatlanması filmi seyredenleri duygusal anlar yaşatıyor. Filmi izlemeyenler varsa izlemelerini öneriyorum. Filmi izleyince salondan ödediğiniz paranın karşılığını almış olarak ayrılacaksınız. Bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.
İyi seyirler efendim…
YORUM EKLE

banner68