CHP’nin sancılı kongresinde, Kamil Genek güven tazeledi

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi’nde, mevcut ilçe başkanı Kamil Genek, güven tazeledi. Yoğun katılımla düzenlenen kongrede söz alan partililer, milletvekili ve yönetim kurulu aday listelerinin hazırlanmasında adaletli davranılmadığını savunarak, eleştirilerde bulundu.

CHP’nin sancılı kongresinde, Kamil Genek güven tazeledi
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi, Yatağan Belediye Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kongreye, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, ilçe belediye başkanları ve belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda partili katıldı.

Kongrenin divan başkanlığına seçilen Üstündağ, partililere hitaben yaptığı konuşmada, Yatağan İlçe Başkanlığı mevcut yönetiminin, görev süresi içerisinde gerçekleştirilen seçimlerde başarılı sonuçlar aldığını belirterek, yönetimi ve partilileri kutladı.

CHP olarak çizgilerinin belirli olduğunu ifade eden Üstündağ, yeni bir anayasa yapılacaksa bu anayasanın çoğulcu, katılımcı ve demokratik bir anayasa olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu dönemde, bize düşen, daha da kenetlenerek bu baskılara, zulme ve dayatmalara karşı koymaktır. En önemlisi ise, vakti geldiğinde bu iktidara karşı bir seçenek olmak ve halkımızın teveccühünü kazanmaktır” şeklinde konuştu.

Makamlarda gelmenin ve makamda kalmanın şartının, başarılı olmaktan geçtiğini kaydeden Işık, imkanlar doğrultusunda partiyi desteklediklerini söyledi.

CHP’li olmanın bir onur ve gurur meselesi olduğunun altını çizen Işık, “Tüm partililerimiz, bu seçimlerde, oyumuzu artırmak için ellerinden gelen gayreti göstermiştir. Bir ilçede oy düşüyorsa, oradaki yerel yönetimler çalışmıyor demektir. Bizler yaptığımız hizmetlerle, ilçemizdeki oy artışını sağladık. CHP, Yatağan’da her zaman birinci partidir, böyle de devam edecektir” ifadelerinde bulundu.

Konuşmalar sırasında, partililere de söz verilirken, söz alan partililer çarpıcı iddialarda bulunarak, belediye başkanları ile ilçe başkanlarını eleştirdi.

Kongrenin düzenlendiği salonun çok küçük olduğunu ve kongreye gelenlerin salon içerisinde tıka basa beklemek zorunda bırakıldığını belirten Ziya Ulupınar, yaşamını sürdürdüğü Bencik Mahallesi’nde yaşanan bir olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

2009 yılında, AK Partili bir belediye başkanından bıkmaları üzerine CHP’li bir belediye başkanın seçilmesi için ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ulupınar, şunları söyledi:

“2014 yerel seçimlerinde, bizim belde belediye başkanı, belediye binasına MHP’nin afişlerini astı. Evlerde MHP için toplantılar yaptı. Belediye imkanları da kullanılarak Bencik’te MHP’nin oyu 288’e kadar çıkarıldı. Bencik’te MHP’nin oyu 80’dir. Son yerel seçimde de, boş oy kullanılması yönünde çalışıldı. Bunlar, başta ilçe başkanını, belediye başkanını, il başkanını, büyükşehir belediye başkanını ve partinin genel başkanını protesto ediyorlardı. AK Parti’yi Bencik’te birinci parti ettiler. Bu nasıl bir gaflettir ki, büyükşehir belediye başkanı halen daha bu insana ekmek yedirmeye devam etmektedir. Bencik’ten birçok insan büyükşehirde işe alındı. Samimiyetle söylüyorum, içlerinden sadece bir tanesinin babası CHP’ye oy veriyor.”

Listeler oluşturulurken delegelerin bilgilendirilmediğini öne süren Önder Öztemiz, kendilerini sadece yeni listeyi onaylamak için çağrıldığını belirterek, “Listeyi oluşturup, önümüze koymayın. Madem bize güvenmiyorsunuz, delege yapmayın o zaman. Yeter artık. Biz dağ, çamur koşturalım, gelsin elin çakalı, emek sarf etmeyen insanlar, bir yerlere gelsin” şeklinde konuştu.

Seçilmişlerin eleştiriye dayanabilecek güçte olması gerektiğini vurgulayan Hüseyin Anıl, Türkiye çapında CHP’nin belediye başkanlarının oligarşik yapı oluşturduğunu savunarak, “Her şeyi belediye başkanları belirliyor. İddia ediyorum, Muğla’nın ilk sırasını da belediye başkanları belirledi. İlk altıyı, Muğla’daki belediye başkanları belirledi. Örgüte 47 yılımı verdim. Belediye başkanlarının, kendilerinin yarınlarını güvence altına almak için örgüte baskı kurmaları, milletvekili anahtar listeleri dağıtmaları, ne kadar etiktir? İkide bir ahlaka davet edenlere söylüyorum, niye liste veriyorsunuz. Zaten bu örgütün delegasyonun yüzde 35’i sizde memur veya işçi olarak çalışıyor. Sizin sözünüzden çıkabilir mi? Bu korkuyla yaşayan işçi ve memur, sizin dağıttığını milletvekili anahtar listesini delip, Hüseyin Anıl’a oy kullanabilir mi? Ben mi kaybettim bu seçimi, siz kaybettiniz. Bodrum’a bu seçimi siz kaybettirdiniz” açıklamalarında bulundu.

CHP’li büyükşehirler arasında, alınan oy oranında Muğla’nın birinci sırada yer aldığını kaydeden Gürün, CHP’nin ülke genelinde aldığı oy olan yüzde 25 olduğunu, Muğla’nın ise bu oy oranının çok üzerinde olduğunu ifade etti. Gürün, CHP Muğla’nın, başarısız olarak gösterilmesinin doğru bulmadığını, CHP Muğla’nın, Türkiye’nin en başarılılarından biri olduğunu söyledi.

Halkın, son genel seçimlerde CHP’ye ana muhalefet görevi verdiğini ve belirten Gürün, “Önümüzde en fazla 4 yıl var. Dezavantaj olan bu durumu, avantaja çevirebiliriz. Bizim süratle ve ciddiyetle, bir örgütsel yapı, tüzük ve programla ilgili çalışma yapmamız lazım. Örgütsel yapıyı, üyeden almak kaydıyla, üyenin görevleri ile haklarını tarif edip, bunun dışında hareket edenleri, üye değil de, sempatizan olarak bırakmalıyız” şeklinde konuştu.

Başarını elde edilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Alban ise, örgütlerinin en büyük eksikliğinin ise birlik ve beraberlik olduğunu savundu.

AK Parti hükümeti karşısında sorumluluklarının arttığını anlatan Alban, bu sorumluluğu üyeden tutun da en tepedeki kişiye kadar herkesin alması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“1 Kasım seçimlerinde, Muğla tarihinin en yüksek oy oranını aldık. Muğla’daki oy sürekli artıyor. Bizi eleştirirken, bunu da göz önüne alın. Başarının işareti, milletvekili sayısı değildir. Oylarımız artıra artıra milletvekili sayısını, dörde, beşe ve altıya kadar çıkaracağız. Hemen birbirimizin paçasından asılıp çekmeyelim. Destek olalım. Belediye başkanlarımıza, örgütümüzdeki yöneticilere sahip çıkacağız, onlar da üyelerine sahip çıkacak ve devamında halkına sahip çıkacak. Benim sizden ricam, eleştiriyi yapın ama birbirinize hakaret etmeyin. Her bir CHP’li bizim için çok değerlidir. Eleştiri yaparken şahsımız için yapmayalım. Ben şahsım için sizden hiçbir şey istemiyorum. Ama beni niye belediye başkanı adayı, milletvekili adayı veya ilçe başkanı adayı etmediniz gibi kişisel çıkarları, burada ön plana koymayınız. Bizim hedefimiz, ‘CHP’yi nasıl iktidar yaparız’, olmalıdır.

Konuşmaların ardından, mevcut İlçe Başkanı Kamil Genek’in tek aday olduğu kongrede, Genek 4. Kez güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.

CHP’nin yeni yönetimi ise şu isimlerden oluştu:

Nadiye Asu Arda Uysal, Semih Serttaş, Tufan Subay, Ziya Alpözen, Mehmet Uyan, Fevziye Orman, Ali Turbalıoğlu, Suat Işık, Mehmet Özbay, Başak Yaman Arslan, Ali İhsan Yanpeş ve Yakup Tekin.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 11:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZİYA ULUPINAR
ZİYA ULUPINAR - 7 yıl Önce

eleşti̇ri̇ konusu eski̇ beledi̇ye bş deği̇l i̇lçe başkani ve yukarisidir örnek tam i̇fade edi̇lmen
mi̇şti̇r

SIRADAKİ HABER

banner68