CHP’li vekiller sendikaları ziyaret ettiler

CHP Muğla milletvekilleri Suat Özcan ve Mürsel Alban, Yatağan ilçesindeki programları sırasında Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şube başkanlıklarını ziyaret ederek, partilerinin 13 maddelik ekonomi paketi ve destek programını anlattı.

CHP’li vekiller sendikaları ziyaret ettiler

CHP Muğla milletvekilleri Suat Özcan ve Mürsel Alban, beraberinde Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP İlçe Başkanı Kemal Özler ile Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şube başkanlıklarını ziyaret ettiler.

CHP’nin 13 maddelik ekonomi paketi ve destek programının anlatıldığı ziyarette milletvekilleri tarafından 13 maddelik rapor, sendikaların şube başkanlarına verildi.

Özcan, burada yaptığı konuşmada, bu ziyareti daha önce yapmak istediğini ancak santralde meydana gelen kaza dolaysıyla ertelediğini belirtti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Özcan, “Ülke tek elden yönetiliyor. Liyakat ortadan kalktı.  Bakıyorsunuz Merve Kavakçı,  Şaban Dişli büyükelçi olmuş. Bunlar ne zaman diplomat olmuş.  Kardeşi FETÖ’den tutuklu Dişli’nin bu göreve gelmesi mandardır. Yargı bağımsız değil, yargı bağımsızlığı çok önemli. Özellikle üretime çok önem verilmeli, üretmeyen toplumlar sonunda zor durumda kalır. Dalaman, Balıkesir, İzmit, Giresun,  kağıt fabrikalarını kapattılar, kağıdı şimdi dışardan alıyoruz. Böyle bir anlayış olamaz. Ham madde bizde derhal kağıt fabrikaları açılmalı, olmadı Muğla’daki kooperatifler birleşip bir kağıt fabrikası kurmalı. Biz CHP olarak krizden çıkmak için 13 maddelik bir öneri hazırladık. Sadece eleştirmiyor, çözüm önerisi de sunuyoruz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan, “Uzak ve yakın geçmişte yaşanan bütün ekonomik krizler göstermiştir ki krizlerden en zararlı çıkanlar emeği ile geçinenler ve ücretlilerdir. Son yaşanan krizde de kısa süre içerisinde üç haneye doğru tırmanan enflasyon ve reel ücret gelir kayıplarıyla işçiler, kamu emekçileri ve bunların emeklileridir. Ekonomik kriz süreçlerinde ilk korunacaklar emekçilerdir. Ekonomik ve sosyal konseyin derhal toplanıp öncelikle asgari ücretle çalışanların kayıplarının giderilmesi ve Sendikal örgütlülüğün önündeki bütün engellerin aşılması gerekir” dedi.

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ise, santralde yaşanan kaza ve çevre konularında heyete geniş bilgi verdi.  Erçelik, “Baca gazı arıtmalar üretimde kesinlikle çalıştırılıyor ancak gruplar devreye alınırken fueloil ile ateşleme yapıldığından yaklaşık 3 saat sonra devreye giriyor” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68