CHP’nin Yatağan adayı Halil Arslan oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Yatağan Belediye Başkan Adayı Avukat Halil Arslan oldu.

Burak Alper Kuş
CHP’nin Yatağan adayı Halil Arslan oldu

Yatağan’daki Cumhuriyet Halk Partililerine (CHP) meraklı bekleyişi, Parti Meclisi’nin 16 Ocak’taki toplantısı ile sona erdi. CHP Belediye Başkan Adaylığı için 8 aday adayının yarıştığı Yatağan’da, aday olarak Halil Arslan’ın ismi açıklandı.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın da aday adayı olduğu isimlerin arasından sıyrılan ve 31 Mart’taki seçimlerde aday olarak vatandaşın huzuruna çıkacak Arslan, muhabirimize yaptığı açıklamada, “Daha önce de aday adayı olmuştum. Bu kez şans benden yana oldu ve Parti Meclisi’nin teveccühü ile Yatağan Belediye Başkan Adayı olarak açıklandım. Beni bu göreve layık gören Genel Başkanımıza ve Parti Meclisi üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Arslan, birlik mesajı vererek, “CHP’nin Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı olarak 8 aday yarıştık. Bu bir demokrasi şölenidir. Bütün adaylarımız birbirinden kabiliyetli ve başarılıdırlar. Hepsi de Yatağanımızı yönetebilecek potansiyele sahiptirler. Fakat Parti Meclisi bu kez benden yana görüş bildirmiştir. Bütün aday adayı arkadaşlarım ve vatandaşlarımızla birlikte Yatağan için çalışmak istiyorum. Daha güzel ve yaşanabilir Yatağan için bütünleştirici bir politikayla çalışacağız. Amacımız benim ya da başkasının kazanması değil, Yatağan’ın kazanmasıdır” diye konuştu.

Öte yandan, CHP Parti Meclisi, Muğla’nın Ortaca ilçesinin Belediye Başkan Adayı olarak Mehmet Sertkaya’yı, Köyceğiz ilçesinin Belediye Başkan Adayı olarak ise Hüseyin Erol’u açıkladı.

Halil Arslan kimdir?

Yatağan ilçesine bağlı Nebiköy Mahallesi doğumlu Arslan, Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Matemetik Bölümünü bitirdikten sonra 15 yıl Yatağan Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. Arslan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmesiyle de 34 yıldır Yatağan’da serbest avukat olarak çalışıyor.

Arslan, 1989 yerel seçimlerinde kontenjandan Yatağan Belediye Meclisi’ne girerken, siyasi geçmişinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanlıklarını yürüttü. Bir dönem CHP kurultay delegeliği yapan Arslan, 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

İki dönem Muğla Barosu Yönetim Kurulu üyeliği ve saymanlığı yapan Arslan, dört dönem Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilciliği, iki dönem Türkiye Barolar Birliği Birlik Delegesi olarak görev yaptı.

Sporcu geçmişiyle de tanınan Arslan, Türkiye Süper Ligi dahil 18 sezon futbol hakemliği yaparken Süper Lig’de maç yöneten ilk Muğlalı hakem oldu. Süper Lig dahil 22 sezon futbol hakem gözlemciliği yapan Arslan, 2 dönem Muğla Hakem Kurulu Başkanlığı, 1 dönem Bölgesel Amatör Lig Hakem Kurulu Üyeliği yaptı ve Muğla Futbol Hakemleri Ve Gözlemcileri Derneğini kurdu. Arslan, Türkiye Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nin Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu, aynı derneğin hukuk kurulu başkanlığını ve disiplin kurulu başkanlığını yaptı.

Arslan, Yatağan’daki çevre kirliliğine karşı kurulan Yatağan Çevre Platformu (YAÇEV) in sözcülüğünü yaparken, 2014 yılından bu yana Yatağan Kent Konseyi’nin de başkanlığını yapıyor.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER