CHP’nin, Yatağanlı tek kontenjan adayı: Akın Kapubağlı

Temayül yoklamasının tamamlanmasının ardından gözler CHP’nin kontenjan adayların çevrildi. 7 adayın başvurduğu kontenjana, Yatağanlı Akın Kapubağlı da başvurdu.

CHP’nin, Yatağanlı tek kontenjan adayı: Akın Kapubağlı
 Yatağan’a bağlı Eskihisar Mahallesi doğumlu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Akın Kapubağlı, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde, CHP’den milletvekili adayı olabilmek için başvurdu. Milletvekili adaylığı için ikinci sıranın kontenjana ayrıldığı Muğla’da, kontenjan adaylığı için Akın Kapubağlı’nın yanı sıra, mevcut CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, MYK Üyesi Yakup Akkaya, PM Üyesi Rana Bozkurt, PM eski Üyesi Nazmiye Halvaşi, Kadir Özdemir ve Ramazan Sarıhan da başvuruda bulundu.

Köy enstitüsü mezunu anne ve babanın çocuğu olan ve Yatağan Devlet Hastanesi’nde görevli diş hekimi Yalçın Kapubağlı’nın ağabeyi olan Akın Kapubağlı, yaptığı adaylık açıklamasında, “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. En büyük arzumuz, halkımızın çağdaş, insan haklarına saygılı batıya açık bir toplum olması. Ama maalesef Türkiye'de adım adım gelen baskıcı politikalar, bu isteklerimizi giderek azaltıyor.

Her ülkede olması gereken asgari koşullar, bizim için mücadele sebebi oldu. Üniversite camiasında ve sağlık sektöründe kazandığım otuz beş yıllık deneyimimden Türkiye ve Muğla'nın kazanması için aday adaylığına başvurdum” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Akın Kapubağlı’nın Özgeçmişi

18 Ağustos 1952 yılında, Yatağan ilçesinin Eskihisar Mahallesi’nde doğdum.

Sırasıyla Eskihisar ilkokulu ve Yatağan ortaokulundan mezun olduktan sonra lise eğitimimi Fransızca eğitim veren İzmir Atatürk Lisesi'nde devam ettim. Yüksek öğrenimimi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bitirdim. 1977 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyetimin ardından mecburi hizmetimi sırasıyla Kars, Muğla ve Bursa'da sağlık ocaklarında tamamladım. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniği’nin açmış olduğu asistanlık sınavını birincilikle kazanarak Temmuz 1983'te uzmanlık eğitimime başladım.1988'de Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak 1 yıl Yozgat ilinde mecburi hizmet yaptım.

1989'da tekrar üniversiteme geri dönerek 1990'da yardımcı doçent 1992'de doçent,1998'de profesör oldum. Kariyerim süresince Almanya’nın Berlin şehrindeki Freien Üniversitesi’nde 6 ay süreyle ve Amerika University of South California'da 3 ay süreyle bilimsel çalışmalarda ve incelemelerde bulundum.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, SICOT Türkiye Seksiyonu, Pediatrik Ortopedi Derneği yönetim kurulu üyeliği görevlerim halen devam etmekteyim. Şuan da İZSİAD ve İzmir'de kurulu bulunan çok geniş bir kitle örgütü olan Muğlalılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin 2. başkanıyım. 2005'den itibaren iki dönem Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı başkanlığı görevini yaptım ve bu görevimden kendi isteğimle ayrılarak yıllardır kalben hizmet verdiğim Cumhuriyet Halk Partisi'ne 8 Nisan 2010 tarihinde Konak ilçesinde üye oldum. 2011 genel seçimlerinde İzmir 1. Bölge milletvekili aday adayı olarak katılmak için üniversitedeki görevimden ayrıldım. Seçim sonucunda tekrar üniversiteye dönmeyerek serbest hekim olarak çalışmalarıma devam ettim.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 18:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 7 yıl Önce

yatağan belediyesi genel koordinatörü muammer bahçeli kontenjan adaylığına haşmet bey engellemiş bahçelinin hakkını kapubağlıya vermiş

ali
ali - 7 yıl Önce

sayın kılıçdaroğlu ön seçim yaptık diyor. bu kontenjaın muğlada ne işi var?

SIRADAKİ HABER

banner68