Atanan başkan, seçilen başkan oldu

İYİ Parti Yatağan Başkanlığı’nın birinci olağan kongresinde, genel merkez tarafından atanan mevcut İlçe Başkanı Oktay Yönter, delegelerin oylarıyla seçilen ilçe başkanı oldu.

Atanan başkan, seçilen başkan oldu
Kısa bir süre önce kurulan İYİ Parti’nin Yatağan teşkilatlanmasının tamamlanmasıyla kongresi gerçekleştirildi.

Partinin genel merkezi tarafından atanan İlçe Başkanı Oktay Yönter’in yeniden aday olduğu kongre, parti binasında gerçekleştirildi.

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Metin Ergun, İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, çevre ilçelerin ilçe başkan ve temsilcileri ile partililerin katıldığı kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Oy kullanma işleminden önce konuşan İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Metin Ergun, çok farklı siyasi cenahtan gelen insanların bir araya geldiğini Türkiye’ye anlatmak zorunda olduklarını söyledi.

Ergun, İYİ Parti’nin, insanları cumhuriyetin kuruluş felsefesinde buluşturma ve milletimizin değerleriyle bütünleştirme hareketi olduğunun altını çizerek, “Türkiye çok zayıfladı. Söylenenin tam aksine çok zor bir dönemdeyiz. Cumhuriyet, kurulduğu günden bu yana en zayıf dönemini yaşıyor. Türkiye, ekonomi ve üretimden koptu. Cumhuriyet tarihi boyunca ne edindiysek hepsini sattılar. Bir ülke borç batağındaysa, varlıkları kelepir fiyatına satılır” dedi.

AK Parti hükümetinden önce Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Ergun, Türkiye’nin şuan ithal etmediği hiçbir şey olmadığını belirterek, “İneklere yedireceğimiz samanı, sarımsağı ve soğanı ithal ediyoruz. Övündükleri manzara bu. Türk insanı, topyekun üretimden koparıldı. Yanlış ekonomi ve sanayi politikalarıyla 16 yıldır sadece rant ekonomisine dönüşen bir Türkiye’yle karşı karşıyayız. Bütün ekonomimiz, kupon arazi peşinde koşan bir kadronun yönetiminde” diye konuştu.

Ergun, İYİ Parti’nin iktidara gelmesiyle Türkiye’nin yeniden üreten bir ülke haline geleceğini ileri sürerek, şöyle konuştu:

“Savrulan bir Türkiye’yi tekrar toplamak için bir araya geldik. İnsanlar bize, ‘Allah rızası için yanınıza gelenlerin siyasi geçmişine bakmayın, o konuda kör olun’ dediler. ‘Geçmişte hangi siyasi partiyi destekliyorsa desteklesinler, bugün cumhuriyetin kazanımlarında bir araya geliyorsa ve Türk bayrağı altında yaşamaktan memnunsalar, her insana kapınızı açın’ dediler. İşte İYİ Parti böyle bir partidir. İYİ Parti, herkesin evi. Herkes burada ev sahibidir.”

Hükümetin “yerli ve milli” şeklinde bir akım oluşturduğunu anlatan Ergun, şunları söyledi:
“Şimdi de yerli ve milli diye bir şey çıkardılar, haklılar. Habur açılımını galiba biz yaptık, o yerli ve milliler yapmamıştır galiba. PKK ile Oslo görüşmelerinde, teröristle devleti görüştüren kimdi acaba? Dolmabahçe’deki manifesto niteliğindeki mutabakatı kim yaptı? Peşmergeleri törenle sınırımızdan geçirtenler kimlerdi? Diyarbakır meydanında ‘megri megri’ diye halay çekenler kimdi? Şimdi Suriye’de PYD ile savaşıyoruz, bu PYD’nin başındaki adam Salih Müslim değil mi? Salih Müslim, Ankara’da kırmızı halılarla karşılandı. Bağımsızlık referandumu yapan Barzani’nin bayrağı, Ankara’da göndere çekilmedi mi? Bunları yapan kim? Bunları yapan İYİ Parti mi? Bunları yapan kendilerini milli ve yerli diyenler. Kimi kandırıyorsunuz siz?”

İlçe Başkan Adayı mevcut İlçe Başkanı Yönter ise, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bu zor dönemde “cesurlar hareketi” olarak yola çıktıklarını ve sevgi ile hoşgörü dili kullanmayı şiar edindiklerini söyledi.

Türkiye’nin demokratik bir sistemle yönetilmediğini iddia eden Yönter, 1,5 yıl içerisinde yapılacak seçimlerin, Türkiye’nin yeniden demokratik sistemle yönetilmesinin önünü açabileceğini kaydederek, “Herkesin özgür olarak düşüncelerini söyleyebildiği, adalet duygusunun yükseldiği, herkesin eşit vatandaş olabildiği bir ülkeyi hayal ediyoruz. Bunun sağlanabilmesi genel başkanımız Meral Akşener’in cumhurbaşkanı olabilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Hangi siyasi eğilime sahip olursa olsun tüm vatandaşlarımızla kucaklaşıp mahalle mahalle, sokak sokak,  ev ev dolaşacağız. Bu süreçte yanımda olan ve daha sonrada yanımda olacak olan yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür eder, kongremizin hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ da bir konuşma yaparak kongrenin İYİ Parti’ye, Yatağan’a ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçilirken, oylama sonrasında Oktay Yönter başkanlığındaki İYİ Parti Yatağan Başkanlığı’nın yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Abdurrahim Ceylan, Aysun Duru, Adnan Kaptan, Mehmet Türkmen, Ali Fuat Göka, Mustafa Kazıl, Kader Karayiğit, Ali Anbarcı, Hüseyin Balcı, Ali Güçlü, Meral Yüksel, Hüseyin Çöllüoğlu, Mehmet Baş, Ebru Uzun, Sadet Kocasarı, İbrahim Çallı, Nuray Yaran, Selim Renda, Mehmet Ürnez, Zekiye Aksöz, Vedat Çolakoğlu, Mehmet Şahin.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47