CHP’li Girgin’den TYP’de “adam kayırma” iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Toplum Yararına Program kapsamında çalıştırılan personellerin seçiminde adam kayrıldığını iddia ederek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplandırması talebiyle soru önergesi sundu.

CHP’li Girgin’den TYP’de “adam kayırma” iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalıştırılan personellerin seçiminde adam kayrıldığını iddia ederek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplandırması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı soru önergesi sundu.

Girgin, konuyla ilgili açıklamasında “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca İŞKUR’un toplum yararına program (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki okullarda istihdam edilmek üzere 80 bin personel alımı yapacağı ve 14 Eylül ile 18 eylül tarihleri arasında başvuruların sona ereceği duyurulmuştu. İktidarın her seçim öncesi geçici işçi alımlarında partizanlık ve adam kayırmacılık yaptığı ve işçi alımlarının seçim rüşveti haline geldiği iddiaları basına yansımaktadır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin, işgücü ihtiyacını karşılamak ve işsizliğe çare olmak yerine baskı altında AKP teşkilatı şekline dönüştürüldüğü de iddialar arasındadır” ifadesinde bulunurken, soru önergesi şu maddelerden oluştu:

“Seçilecek 80 bin işsiz için kriter ne olacak?

2018 Yılı için ‘Toplum Yararına Program’ için ne kadar bütçe ayrılmıştır?

Oluşturulan bütçe, milyonlarca işçinin primleri ile biriken işsizlik fonundan mı karşılanacaktır?

Yıllar itibariyle toplamda TYP kapsamında kaç kişi işe alınmıştır?

TYP kapsamında yıllar itibariyle il ve ilçelerde hangi belediyelerde kaç işçi çalıştırılmıştır?”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet ballı
mehmet ballı - 10 ay Önce

sayın vekilim birde chp muğla büyükşehrin alımlarınada bakınız bir tane chp dışından alım oldumu

SIRADAKİ HABER