AK Parti neden geç kalıyormuş

AK Parti’de aday belirleme sürecinin neden geciktiği belirlendi. İddialara göre AK Parti Genel merkezi ve Başbakan Erdoğan il bakanlıkları tarafından kendilerine bildirilen ilçe belediye başkan adaylarını yeniden gözden geçiriyor.

AK Parti neden geç kalıyormuş
 İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen, dört eski bakanın isminin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, AKP'nin, seçim stratejisini değiştirmesine yol açtı. Bu çerçevede, özellikle hakkında dava açılmış veya adı yolsuzluk iddialarına karışmış adaylar listeler açıklanmadan önce kontrole alındı. AKP, CHP ve MHP Koalisyonuna karşı da yeni seçim kampanyaları hazırladı.

 AKP'nin "Seçim ayarlı operasyon" olarak nitelendirdiği yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, partilerin 30 Mart seçim kampanyalarını da etkiledi. Özellikle AKP, son dönemde yaşanan gelişmeler üzerine stratejisini değiştirme ihtiyacı duydu.

AKP kulislerinde dolaşan bilgilere göre, AKP kurmayları, "seçim danışmanları" ve "reklam kampanyasını üstlenen danışman şirketlerle seçimde kullanılacak kampanyalar üzerinde çalışıyor. Kampanyalarda, bu kez "yolsuzlukla mücadelenin", "AKP'den rahatsız olan çevrelerin hükümeti yıkma girişimlerinin" ağırlıklı olarak kullanılacağı öğrenildi.

Adaylar son kontrolde

AKP, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından, belediye başkanı, belediye meclis üyeleri için belirlenen adayları yeniden kontrole aldı. Özelikle hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük davası açılan, bu konuda hakkında iddia olan adaylar yeniden değerlendirmeye alındı. Bu çerçevede, Ankara kulislerinde YSK'ya teslim edilen listelerde bazı değişiklikler yapılabileceği konuşuluyor. Seçim döneminde, cemaat aleyhinde sözler kullanılmayacak. AKP kurmayları cemaate yönelik ağır eleştiriler içeren söylemleri doğru bulmuyor. Bunun yerine, diğer cemaatlerin harekete geçirilmesi öngörüldü. Bu kapsamda, diğer cemaat üyelerinin Gülen Hareketi'nin yanlış içinde olduğunu vurgulayarak AKP'ye destek sağlaması esas alındı. AKP, yerel seçimlerde olası bir CHP ve MHP koalisyonuna karşı da farklı kampanyaları hayata geçirmeyi planlıyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre, CHP'nin MHP kökenli adayı Mansur Yavaş'ın başkenti kazanma olasılığına karşılık farklı söylemler geliştirilecek. Örneğin, MHP seçmeninin CHP'ye oy vermesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Yine İstanbul konusunda da aynı seçim ittifakının yapılmaması için, CHP ve MHP karşıtlığı ön plana çıkarılacak. Güneydoğu illerinde ise AKP, çözüm sürecine dayalı bir kampanya yürütecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 19:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yataganli
yataganli - 6 yıl Önce

Haşmet bey cahilse siz nesiniz artik

esnaf
esnaf - 6 yıl Önce

yatagan için hayırlı başkan mesut günay dir genç di̇nami̇k yerli̇ ve dürüst i̇yi̇ bi̇r i̇nsan

Ahmet ilhan
Ahmet ilhan - 6 yıl Önce

Çok yaratıcısınız sevgi hanım, ama aslında Türkiye'yi AKP'den kurtarmak lazım

sevgi yaratıcı
sevgi yaratıcı - 6 yıl Önce

mustafa beyin atanması yatağan için hayırlı olur yatağana seviye gelir. yatağanı cahil cühela başkanlardan kurtaralım.

SIRADAKİ HABER