AK Parti’de kongre süreci başladı

AK Parti’yi 2023 seçimlerine götürecek kadrolarının belirleneceği 7. Büyük Olağan Kongre süreci resmen başladı.

AK Parti’de kongre süreci başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bize yeni Ömerler lazım” sözlerinin ardından oluşturulacak yeni kadronun kriterleri de belli olmaya başladı. Hafta sonu yapılan Kızılcahamam kampında da gündeme gelen kongre sürecinde dikkat edilmesi gereken başlıklar sıralandı. AK Parti’nin, 2023 seçimlerine götürecek kadrolarının da ‘birinin adamı değil milletin adamı’ konusunda hassas davranacağı belirtildi. Kongre sürecini daha geniş toplum kesimlerine ulaşarak yürütmeyi planlayan AK Parti, teşkilatlarında o ilin, ilçenin kanaat önderi bilinen isimlerine de yer verecek. Sivil toplum örgütleri ile görüşmeler gerçekleştirip onlardan destek isteyecek. Partiye davet edilen ve halkta karşılığı olan isimlerin teşkilat yönetimlerinde yer almasına da özen gösterileceği kaydedildi.

TAZELENMEYE GİDİLİYOR

Teşkilatlardaki değişimde 31 Mart seçimleri de dikkate alınarak tazelenmeye gidilecek. Ülke genelinde yapılacak kongrelerde teşkilatlarda ciddi değişiklikler yapılması planlanıyor. AK Parti, milletle gönül bağını tahkim edecek daha güçlü bir teşkilat yapısı oluşturmayı amaçlıyor. 7 Ekim’de başlayan olağan kongre sürecinin 27 Eylül 2020’de tamamlanması hedefleniyor. AK Parti tüzüğü gereği nüfusu 5 binin altında olan belde yönetimlerini atama ile belirleyecek.

BÜYÜK KONGRE AĞUSTOS 2021’DE

2019’un kasımında başlayacak delege seçimleriyle kongre sürecinin strartı verilirken, 2020’nin ocak ve nisan ayları aralığında ilçe kongreleri tamamlanacak. 2020 haziranı ve eylül ayları aralığında tamamlanacak il kongrelerinin ardından 2021 ağustosunda büyük kongrenin yapılması planlanıyor.

“YATAĞAN’A VE TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN”

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, Genel Merkezin açıkladığı kongre takvimine göre çalışmaların başladığını söyledi.

Tekin, yaptığı açıklamada, “Halka hizmet, Hakk’a hizmet anlayışıyla 18 yıl önce yola çıkan AK Parti, 2023 yılının güçlü kadrolarını oluşturmak için yeniden kongre sürecine girmiştir. Delege seçimleriyle başlayıp büyük kongreyle sona erecek sürecin, Yatağanımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68