27 Mayıs 2018 Pazar

7 suçtan aranan zanlı, sahte para operasyonunda yakalandı

CHP Aldan: “16 Nisan’da ‘evet çıkarsa, ülkenin tapusunu bir kişiye vereceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve anayasa değişikliği halk oylaması süreci kapsamında Yatağan ilçesinde ziyaretlerde bulundu. Ziyaretler kapsamında Yatağan Demeç Gazetesi’ni ziyaret eden Aldan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

30 Mart 2017 Perşembe 19:17
Bu haber 1004 kez okundu
CHP Aldan: “16 Nisan’da ‘evet çıkarsa, ülkenin tapusunu bir kişiye vereceğiz”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili referandum öncesinde, seçim bölgesi olan Muğla’ya geldi. Muğla’nın tüm ilçelerini gezerek ziyaret ve incelemelerde bulunan Aldan, Yatağan’daki programında, 16 Nisan’da neden “Hayır” diyeceklerini anlattı.

Beraberinde CHP İlçe Başkanı Kamil Genek ile Yatağan Demeç Gazetesi’ni ziyaret eden Aldan, burada İmtiyaz Sahibi Ferit Topaloğlu ve gazete personelleri tarafından karşılandı.

Ziyareti sırasında muhabirimize açıklamalarda bulunan Aldan, 16 Nisan’da “Hayır” kararının yüzde 50’nin üzerinde oy alacağını düşündüğünü söyledi.

Aldan, Türkiye’nin yeni bir maceraya sürüklenmemesi gerektiğini savunarak, “Bazı toplumlar belirli dönemlerde önemli badireleri atlatırlar. Eğer atlatamazlarsa çok büyük bir kaosun üzerinde düşerler. Aslında 16 Nisan bence o kaostan bence kurtulması anlamına gelecektir. Türkiye’deki millet buna ‘hayır’ diyecektir. ‘Evet’in en büyük özelliği kabullenmedir. Her şeye evet demezsiniz. Hayır, bir direniştir aslında. Hayır, bir anlamda yanlış olana karşı durmak anlamına gelir. Ama evet ve bilinmeyene evet ise teslimiyettir. Herkesin kendine sorması gereken yeni anayasa değişikliklerini biliyor muyum diye sormalıdır. Eğer biliyorsa sonuçta da evet düşüncesine sahipse benim ona saygım vardır. Ama bilmiyorsa bilmeden de evet diyorsa, o karşıdaki kişinin iradesine teslim olmak anlamına gelir” diye konuştu.

Referandum öncesinde benimsedikleri Atatürk sevdasının sonlandırılmak istendiğini ileri süren Aldan, demokrasideki hukukun üstünlüğü ilkesinin zedelenmemesi gerektiğini söyledi. Aldan, mevcut parlamenter sistemin bir takım sorunları olduğunu kabul ederek, bunu tamir etmek yerine yeni bir şey inşa etmenin cumhuriyeti ve devleti kaybetmeye sebep olacağını iddia etti.

“Parlamentonun hiçbir değeri kalmayacaktır”

Aldan, 16 Nisan’da cumhuriyet ve devletin kaybedilmesinin oylanacağını kaydederek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı tek başına hiçbir gerekçe olmadan milli bir irade ile seçilen bir parlamentonun tümünü fesih ederken, parlamento ne yazık ki cumhurbaşkanını yerinden kaldırma gücüne sahip değil. Yeni bir seçimin yenilenmesi işlemi ya da meclis feshi için parlamentonun 360 oyu toplaması gerekiyor. Şuanda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 316 oyu var. Bu şu demek, cumhurbaşkanı istemedikçe o parlamento asla seçime gidemeyecektir. Meclis istediği zaman cumhurbaşkanını seçime götüremeyecektir. Çünkü cumhurbaşkanının parlamentoda sadece 250 milletvekili olduğu takdirde otomatik geri kalan milletvekili ne kadar olursa olsun onun sayısına ulaşamayacaktır. Yargılanması için 400 sayısına ulaşamayacaktır. Bakın yüzde 30 oylu bir cumhurbaşkanı tek başına Türkiye’yi yönetecektir ve parlamentonun hiçbir değeri kalmayacaktır. Bir diğer konu güvenoyu kaldırıldı. 5 yılda bir güvenoyunu biz millete vereceğiz diyorlar. Azerbaycan’ da, Suriye’ de ve Mısır’da üçünde her 5 yılda bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılır. Haydar Aliyev Azerbaycan’da öldü yerine oğlu geçti. 30 senedir Azerbaycan’ı bu aile yönetiyor. 5 yılda bir yapılan seçimleri nedense hiç kaybetmiyorlar. Suriye’de Hafız Esad öldü yerine oğlu Beşşar Esad geldi.  Her 5 senede bir seçim oluyor ve 40 senedir bu ülkede bu aile hiç seçimi kaybetmiyor. Mısır’da Enver Sedat öldürüldü yerine Hüsnü Mübarek geçti. Yaklaşık 40 seneye yakın seçimleri hep bunlar kazandı. Millete hesap falan verilmez. Bu tip sistemin uygulandığı ülkelerde 2019’da bir kez seçim yapacağız o seçimde ülkenin tapusunu 1 kişiye vereceğiz. 1 aileye vereceğiz. O aile ömür boyu başta kalacak. Eğer ‘Evet’ oyu çıkarsa bunlar 2019’da seçeceğimiz cumhurbaşkanı bir anlamda bir Saddam’ı seçmiş olacağız, bir Kaddafi’yi seçmiş olacağız. Gidişi de Saddam ve Kaddafi gibi olacak.”

2010 yılındaki referanduma dikkati çeken Aldan, o gün “Kenan Evren yargılanacak” diyen solcular, bir kısım ülkücüler, “yetmez ama evetçiler”, “Mezardakileri bile çıkartıp oy kullandırmak lazım” diyen cemaatçiler, Güneydoğu’daki boykot kararını AK Partili seçmene karşı uygulamayacağını açıklayan Ahmet Türk gibi durumların, bugün bulunmadığını belirterek, 16 Nisan’da “Evet” çıkmasına imkan vermediğini söyledi.

“Türkiye şehit kanı dökülmesinde istikrarlı bir ülke”

Aldan, seçmenlerin 16 Nisan’da gönül verdikleri siyasi partinin tutumuna göre oy kullanmaması gerektiğini ve değiştirilmesi planlanan 18 maddenin içeriğini iyice araştırması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Diyor ki istikrar bozulmasın yani bütün bu ekonomik krizleri dış politikada ki başarısızlıkları bir anlamda kötüleşme olasılığı olacak etkenler olarak görerek istikrar bozulmasın diyorlar. Ama benim gözümde istikrar yok. Türkiye şehit kanı dökülmesinde istikrarlı bir Ülke. İşsizliğin sürekli artmasında istikrarlı bir Ülke. Dış politikada ki aymazlıklar anlamında istikrarlı bir ülke. Aslında bizi bugünlere bu istikrar denen şey getirdi. İstikrar bir partinin ömür boyu başımızda olması anlamına gelmiyor. İnsanları hep böyle kandırıp aldatıyorlar. Hep güzel ufuklar sunuyorlar. İnsanların çoğunluğu Türkiye’de böyle bir ‘evet’i bir anlamda gönül verdikleri liderin istediği gibi gözlemlemeye başlıyorlar. Ama iki siyasal partide de evet düşüncesinde olanların pek çoğu o düşüncede değiller, bunu milletten saklıyorlar. Sandığa gittikleri zaman ‘hayır’ oyu kullanacaklarını düşünüyorum. Bazen öyle şeyler vardır ki anayasa değişiklikleri normalde kurucu anayasa meclisler tarafından yapılır. Dünyadaki örnekleri şudur. Böylesine yapısal değişiklik buysa yüzde 10 gibi barajlar kalkar, Türkiye’de anayasa meclisleri kurulur. Her siyasi partiden orada temsilci olur. Orada siyasiyi temsil edenlerle 1 ve ya 2 sene anayasayı değiştirmek için toplanır sonuçta karar verirler. Normal anayasa değişikliği böyle yapılır. Türkiye’de akli selimin galip geleceğini düşünüyorum. Evet bloğu belli. Ama hayır bloğunun ne olduğunu şuan kimse bilmiyor. Hayır bloğu CHP’den ibaret değil. Bizim yüzde 25 oyumuz var, hayır oyunun çıkması için bir yüzde 25 oya daha ihtiyaç var. Bugün hayır bloğu bizim çok ötemizde artık. Yani kâğıt üstünde bakarsanız AK Parti ve MHP ‘evet’ diyor, ikisini toplayın zaten yüzde 60 kusurlarda olur. Ben devlette uzun yıllar çalışmış, Türkiye’nin bir hukukçusu olarak siyasette de 5,5 yılı aşkın bir süredir milletvekili olarak şunu görüyorum bu evetin sonu felakettir. Hiç kuşkum yok, bu felakete kimsenin ortak olmasını dilemem ben. Elimden geldiğince de bunun için çabalıyorum. Bir Saddam’ı ve bir Esad’ı yaratacağız.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV