CHP’li eski il başkanları, Anayasa değişikliğine “Hayır” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) önceki dönem il başkanları, Ankara’da bir araya geldi. CHP Muğla İl eski Başkanı Mustafa Öztürk’ün de katıldığı toplantının ardından yayınlanan deklarasyonda, vatanı ve rejimi yeniden Kuvay-i Milliye ruhuyla korunması gerektiği mesajı verildi.

CHP’li eski il başkanları, Anayasa değişikliğine “Hayır” dedi
 CHP Muğla İl eski Başkanı Mustafa Öztürk, muhabirimize yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi gündemiyle Türkiye genelindeki teşkilatlarının önceki dönem başkanlarıyla Ankara’da bir araya geldiklerini söyledi.

Öztürk, toplantının ardından 57 il eski başkanın imzasıyla bir deklarasyon yayınlandığını belirterek, deklarasyonda şu ifadelerin yer aldığını söyledi:

“Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi'nde görev yapmış önceki dönem il başkanları, Türkiye gündemine adeta bir ateş topu gibi düşen anayasa değişikliğini değerlendirmek üzere bölgelerimizden gelerek Ankara'da toplandık.

Yaşanan süreç ve gelinen noktada Ulusumuzun bir bütün olarak bu anayasa değişikliğine karşı direneceğini, Cumhuriyetini ve temel değerlerini koruyacağını umuyor ve biliyoruz. Zira anayasa değişikliği ile gündeme getirilen ve halkımıza dayatılan resmen rejim değişikliğidir. Cumhuriyetimize ve onun kurucusu, halkımızın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'e bitmez tükenmez bir bağ ile gönülden bağlıyız. Bu nedenle Cumhuriyetimize gelecek her türlü tehdidin karşısında durmaya hazırız, kararlıyız.

Bu topraklar üzerinde yaşayan ve emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş halkımızı; kanla, süngüyle ve yokluk içinde kurulan Cumhuriyetimizi ortadan kaldırmak amacını taşıyan anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumda ‘hayır’ demeye, kansız olarak işgal edilen bu vatanı ve rejimi yeniden Kuvay-i Milliye ruhuyla korumaya davet ediyoruz.

TBMM'de rejim değişikliğine yönelik yapılan anayasa değişikliği oylamalarında geçmemesi için sonuna kadar direniş gösteren ve bu ülkenin kurucu unsuru olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyesi olmaktan onur ve gurur duyuyoruz.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini görev belgesi alarak emanetimiz olan cumhuriyetimizin yıkılmaması, pervasız, sorumsuz ve hukuk tanımayan bir dikta rejiminin oluşmaması için olanca gücümüzle mücadele edeceğiz. CHP'nin meclisteki direnişini, referandum öncesinde de sokağa indirip, bütün STK'lar ve halkımızla birlikte sürdüreceğini, bu çalışmalarda parti örgütlerimizin ve genel merkezimizin vereceği her türlü göreve hazır olduğumuzu buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Son olarak değerli halkımızı, yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplayan, diktayı kuracak olan bu oyuna ‘dur’ demeye ve referandumda ‘hayır’ demeye davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95