Cinaz: “Birçok konuda ilçe başkanımız muhatap alınmadı”

İYİ Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Peyami Cinaz, görevlerinden ve partilerinden istifa eden İYİ Parti Yatağan İlçe Başkanı ve yönetimi hakkında açıklamalarda bulundu. İstifa kararlarına üzüldüğünü belirten Cinaz, “Birçok konuda ilçe başkanımız muhatap alınmadı” dedi.

Burak Alper Kuş
Cinaz: “Birçok konuda ilçe başkanımız muhatap alınmadı”

İYİ Parti Yatağan Başkanı Oktay Yönter ve Yönetim Kurulu üyelerinin partiden istifa kararının yankıları hala sürüyor. İYİ Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Peyami Cinaz, istifa kararlarının ardından yaptığı açıklamada, kararların üzüntü verici olduğunu söyledi.

Yeni kurulan bir parti olmalarına rağmen ülke genelinde yüzde 9,96 oy oranıyla 43 milletvekili çıkardıklarını ve bu başarılarının Yatağan’da da gerçekleştirerek yüzde 21 ile büyük bir başarı elde ettiklerini belirten Cinaz, “İlçemizdeki bu başarıda en büyük pay İlçe Başkanımız Oktay Yönter’in ve Yönetim Kurulu üyelerinindir. Bu güzel sonuçlara rağmen istifalar niye oldu diye sorulduğunda bildiklerim dahilinde verebileceğim cevapları vermeye çalışacağım” dedi.

Cinaz, İYİ Parti İl Başkanlığının ve Muğla Milletvekili Metin Ergun’un Yatağan teşkilatına olumsuz tavır almasının 24 Haziran seçimlerinden önceye dayandığını ileri sürerek, “Bunun ana nedeni, il başkanının aday adaylarının sıralamasını ilçe teşkilatlarının belirleyerek bildirmesini istemesi üzerine, ilçemizdeki yönetimdeki tüm arkadaşların katılımı ile yapılan oylamada ilk sırayı şahsım alırken, vekilim üçüncü sırada yer almıştır. Bu sonuçtan sonra teşkilata karşı olumsuz tavır alınmıştır. Ayrıca İl başkanı ayrı aday listesi yaparak Genel Merkeze göndermiş ve ilçe teşkilatlarını yok saymıştır ve her yerde ilçe başkanının görevden alınacağı ifade edilmiştir. Seçim öncesi iknalarımızla başkanın istifa isteğini engelleyerek hızla seçim çalışmalarına başladık ve başarılı bir sonuç elde ettik. Seçim sonrası bu başarıyı görmemezlikten geldiler ve olumsuz tavırları değişmedi. Birçok konuda ilçe başkanımız muhatap alınmadı. İlçemizde belediye başkanı aday adayının kim olacağı konusunda görüş alışverişi bile olmadı. Bizler İYİ Parti’ye, demokrasiye, adalete, liyakata önem verdiğini ve tabanın istemediğini seçimlerde aday yapmayacağını taahhüt ettiği için geldik. Elbette bu seçimin hızlı bir süreçte olması ve partimizin yeni kurulması nedeniyle söylenenler tam gerçekleşemedi. Ama bundan sonra mazeretimiz olamaz” diye konuştu.

İlçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerine partilerine verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür eden Cinaz, şöyle konuştu:

“Partimizin Muğla teşkilatında yanlış uygulamaların düzeleceği umudu ile arkadaşlarımın istifalarını tüm çabalarıma rağmen durduramadık ve bu gelişmelerin sonucunda partimizden ayrılmak zorunda kaldılar. Ben dördüncü sıra milletvekili adayı olmama rağmen, gece-gündüz benimle birlikte tüm köylere teşkilatımla birlikte gezerek partimizi anlattık ve oy istedik. Tüm arkadaşlarıma hakkımı helal ederken onların da bana haklarını helal etmelerini istiyorum. Partimizi iktidara taşımak ve tüm halkın partisi olmak için başlayan mücadelemizde istifalara neden olan ya da zemin hazırlayanları şiddetle kınıyoruz ve bu davranış modeli Muğla’da değişmezse gelecekte partimizin zarar göreceğini düşünüyoruz. İlçe yönetimlerinin yeniden oluşturulmasında ve yerel belediye seçimlerinde aday belirlenmesinde partimizin tabanın sesine kulak vermesini bekliyoruz. Eğer yapılan yanlışlar tek adam zihniyeti ile devam ederse partimiz seçimlerde başarılı olamayacaktır.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56