Aday belirleme yöntemi bilmecesi

Yaklaşık üç gündür CHP Genel Merkezinde temaslarını yürüten ve örgüt kararını Ankara’ya taşıyan CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, 2014 yerel seçimleri öncesinde belediye başkanlarını Eğilim Yoklaması ile belirleyeceklerini açıklarken, komisyonda bulunan CHP Muğla Milletvekillerinden Ömer Süha Aldan, böyle bir kararın alındığını söylemenin yanlış olacağını ve bu kararı verecek merciinin Parti Meclisi olduğunu, bu kararında MYK’dan çıkmayacağının biliniyor olunması grektiğine işaret etti ve “bu komisyon karar alma mercii değildir, böyle bir yol izlenecek denilmesi doğru değildir” açıklamasında bulundu.

Aday belirleme yöntemi bilmecesi
MYK toplantısının ardından Muğla’ya dönüş yolunda gazetecilere bilgi veren CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, yoğun geçen toplantıların ardından MYK yerel yönetim komisyonunun, CHP örgütlerinin isteği doğrultusunda karar aldığını belirterek açıklama yaptı. Ancak komisyonda görevli Muğla Milletvekili Ömer Süha aldan, Öztürk’ün yaptığı açıklamaları doğru bulmadığını belirterek; “Asıl karar PM’den çıkar, MYK’dan çıkmaz biz burada kendi düşüncelerimiz ilettik, komisyon değerlendirecek aday belirleme yönündeki kararını PM’ye bildirecek. Bu komisyon karar alma mercii değildir. Böyle bir yol izlenecek denilmesini de  doğru bulmuyorum” diyerek İl Başkanı Öztürk’ün açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

 Mustafa Öztürk gazetecilere yaptığı açıklamada aday belirlemede izlenecek yolun ve takvimin belirlendiğini öne sürerek şu açıklamada bulunmuş ve aday belirleme takvimini de şu şekilde açıklamıştı; “Biz Muğla’nın ön seçim kararını genel merkeze ilettik. Saatler süren toplantılar sonucunda MYK’da beş kişiden oluşan yerel yönetim komisyonu kararını verdi. Büyük şehir belediye başkan adayı ve belediye başkanı olmayan yerlerde ilçe belediye başkan adayları Ekim ayı içerisinde tüm üyelerin katılımı ile eğilim yoklamasıyla belirlenecek. Belediye başkanına sahip olduğumuz ilçelerde ise belediye başkan adaylarımız Ocak ayı içerisinde yine aynı yöntemle tüm üyelerin katılımı ile Eğilim Yoklaması ile belirlenecek. Şimdi MYK alınan bu kararı Parti Meclisi’ne gönderecek. Bu karar tüm örgütümüze ve Muğla’ya hayırlı olsun. Emeği geçen herkese örgütüm adına teşekkür ediyorum”…

BÜYÜKŞEHİR ADAYI EKİM’DE

CHP İl Başkanı Öztürk’ün MYK yerel yönetim komisyonu tarafından alındığını ileri sürdüğü karara göre; Büyükşehir belediye başkan adayı ve CHP’li belediyelerin bulunmadığı Seydikemer, Menteşe (Muğla Merkez), Kavaklıdere, Dalaman, Ula ve Fethiye’de ilçe belediye başkanlıkları, belediye başkanı adayları, tüm üyelerin katılımı ile eğilim yoklamasıyla Ekim ayı içerisinde belirlenecek.

Yine Öztürk’ün belirlendiğini ileri sürdüğü karara göre; Milas, Bodrum, Yatağan, Datça, Köyceğiz, Marmaris ve Ortaca gibi CHP’li belediyelerin bulunduğu ilçelerde ise; tüm üyelerin katılımı ile yine eğilim yoklamasıyla Ocak ayı içerisinde belirlenecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 00:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 7 yıl Önce

başkanım artık belediye meclis üyesidemi bulamıyor,genç adayı hangi partiden getirilmiş,gerçi başkanın adamıysa çakma sayılmaz,

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68