CHP'lilerin merakla beklediği o haber

Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olacakların beklediği oylama PM'de yapıldı. Çıkan karara göre aday belirlemede tüm üyelerin katılımıyla meyil yoklaması yapılması kararlaştırılırken, gerektiğinde merkezi atamada yapılabilecek.

CHP'lilerin merakla beklediği o haber
CHP PM'nin olağan toplantısı bu gün (Cuma) saat 20:00'de sona erdi. PM'de kararlaştırılan konulardan biride adayların 'eğilim yoklaması' ile belirlenmesi oldu. Buna göre belediye başkanı aday adayları seçim bölgelerinde yapılacak olan tüm üyelere açık 'eğilim yoklaması' ile belirlenecek. Ancak son kararı yine CHP MYK verecek, gerektiğinde 'merkezi atama' yöntemide kullanılacak.

Toplantıda Gezi Parkı Direnişi ve gençliğin tutumu, yerel seçimlerde CHP'nin tavrı ve örgütlenmeye ilişkin konular masaya yatırıldı. Parti Meclisi Toplantısı'nda CHP MYK'nın bir süre önce yayınladığı genelge de ele alındı. Genelgeye göre CHP belediye başkan aday adayı olmayı planlayan il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin 5-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında görevlerinden istifa etmesi gerekiyordu. Bazı PM üyelerinin itiraz ettiği bu genelde PM'de oylamaya sunuldu. Genelge Parti Meclisi'nin oylarıyla kabul edildi.

Buna göre CHP'den belediye başkan aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri 5-18 Temmuz 2013 arası görevlerinden istifa edecek. Öte yandan www.gercekgundem.com 'un edindiği bir başka bilgiye göre ise CHP PM'de, belediye başkan aday adayı olacak kadınlar, gençler ve engellilerden başvuru ücreti alınmaması da kararlaştırıldı. Özellikle gençleri sevindiren bu kararı PM'ye CHP Gençlik Kolları'nın önerdiği öğrenildi.

PM'de kararlaştırılan bir diğer konu ise adayların 'eğilim yoklaması' ile belirlenmesi oldu. Buna göre belediye başkanı aday adayları seçim bölgelerinde yapılacak olan tüm üyelere açık 'eğilim yoklaması' ile belirlenecek. Ancak son kararı yine CHP MYK verecek, gerektiğinde 'merkezi atama' yöntemine kullanacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 23:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER