Delege seçimi unuttu, Üstündağ-Alban gerginliğini izledi

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanlığı’nın kongresinde tek liste vardı. Kemal Özler’in listesiyle gidilen kongrede, kongreden çok CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ile İl Başkanı Mürsel Alban arasında yaşanan “tüzük” gerilimi dikkat çekti.

Delege seçimi unuttu, Üstündağ-Alban gerginliğini izledi
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Başkanlığı’nın olağan kongresi, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye, CHP Muğla milletvekilleri Akın Üstündağ ve Nurettin Demir, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP’nin Muğla’nın ilçelerindeki temsilcileri, MHP İlçe Başkanı Yüksel Kocabıyık ve partililer katıldı.

Divan başkanlığına Milletvekili Üstündağ’ın seçildiği kongrede, gündem maddelerinin okunduğu sırada, kongrede kongre delegesi olmayanların konuşma yapıp yapamayacağı konusunda kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Divan başkanının kabulüyle, bir dönem Yatağan Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Murat Bekem, kongre delegesi Önder Öztemiz, CHP Bodrum eski İlçe Başkanı Hüseyin Anıl, CHP Muğla İl eski Başkanı Süleyman Uslu ve kongre delegesi Mehmet Önal birer konuşma yaparak görüşlerini bildirdi.

Milletvekilleri Akın Üstündağ ve Nurettin Demir de kürsüye gelerek bugüne kadar partiye yaptığı hizmetlerden dolayı Kamil Genek ve yönetimine teşekkür ederken, yeni seçilecek yönetime de başarılar dilediler.

Küçük kıvılcımlarla devam eden kongre, İl Başkanı Mürsel Alban’ın kürsüye çıkmasıyla alev aldı. Kongrenin başında yaşanan kısa süreli tüzük tartışmasını yeniden alevlendiren Alban, kongre delegesi olmayanların konuşmasına müsaade edenler ile konuşanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını söyledi.

Alban, kongrelerin eteklerdeki taşların döküldüğü yer olmadığını, parti içi sorunların danışma kurulu toplantılarında dile getirilebileceğinin altını çizerek, partinin iç sorunlarının basın ve diğer siyasi parti temsilcilerinin önünde dile getirilmesinin doğru bir hareket olmadığını vurguladı.

AK Parti hükümetine eleştirilerde bulunan Alban, “Ha 2019 ha 1919, ikisi de benzerdir. Onun için 2019’a ayrışmadan, dimdik gitmeliyiz, kişisel sorunumuzu alıp egomuzu tatmin etmemeliyiz. Hiçbir ilçe, il başkanı, belediye başkanı hatta milletvekili kum torbası değildir. Herkes haddini bilsin, ona göre yazsın, ona göre okusun. Devrimcilik diyor ya bazıları, devrimcilik seçim zamanı yatmak değildir. Devrimcilik seçim zamanı sokağa çıkıp eylem yapmaktır, seçmenden oy istemektir. Eğer devrimciyseniz devrim değişmek üzere. Konuşmayla sosyal medyada bunları yazmayla olmuyor” diye konuştu.

Alban: “Bu tüzük anayasaya aykırıysa neden uygulandı”

Kongrelerde herkesin konuşmayacağının belirten Alban, “Bu kılavuzu ben yazmadım CHP’nin genel merkezi yazdı, örgütlere gönderdi, biz de örgütlere gönderdik. 13’üncü sayfadaki konuşmalar bölümünde genel merkezimiz neyi gönderirse tüzük yönetmeliği çerçevesinde ben onu yaparım. Kongrelerde kongre üyesi olmayan konuşma yapamaz ancak geçici kurul başkanları ve üyeleri konuşabilirler diyor. Kongre üyeleri tüzük madde 46, 65’inci sayfa şimdi divan başkanım anlatırken demokrasiyi anlattı çok iyi anlattı. Biz demokrasiye karşı değiliz, tabi ki demokrasi olması lazım, tabi ki de konuşulması lazım ama nerede konuşulması lazım kongrede konuş demiyor o anayasayı okudu divan başkanımız. Siyasi partililer yasasını okudu ama bu kısmını hiç okumadı. Anayasadan bahsetti divan başkanına buradan sesleniyorum. Eğer anayasa komisyon üyesi olarak partimizin milletvekili olarak eğer bu tüzük anayasaya aykırıysa neden uygulandı.”

“Tüzük değil, yönetmelik”

Tartışmanın gerilmesiyle araya giren Üstündağ ise Alban’ın, belirttiği maddenin tüzük maddesini başka bir maddeyle karıştırdığını ileri sürerek, “Siz bu tüzük maddesini bilmediğiniz için diyorum. O kılavuzda yer alan ve sanırım siz iyi dinlememişsiniz açıklamamda söylediğim o madde faaliyet raporlarıyla ilgili konuşmalarda konukların konuşmaları maddesidir, ayrı bir maddedir. Yani yönetim kurulunun kendi inisiyatifini kullanarak yaptığı şeydir. O bir tüzük maddesi değildir. O bir yönetmelik maddesidir” dedi.

“Gerekli yasal işlemleri yapılmıştır”

Kongrede yapılan konuşmalarda “Mesut Barzani, AK Parti kongresinde konuşabiliyorsa, burada da herkes konuşabilir” ifadesinin doğru bir ifade olmadığını ve bu ifadeyle söz konusu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı örnek gösterilerek AK Parti’nin CHP’den daha demokrat bir partiymiş izlenimi oluşturulduğunu savunarak, “AKP’yi överek demokrasi davranıyor diye burada CHP’li kongresinde atıfta bulunmak anmak çok doğru değildir. Bugün burada tüzük yönetmelik ihlal edilmiştir. Bunların hepsinin gerekli yasal işlemleri yapılmıştır. Biz kişisel hesaplarımızın değil partimizin menfaatleri peşindeyiz. Partimiz nasıl başarıya giderse o doğrultuda çalışırız” dedi.

“Kimse bizi terbiye edemez”

Üstündağ ise, şunları söyledi:
“Bizim tüzüğe ve yönetmeliğe aykırı bir hareketimiz yok. Kimse bizi terbiye edemez. Biraz önce söylediğiniz çok önemli. Ben partili milletvekiliyim, ben ‘Barzani’yi davet ettik, örgüt çıkardı’ diye konuşma mı yaptık burada. Beni herkes anladı. Dedim ki ‘sayın başkan, düzeltelim.’ CHP’nin Yatağan ilçe kongresinde bir milletvekilinin söylediği sözler şudur. Sen nasıl gelip de ‘Barzani’yi buraya davet etti’ diyebilirsin. Ben CHP’li milletvekili olarak Muğla halkını temsil ediyorum, hiçbir zaman teröriste övgü düzmem. İnsanların konuşma özgürlüğü vardır, zaten onlar da bir şey demediler. Birisi ‘ön seçim olsun’ dedi. Birisi ‘kadınlar daha fazla olsun’ dedi. Siz bu arada salonda olmadığınızdan sanki bir tür eleştiri oldu diye algılıyorsunuz. Gerçekten olmadı. Salonda konuşan kimse, kimseye saldırmadı. Salonda yoktunuz böyle bir şey olduğunu özellikle söylüyorum. Ama benim sözlerimi divan başkanı diyerek toplumun önüne farklı verirseniz parti sıkıntı çeker.”

Konuşmaların ardından kürsüye gelen İlçe Başkan Adayı Kemal Özler, birlik ve beraberlik çağrısı yaparak kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Yapılan seçimlerin ardından Kemal Özler başkanlığındaki CHP’nin yeni yönetim kurulu üyeleri, şu isimlerden oluştu:

Başak Yaman Arslan, Ruhan Yılmaz Avcı, Muammer Bahçeli, Suat Işık, Mümtaz Karaca, Mehmet Kemiksiz, Fevziye Orman, Davut Şahin, Yakup Şener, Ersen Şımşırık, Turgut Yakar, Ali İhsan Yanpeş.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56