SEÇİMLERİN AYI HAZİRAN VE ‘İNCE’nin DOĞUŞU!

 24 Haziran’da, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimini birlikte yaşayacağız. Bu seçim; 16 yıllık AKP iktidarının, bir bakıma, “Tamam mı?” yoksa “Devam mı?” şeklinde bir referandum, halk oylaması olacak...
Bunun öncesinde, 3 Haziran’da, Türkiye’nin en çok taraftarına sahip olan Fenerbahçe’nin 20 bin kongre üyeli genel kurulu oldu. Ali Koç, 20 yıldır kulübü yöneten Aziz Yıldırım karşısında açık arayla seçimi kazandı.
Her değişim beraberinde, yeni bir dinamizm yaratır, yorgunluklarını giderir; üye, taraftar ve vatandaş nezdinde bir rahatlama, hareketlilik ve ferahlama yaratır.
24 Haziran seçimleri de FB seçimi gibi bir değişim yaratacak, ülkede yeni bir yönetimin oluşmasına olanak yaratacak, 16 yıllık AKP iktidarının bugün içte ve dışta Türkiye’yi karşı karşıya bıraktığı sorunlardan kurtulmasını sağlayacak, ülkeyi içte sosyolojik olarak kendi farklılıklarıyla, çevremizde komşularımızla ve dış dünya ile barıştıracak bir yönetimin oluşmasına imkân verecek bir durum yaratacak mı?
Bu yönde bir değişim; ülkenin rahat nefes alması, ekonominin düzelmesi, sosyal adaletin sağlanması, gelir adaletsizliğinin giderilmesi vd. konularda önemli adımların atılmasına kapı aralayacaktır. On altı yıllık AKP iktidarının, bugün ülkeyi getirdiği nokta iç açıcı değildir.
MEYDANLARIN COŞKUSU…
Muhalif Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ve Meral Akşener meydanlarda iyi bir performans sergiliyor, devşirme ve zorlama olmadan meydanların dolmasını sağlıyorlar. Özellikle Muharrem İnce, lafı gediğine koyma, mizah yeteneği, kısa ve anlaşılır mesajlar verme, basit ve somut karşılaştırmalı örneklerle halk yığınlarının ilgisini çekmeyi başardı. Tabi bunda 16 yıllık bir siyasi birikimin de büyük payı var. İyi bir polemik ustası. Konuşmalarında beden dilini de konuşturması; onun kitleleri etkileyen bir başka özelliği. Bugüne kadar polemik yapma konusunda, AKP’liler önde gidiyordu; bu konuda İNCE, onları geçti…
Her seçim döneminde olduğu gibi anketler yapılıyor, tıpkı daha önceleri olduğu gibi. AKP iktidarını önde gösteriyor, çoğu. Önde göstermelerinin pek çok nedeni var onlara göre maddi anlamda… ABD başkanlık seçiminde olduğu gibi bu seçimde araştırma şirketlerinin yanılma olasılığı yüksek… Pek çoğu şimdi yine, iktidar lehine bir algı yaratma peşindeler.
Artık herkes, AKP’ye oy verenlerin de bir kısmı, değişim istiyor. İktidarın metal yorgunluğundan söz ediyorlar. Barış ve huzur içinde, yarınından endişesi olmadan yaşamak istiyor. İşadamı yatırım yapmak istiyor, yapamıyor çünkü ekonomik dengeler, inişli çıkışlı. Doların istikrarı yok. Dolarla borçlananlar her an ani bir yükselişin şokuyla karşılaşabilirler. 40 milyon insan asgari ücret ve altındaki parayla yaşam sürdürmeye çalışıyor. Köylü ve üretici üretemiyor, ürettiği para etmiyor. Kısacası toplumdaki tüm sınıf ve tabakalar, halinden memnun değil ve hepsinde bir gelecek endişesi var. Bu tablo, iktidarın yarattığı ve bugüne getirip dayadığı bir tablo... İçinde hiçbir umut ışığı olmayan tablo…
İNCE’NİN ATILIMI!
Muharrem İnce, aday olarak güven veriyor ve somut konuşuyor. Vaatlerinde pozitiflik var, bilimsel çalışmalarla Türkiye’yi Hindistan gibi bir yazılım ülkesi, Güney Kore gibi bir sanayi ülkesi yapma iddiası var. Bilime önem verenler, bunu başarabilir, gerçek kılabilir… İnce, umut vaat ediyor… Şu anda, ülkenin gelecek 10(5+5) yıllık dönemine damga vuracak bir kişi olarak duruyor gibi!..
YORUM EKLE

banner69

banner68