AK Parti’den 1 Mayıs kutlaması

AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Türk-İş Muğla Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’i makamında ziyaret etti.

AK Parti’den 1 Mayıs kutlaması
AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, beraberinde AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin ve yönetim kurulu üyeleriyle, Türk-İş Muğla Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’i makamında ziyaret etti.

AK Parti heyetini, Erçelik’in yanı sıra Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi yöneticileri ile sendika üyeleri karşıladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erçelik, siyasilerle yeri geldiklerinde yan yana, yeri geldiğinde de karşı karşıya geldiklerini söyledi.

Görevlerinin çalışma hayatında yaşadıkları sorunları anlatmak olduğunu belirten Erçelik, “447 gün çadır süreci geçirdik. İşe biraz daha geniş çerçeveden bakmak gerekir. Bu, bugün ki siyasi iktidarın özelleştirme planı değil, dün de vardı bugün de var. Bundan sonra gelecek olan hükümetlerin politikası işçi sınıfının aldığı yaralar, çektiğimiz sıkıntılar, önemli bunu bir nebze bu süreçte anlatabildik. Belirli bir noktaya geldik. Biz dövüşmekten değil, oturup dertlerimizi anlatmaktan yana olduk. Maden-İş’in de bizim de anlayışımız, öncelikle derdimizi en aşağıdan en yukarıya kadar anlatırız. Çalmadığımız kapı kalmaz, sonuç alamıyorsak bizim için tek bir yer kalır alanlar. Alanlarda da biz bugüne kadar çıktığımız süreçte hiçbir zaman ülkenin birliğini, beraberliğini bozucu bir harekette bulunmadık, kırmadık, dökmedik” diye konuştu.

Erçelik, işçiler için iyi şeyler yapan herkesi alkışladıklarını kaydederek, “İşçiye kötü ve yanlış yapıldığında söyleriz. Zaten söylemezsek kendimiz ile çelişiriz. Biz bugüne kadar Maden-İş ve Tes-İş de bu çatının altına siyaset sokmadık. 50 bin arkadaşımız kadro alamadı. Biz kimseyi küçümsemiyoruz. Demiryollarında çalışan, KİT’lerde çalışan hiçbir arkadaşımız kadro alamadı. Başbakanımız ‘ben onları kadroya geçti sanıyorum’ dedi. Ama kimin suçlu olduğu bulunamadı. Cumhurbaşkanımız geldiğinde bu konuyu çözeceğine dair ‘tamam’ dedi. Biz KİT’lerin kadroya geçmesi için sizlerin desteğini bekliyoruz” dedi.

Taşeronların kadroya geçişi sürecinde, personelin kullandığı aletin kendi maaşından yüksek olduğu yerlerde sorunlar yaşandığını ve onların kadroya geçirilemediğini belirten AK Parti İl Başkanı Mete, “972 bin kişi alan burada 50 bini de alabilir. Ama bununla da ilgili bize söylenen mevcut kadroya geçildikten sonra kanallara dönüp tekrar bakılacak, yapılabilecek bir şey var mı diye. Mesela burada daha önceden üniversitenin bünyesinde daha doğrusu üniversiteye geçince veterinerlik fakültesinde orada çalışan 35 arkadaşımız var. Onların durumları da benzer nitelikte. Biz onlara en azından geçici pansuman bir tedavi uyguladık. Onları en azından TYP’den boşta kalmamaları için 6 aylık alıyoruz. Bu seçim de bittikten sonra dediğimiz gibi diğer KİT’lerde çalışanların da sorunlarına bakılırken diğer arkadaşlarımızı da yerleştiririz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Mete, taşeronlara kadro verilirken kimsenin siyasi görüşüne bakılmadığının altını çizerek, şöyle konuştu:
“Kimsenin hakkını yemeden, kıstaslara uyanları aldılar. Burada her hangi bir görüş, bakış açısı söz konusu değil. Mağdur olan insanların da durumlarına göre inşallah bu süreç bittikten sonra ki bazı bakanlıklara personel talebi var bu 972 bin kişi geçtikten sonra eksikliklere bakacağız. Bizim yeni yaptığımız hastanedeki kadromuzda eksiklikler var. Talep ettik en az 150 kişilik bir personel ihtiyacımız var orada. Ama bize de söylenen ‘şu kadroya geçme işi bitsin, ondan sonra ne kadar ihtiyacımız var bakılacak’. Bu kurumlardaki ihtiyaçlar ortaya çıktığında da, inanıyorum alımlarda bu arkadaşlara öncelik tanınabilir, bu konuda çalışmalar var.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68