CHP Yatağan’da, Kemiksiz güven tazeledi

CHP Yatağan Başkanlığı’nın olağan kongresinde, mevcut İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz yeniden başkan seçildi. Tek listeyle gidilen seçimde, yeni yönetimde tecrübeleri isimleri yanı sıra genç isimler de yer aldı.

CHP Yatağan’da, Kemiksiz güven tazeledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Başkanlığı’nın olağan ilçe kongresi, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin divan başkanlığına CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin seçildi.

Kongreye, CHP Muğla milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Serkan Uzun, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, MHP İlçe Başkanı Arif Güldürüm, İYİ Parti İlçe Başkan Vekili Ali Anbarcı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

CHP’de gündem asgari ücret!

Kongrenin açılış konuşmasını yapan CHP Muğla Milletvekili Girgin, Türkiye’nin ihtiyacı, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter rejim eksenin ciddi reformlar olduğunu belirterek, “CHP, bu bilinçle ilçe kongrelerini gerçekleştirmektedir. İlçe kongrelerinden başlayıp kurultaya kadar olan süreçte memleket sorunlarını baz alan bir demokratik kültürü hep birlikte yaşatacağız ve toplumumuzun teveccühüyle iktidara yürüyeceğiz. Amacımız, hiçbir çocuğumuzun yatağa aç girmemesi ve ekmek kavgasına yenik düşmemesidir” dedi.

CHP olarak asgari ücretin hak edilen bir düzeyde olması için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Girgin, “Genel kurulda ve plan bütçe komisyonunda dile getirdiğimiz konulardan birisi de asgari ücrettir. Ülkemizde 9 milyona varan insan asgari ücretle geçiniyor. Asgari ücret, bu ülkedeki en büyük toplu sözleşme haline geldi. Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına başladı. Biz, CHP olarak Türk-İş ve DİSK’i ziyaret ettik. Önümüzdeki günlerde de HAK-İŞ’i ziyaret edeceğiz. Taraflarla bir araya gelerek çözüm önerileri buluyoruz. Türk-İş’in hesaplamalarına göre yaşam endeksi 2 bin 570 lira. TÜİK’e göre enflasyon yüzde 10,53 ama TÜİK bir rakam açıkladı, asgari yaşam maliyetini yüzde 5 zam olarak önerdi. Bu da asgari ücretin 2 bin 361 lira olması demektir. İşverenlerimizin üzerindeki vergi yükünü hafifletmek için önerilerimiz oldu. Asgari geçim indiriminin 350 liradan bin liraya kadar yükseltilebileceği, bu sayede işveren üzerindeki yükün alınabileceği, asgari ücretteki vergi muafiyeti sağlanarak da hem çalışanlar bakımından hem de işverenler bakımından önümüzdeki dönemlerde buna bir çözüm üretilebileceğini bizler önerdik” diye konuştu.

“Kadınlarımızı, gelen AK Partili belediye, başkanı çöpe gönderdi”

İlk defa Yatağan’da durgun bir kongre geçirdiklerini belirten CHP eski İl ve İlçe Başkanı Mustafa Öztürk, “Muğla’da iki yılda iki seçim geçirdik. Yatağanımızı, Ula’yı, Dalaman ve Ortaca’yı kaybettik. Partimizin 2014 seçimlerindeki oyu yüzde 49,2’ydi. 2018 yılındaki genel seçimlerde ise yüzde 40’lara, 2019’daki yerel seçimlerdeki oyumuz da ittifak olmasına rağmen yüzde 36’lara düştü. Yatağanımızda, belediyemizde çalışan güzide kadınlarımızı, gelen AK Partili belediye başkanı çöpe gönderdi. Ben o kadınlarımızı gördüğümde başımı öne eğiyorum. Yine benim dönemimde gençlik kolları başkanı olan ve ilçemizdeki birçok yaşlının tansiyonunu ve şekerini ölçen sağlık memuru kardeşimiz de çöptedir. Ama bir gelişme var. Biz özelleştirmeyeceğiz diye nöbet tuttuğumuz termik santrali satın alan firma, Yatağan Belediyesi’ne iki minibüs ve bir tane makam aracı hediye etmiş” dedi.

Öztürk, partiden istifalar gerçekleştiğini ileri sürerek, “Birçok arkadaşımız partiden istifa etti. Çocuklarını devlet kurumlarına yerleştirmek için partiden istifa ettiklerini, CHP’de kayı olduğu takdirde çocuklarının işe alınmadığını söylüyorlar. Bir yandan bakıyorum, Yatağan bir mermer kenti. Çok az sayıda 10’un üzerinde işçi çalıştıran iş yerlerimiz var. Burada çalışanların yüzde 60’ı Suriyelidir. Bizim gençlerimiz kahve köşelerinde, bizim çocuklarımız o harçlığımızdan para biriktirip okuttuğumuz çocuklarımız ne yazık ki kenarda köşede. Durum buyken, neden bu hale geldik. Çarşambanın gelişi perşembeyi gösteriyordu. 2014 yılında bizim partimizin aldığı oy yüzde 34’ler civarındaydı. 2019’da ise yüzde 38. Eskiden siyasi partiler kendi adaylarıyla çıkıyorlardı, şimdi ittifak diye bir olay çıktı. Artık seçimi almak için yüzde 50 artı biri almak zorundasınız” diye konuştu.

“Bir belediye başkanı bence 2 dönem yapmalıdır”

Mustafa Öztürk’ün konuşmasında bahsettiklerinin gerçek olduğunu fakat konuşmasında partilerinin kötü durumdaymış gibi gösterildiğini vurgulayan CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Yatağan’da 8 aday adayının hiç birinin birbiriyle konuşmadığını iddia etti.

Zeybekoğlu, CHP’nin Yatağan’da 48 yıl sonra kaybetmesinin sebebini Yatağanlıların çok iyi bildiğinin altını çizerek, “Seçim zamanında burada ciddi çalışmalar yaptık ama sonuç alamadık. Bunun nedenlerinden biri, buradaki 8 aday adayının bir birlikteliği yoktu. Hepsiyle tek tek görüştüm. Ama hiç birisi birbirini desteklemedi, hep ‘ben kazanırım’ dediler. Bu anlayış bize yenilgiyi getirdi. Elbette il başkanının da bunda bir payı olabilir. Ama Muğla’daki oy düşüşünün nedenleri var. Ben bunun için genel başkanıma rapor sundum. Bir belediye başkanı bence 2 dönem yapmalıdır. Çünkü daha fazla olduğu zaman kendilerini partiden büyük görmeye başlıyorlar. Ben bunu bu seçimde acımasızca yaşadım. Marmaris’te 15 yıl belediye başkanlığı yapmış bir belediye başkanımız utanmadan başka bir partiye geçiyor. Ortaca’da 10 yıl belediye başkanlığı yapmış eski solcu bir arkadaşımız, Abdullah Çatlı’nın arkadaşı faşist olan ve devrimcilere kurşun sıkan adayın kolunu kaldırıyor” diye konuştu.

Sadece CHP’lilerin oyunu istediklerini aktaran Zeybekoğlu, “Muğla’daki oy düşüşünün sebeplerinden biri de buradaki ittifak meselesini yapamadık. Umudumuzu asla kaybetmiyoruz. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri Türkiye’de toplumun artık CHP’ye döndüğünü göstermiştir. Muğla ile Türkiye’yi karşılaştırdığımız zaman burada bir sorun var. Bu sorunu aşacağımıza inanıyorum. Buradaki aday adayı arkadaşlarımız ortak bir toplantı yapamadılar. Ama artık tüm belediye başkanlarımız ayda bir toplanıyorlar, hizmetleri kendi aralarında tartışıyorlar, bir birliktelik ve uyum sağlandı. Elbette ki bunun sonuçlarını ilk seçimlerde göreceğiz. CHP’nin Muğla’da daha da yukarılara çıkacağına yürekten inanıyorum. Çünkü birlikteliği sağlamamız lazım. Yatağan’da 5 yıl sonra seçimi yeniden alabilir miyiz, alabiliriz. Önümüzde Fethiye örneği var. Adayımız 25 yıl sonra Fethiye belediyesini aldı. Eğer biz burada birlikteliği sağlarsak, kendimizi partiden daha yüksek görmezsek biz Yatağan’da 5 yıl sonra seçimi alırız” dedi.

Seçimdeki mağlubiyeti sorguladılar

CHP İlçe Başkan Adayı mevcut İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ise, “31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 9 ay gibi bir süre geçti. Türkiye genelinde oldukça iyi ve başarılı sonuçlar aldık. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok büyük şehir belediyesini kazandık. Ancak ne yazık ki 48 yıl sonra ilçemizde belediye başkanlığı seçimlerini kaybettik. Bunun büyük üzüntüsü ve hayal kırıklığını yaşıyoruz. Aradan geçen 9 ay zarfında gerek kendi içimizde gerekse çeşitli kesimlerden vatandaşlarımızla detaylı müzakerelerde bulunduk, seçim kaybının genel ve özel nedenlerini irdelemeye çalıştık. Elde ettiğimiz görüşler, öneriler ve eleştiriler çerçevesinde kendimize bir yol planı hazırladık. Eksik ve aksayan konuları tespit ettik. Ben bu dönemde gerek parti içinde gerek parti dışında, bu dönemde partimize omuz veren, destek olan, fikirsel bazda katkıda bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kemiksiz, CHP olarak kocaman bir aile olduklarının altını çizerek, şöyle konuştu:
“Elbette ki aile içinde sorunlar, kavgalar, tartışmalar, çekişmeler ve hatta kırgınlıklar olabilir ama temelde önemli olan aile olmanın gereğini yerine getirebilmek ,her şeye rağmen birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeye çalışmaktır çünkü bizleri bu çatı altında bir arada tutan, Atatürk'e olan inancımız, özgürlüğe ve demokrasiye olan inancımız Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihsel süreci içinde ortaya çıkmış manevi ve evrensel değerlere olan bağlılığımızdır. Bu değerlere bağlılığımızdan ödün vermediğimiz ve bu bilinç ile hareket ettiğimiz sürece kendi içimizde aşamayacağımız problem yok demektir. Makamlar mevkiler gelip geçicidir, bunlar ileriye doğru yol alan bir gemideki nöbet değişimleridir ama asıl olan fikirlerdir inançlardır bizi biz yapan değerlerimizdir ve bu fikir ve değer ve ideallerimizi gelecek nesillere aktarabilmektir. Cumhuriyeti kuran da, devrimleri yapan da bu kurumsal anlayıştır ve bu mirası geleceğe taşımak bizlerin geçmişimize ve gelecek nesillere olan yegane borcumuzdur. Unutmayalım ki, Cumhuriyet Halk Parti’sinin genlerinde yenilenme çağdaşlaşma ve bilimsellik vardır işte bu nedenle 96 yıldır ayakta kalabilmiş bir partidir.”

Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçilirken, Mehmet Kemiksiz yönetimindeki CHP’nin yeni yönetim kurulu, şu isimlerden oluştu:
Erkin Alpözen, Banu Deliçay Aykit, Ertaf Cicili, Gülçin Çetinkaya, Sami Gire, Mustafa Gök, Ozan Gürpınar, Ümmühan Keskin, Cihan Kuru, Mutlu Özler, Tufan Subay ve Mehmet Uyan.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68